کد خبر: 115634 A

عضو مجلس خبرگان رهبری:

هیچکس حق ندارد خانواده دلشکسته زندانیان را مورد اهانت قرار دهد / از نظر حقوق جزای اسلام و فقه اسلامی، وقتی یک انسان گنهکار یا متهم در دادگاه اسلامی قرار می‌گیرد، از شروع دادرسی تا پایان دادرسی و صدور حکم و اجرای مجازات و پایان یافتن مجازات نباید با متهم، مجرم و خصوصا خانواده‌های آن‌ها برخورد نامتعارف و غیرانسانی از سوی زندانبانان صورت گیرد.

ایلنا: عضو مجلس خبرگان رهبری بر برخورد مناسب و رعایت عدالت در مورد زندانیان و خانواده‌های آن‌ها تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله هاشم هاشم‌زاده هریسی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: خانواده فرد مجرم و زندانی، آسیب دیده است و مرتکب گناهی نشده است. اگر آن‌ها در ملاقات با زندانی خود، تحقیر شوند خلاف عدالت اسلامی است و لازم است با مسببان این بی‌عدالتی برخورد قانونی صورت گیرد.
وی درباره آموزه‌های اسلامی درخصوص رفتار زندانبان با زندانیان و محصورین و خانواده‌های آنان خاطرنشان کرد: از نظر حقوق جزای اسلام و فقه اسلامی، وقتی یک انسان گنهکار یا متهم در دادگاه اسلامی قرار می‌گیرد، از شروع دادرسی تا پایان دادرسی و صدور حکم و اجرای مجازات و پایان یافتن مجازات نباید با متهم، مجرم و خصوصا خانواده‌های آن‌ها برخورد نامتعارف و غیرانسانی از سوی زندانبانان صورت گیرد.
وی افزود: خانواده فرد زندانی، آسیب دیده است و فردی از خانواده به زندان رفته است و در اثر جرم او خانواده بدون اینکه گناهی مرتکب شود آسیب دیده است. یعنی باید در جبران و ترمیم وضعیت روحی و روانی خانواده‌های زندانی و رسیدگی به آن‌ها عمل شود تا آسیب غیرمستقیمی متوجه کسانی که گناهی انجام ندادند، نشود و عدالت اسلامی برقرار شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه خانواده‌های زندانیان نباید دوبار مجازات شوند، گفت: برای مثال سرپرست خانواده در زندان است، در این شرایط آسیب‌های تبعی آن شامل خانواده می‌شود بدون اینکه آن‌ها گناهی کرده باشند. اگر آن‌ها در ملاقات با زندانی خود، تحقیر شوند خلاف عدالت اسلامی است و برای آن‌ها مجازات دوم است. جرم اول خانواده‌های زندانیان تبعی است و چاره‌ای از آن نیست که در نتیجه همین جرم تبعی که از سرپرست به آن‌ها رسیده است باید از نظر اسلام حمایت شوند و روحیه آن‌ها ترمیم شود.
وی ادامه داد: هیچکس حق ندارد خانواده دلشکسته زندانیان را مورد اهانت قرار دهد. آن‌ها باید حرمت ببینند تا احساس کنند زندانیشان در مکان امنی قرار دارد. این‌ها نکاتی است که باید رعایت شود و مسئولان نظام و قوه فضاییه موظف هستند انسان‌های جاهل و نادان را در پست زندانبانی قرار ندهند، بلکه انسان‌های خویشتن دار و باتقوا باید در این مناصب قرار بگیرند و باید به آن‌ها آموزش حقوق بدهند زیرا حقوق خانواده‌های آسیب دیده در اسلام مورد توجه است و خانواده زندانی خانواده آسیب دیده است و حق و حقوقی دارد.
آیت الله هاشم‌زاده هریسی با اشاره به اینکه جز مجازاتی که به تناسب جرم زندانی برای او صادر شده است هیچ کس حق آزار و و اذیت زندانی را ندارد، گفت: باید بر رعایت این موارد نظارت باشد، کسانی که این موارد را رعایت نمی‌کنند باید از پست خود عزل شوند و با آن‌ها برخورد قانونی صورت بگیرد و تادیب شوند تا برای ماموران دیگر عبرت شود و الا‌‌ همان ماموران اگر به کار خود ادامه دهند این برخورد توسعه می‌یابد و عدالت اسلامی مخدوش می‌شود، ما در برابر این برخورد‌ها مسوولیم.

جرم حقوق خانواده روحی و روانی زندان عضو مجلس خبرگان رهبری قانون مجلس خبرگان رهبری اسلام زندانیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر