کد خبر: 104644 A

میدان دام تبریز به محل جدید انتقال می‌یابد.

ایلنا: مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: در طرح ساماندهی میادین دام استان میدان دام تبریز به محل دیگری انتقال می‌یابد.
به گزارش خبرنگار ایلنا بهراد زندیه در بازدید از میدان دام کشتارگاه تبریز گفت: با اجرای طرح ساماندهی میادین دام استان سطح بهداشت عمومی جامعه ارتقا یافته و از جابه‌جایی عوامل بیماری‌زا در جمعیت‌های دامی جلوگیری شده و در این راستا با هماهنگی‌های صورت گرفته با شهرداری میدان دام تبریز در آینده نزدیک به محل جدید انتقال می‌یابد.
وی افزود: با توجه به نقش انکارناپذیر میادین عرضه دام در کنترل بیماری‌های واگیر دامی نظیر تب برفکی و نیز با هدف ساماندهی میادین عرضه دام، این طرح با هماهنگی فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و نهادهای ذی‌ربط اجرا می‌شود.
زندیه اظهار داشت: در این طرح در مدت زمانی مشخص میادین دام موجود در سطح استان ممیزی شده و به استناد ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرای نظارت بهداشتی دامپزشکی و با هماهنگی مراجع قضایی از ادامه فعالیت میادین دام فاقد پروانه بهداشتی جلوگیری به عمل خواهد آمد.
وی تاکید کرد: ادامه فعالیت میادین عرضه دام مخصوصا میادین دواب دایمی منوط به اخذ پروانه بهره برداری بهداشتی دامپزشکی و بکارگیری یک نفر مسئول فنی دامپزشکی وفق مقررات و ضوابط سازمان دامپزشکی است.
وی با غیرقانونی و غیر اصولی دانستن فعالیت چوبداران و عاملان خرید و فروش گاو و گوسفند در میدان آجی چای، تداوم فعالیت این افراد در محدوده داخل شهر را زمینه ساز بدمنظر شدن شهر، بروز مشکلات زیست محیطی، آلودگی و انتقال بیماری‌های دامی به شهر و شهروندان دانست و با اعلام تعطیلی این منطقه، خواستار انتقال چوبداران حاشیه آجی چای به محل دیگری که شهرداری تعیین خواهد نمود شد و گفت: به زودی میدان دام آجی چای پلمپ خواهد شد.
زندیه اظهار داشت: از مزایای این طرح می‌توان به اعمال مدیریت واحد برای اجرای دقیق ضوابط و مقررات بهداشتی در می‌دان، فراهم نمودن زمینه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی - قرنطینه‌ای و برنامه‌های پیشگیری و کنترل و مراقبت، گزارش سریع و به موقع تلفات غیر عادی و موارد بروز بیماری به اداره کل، استقرار اکیپ‌های عملیاتی مایه کوبی، سم پاشی و ضدعفونی در مجتمع تحت مدیریت مسئول فنی بهداشتی، اجرای کلیه برنامه‌های پیشگیری، کنترل و مراقبت بیماری‌ها، جلوگیری از عرضه غیرمجاز دام، اطلاع رسانی در زمینه بیماریهای مشترک دام و انسان وطرق انتقال آن، کنترل و محدود سازی قاچاق هرگونه دام زنده و در ‌‌نهایت تامین سلامت شهروندان است.
وی ضمن قدردانی از مسئولین شهرداری، سازمان میادین و کشتارگاه به امکانات این محل اشاره کرد و گفت: از امکانات این میدان می‌توان به استقرار پست دامپزشکی، محل کشتار اضطراری، محل انجام معاینات دامپزشکی، جایگاه عملیات واکسیناسیون، سکوی تخلیه و بارگیری دام، حوضچه‌های ضدعفونی، محل استقرار کوره لاشه سوز، انبار علوفه، کاه و مواد کنسانتره، محل جمع آوری و دپوی مرکزی کود، محل استراحت، رختکن و سرویسهای بهداشتی و… نام برد.

آیین نامه استان آذربایجان شرقی جامعه چای خرید و فروش زیست محیطی شهرداری قاچاق کود واکسیناسیون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر