کد خبر: 106266 A

امکان واگذاری حدود ۵۰ درصد مسوولیت‌های خدماتی جهاد کشاورزی به بخش خصوص وجود دارد.

ایلنا: رییس نظام مهندسی کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ۵۰ درصد کارهای سازمان جهاد کشاورزی و ۳۰ درصد امور منابع طبیعی استان به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم توسط این سازمان صورت می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا اکبر فتحی در آیین گشایش شعبه نظام مهندسی کشاورزی شهرستان آذرشهر، ترکیب و تعامل علم و تجربه را برای رونق و توسعه بخش کشاورزی با اهمیت دانست و افزود: این کار باعثبالا رفتن کمیت و کیفیت محصولات زراعی و باغی و استفاده بهینه از آب و خاک می‌شود.
وی موضوع امنیت غذایی و رشد روز افزون جمعیت را از دغدغه‌های اصلی مسوولان و مردم عنوان و اضافه کرد: استاندارد تولید محصول گندم در هر هکتار ۹ تن است در حالی که در کشور ما از هر هکتار زمین آبی به طور میانگین سه و نیم تن گندم برداشت می‌شود.
فتحی با تاکید بر ضرورت تفکیک مدیریت علمی و مالکیت صاحبان اراضی کشاورزی، گفت: نبود همسویی و تعامل بیشتر زارعان و باغداران با دانش آموختگان کشاورزی از جمله عوامل اصلی پایین بودن کمیت و کیفیت محصولات تولیدی است.
وی ایجاد روش‌های علمی همراه با بهره گیری از تجربه در امور صنعت کشاورزی را ضروری برشمرد و افزود: نظام مهندسی کشاورزی می‌تواند با ارایه راهکاری علمی و عملی به کشاورزان برای افزایش محصولات نقش مهمی ایفا کند.
رییس جهاد کشاوری آذرشهر نیز در این جلسه گفت: امکان واگذاری حدود ۵۰ درصد مسوولیت‌های خدماتی جهاد کشاورزی به بخش خصوص وجود دارد.
فیروز طلوع حیات اضافه کرد: کاهش تصدی‌گری جهاد کشاورزی در امور خدماتی و توزیع نهادهای دامی و کشاورزی می‌تواند کارهای مدیریتی، برنامه ریزی و نظارتی این سازمان را بیش از پیش بهبود و بسترهای اشتغالزایی را فراهم کند.
وی با اعلام اینکه در آذرشهر حدود ۲۷ هزار هکتار زمین کشاورزی دیم، آبی و باغات وجود دارد، افزود: سالانه نزدیک به ۱۳۰ هزار تن محصول مختلف کشاورزی در این شهرستان تولید می‌شود که با استفاده از روش‌های نوین علمی افزایش آن تا میزان قابل توجهی امکان پذیر است.

آذربایجان شرقی استاندارد بخش کشاورزی جهاد کشاورزی رشد زمین صنعت کشاورزی منابع طبیعی کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر