کد خبر: 108221 A

عظیم قیچی ساز ابر مرد کوهنوردی ایران و تبریز و هیمالیانورد توانمند کشورمان موفق شد صبح روز پنج‌شنبه ۴ مهر ماه ۹۲، قله ۸۲۰۱متری «چوآیو» را صعود کند تا دوازدهمین قله بالای ۸۰۰۰ متر قیچی ساز هم تسلیم اراده وی شود.

ایلنا: مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی در پیامی عظیم قیچی ساز پرافتخارین کوهنورد ایران و آذربایجانشرقی به قله چوآیو با ارتفاع بالای ۸۰۰۰ متر جهان را به جامعه ورزشی کشور و استان و خانواده این قهرمان تبریک گفت.
به گزارش ایلنا سید محمد شروین اسبقیان در این پیام تصریح کرده است: جوانان ایران در عرصه‌های مختلف بار‌ها شایستگی خود را به جهانیان در رقابتهای مهم ورزشی نشان داده‌اند و این بار جوان قهرمان و شایسته آذربایجانشرقی عظیم قیچی ساز از خطه قهرمان پرور و شهر اولین‌ها تبریز دل مردم آذربایجانشرقی و ایران اسلامی را شاد کرد تا عظیم قیچی ساز اولین ایرانی باشد که پای در دوازدهمین قله بالای ۸۰۰۰ متر جهان می‌گذارد تا همچنان بیشترین صعود به قلل بالای ۸۰۰۰ متر کشور و جهان را به نام خود و شهر اولین‌ها تبریز را حفظ کند.
مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی در این پیام خاطرنشان کرده است: امروز ورزش کوهنوردی آذربایجانشرقی سهم بزرگ و بسزایی در فتح قله‌های بالای ۸۰۰۰ متر ج‌ها ن دارد و افتخارات این قهرمان ادامه خواهد داشت و امید است این روند ادامه داشته باشد.
عظیم قیچی ساز ابر مرد کوهنوردی ایران و تبریز و هیمالیانورد توانمند کشورمان موفق شد صبح امروز پنج‌شنبه ۴ مهر ماه ۹۲، قله ۸۲۰۱متری «چوآیو» را صعود کند تا دوازدهمین قله بالای ۸۰۰۰ متر قیچی ساز هم تسلیم اراده وی شود.
عظیم قیچی ساز ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه شب گذشته از کمپ دو به ارتفاع هفت هزار و یکصد متری به سوی قله «چوآیو» حرکت می‌کند و موفق می‌شود بدون بهره‌گیری از کپسول اکسیژن مصنوعی، ساعت ۸ صبح(۵:۴۵ صبح به وقت ایران) به وقت محلی بر فراز این قله هشت هزار و ۲۰۱ متری بایستد.
بنا بر تماس برقرار شده با وی؛ او در مسیر بازگشت است و ساعت ۱۱ صبح به کمپ ۲ رسیده است.
قیچی ساز با این صعود، شمار صعودهای خود به قلل بالای هشت هزار متر دنیا را به عدد ۱۲ رساند و تنها با صعود به دو قلهٔ دیگر به نام‌های «شیشاپانگما» و «لوتسه»، به عنوان اولین ایرانی و افتخاری ارزشمند می‌تواند نام خود را در باشگاه ۱۴ هشت‌هزاری‌های دنیا ثبت کند.

آذربایجان شرقی ایران ایران اسلامی جامعه جهان خانواده ورزش و جوانان جوان قله قیچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر