کد خبر: 115637 A

نخستین همایش ملی تاثیر پسروی دریاچه ارومیه بر خاک و آب با حضور ۳۰۰ نفر از متخصصان سراسر کشور از سوی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شد.

ایلنا: در قطعنامه اولین همایش ملی پس روی دریاچه ارومیه بر منابع اب و خاک بر تدوین آیین نامه‌های اجرایی اصلاح الگوی کشت و تصویب قوانین و مقررات مرتبط با اصلاح الگوی کشت تاکید شد.
به گزارش ایلنا، در مراسم اختتامیه اولین همایش ملی پس روی دریاچه ارومیه بر منابع آب و خاک بیانیه پایانی این همایش در قالب ۸ بند قرائت شد.
در این بیانیه ضمن قدردانی از ارائه دهندگان مقالات و نیز با ابراز امتنان از تلاش‌ها و زحمات کمیته‌های علمی و اجرایی برگزار کنندۀ همایش و با قدردانی از حمایت‌ها و مساعدت‌های بی‌دریغ نهادهای اجرایی و علمی و پژوهشی در برگزاری موفق همایش آمده است: اهم نقطه نظرات و پیشنهادات ارائه شده در همایش را که با عنوان اصول بیانیه «اولین همایش ملّی تأثیر پسروی دریاچۀ ارومیه بر منابع خاک و آب» مورد تصویب و تاکید شرکت کنندگان قرار گرفته است، در ۸ بند قرائت می‌گردد.
بر پایه این گزارش مفاد این قطعنامه بدین شرح است:
۱ - تدوین آیین نامه‌های اجرایی اصلاح الگوی کشت و تصویب قوانین و مقررات مرتبط با اصلاح الگوی کشت
۲ - توجه به مدیریت کشاورزی و سازگاری با شرایط موجود با استفاده از گونه‌ها و ارقام متحمل یا مقاوم به شوری
۳ - توجه ویژه به مدیریت منابع آب در راستای افزایش بهره‌وری آب
۴ - تقویت و توجه ویژه به بخش‌های تحقیقاتی مرتبط با مسائل حوضۀ دریاچۀ ارومیه در مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استانهای حاشیۀ دریاچه با تأمین منابع مالی لازم
۵ - اطلاع رسانی عمومی، صحیح و علمی از وضعیت دریاچۀ ارومیه جهت جلب مشارکت تمام ذینفعان در احیاء دریاچه به ویژه تشکل‌های مردمی
۶ - جلوگیری از توسعه سطح اراضی کشاورزی و باغی در حوضۀ دریاچه ارومیه با بررسی تصاویر ماهواره‌ای با هدف حفظ پایداری آب و خاک منطقه
۷ - اجرای عملیات آبخیزداری با تأکید بر آبخوانداری جهت تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی حوضه با جلب مشارکت تشکل‌های مردمی
۸ - ایجاد دبیرخانۀ دایمی همایش در راستای پیگیری و اجرایی نمودن مباحثمطروحه در همایش
نخستین همایش ملی تاثیر پسروی دریاچه ارومیه بر خاک و آب با حضور ۳۰۰ نفر از متخصصان سراسر کشور از سوی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شد.

آذربایجان شرقی آیین نامه بهره وری تغذیه خاک دریاچه ارومیه قوانین و مقررات کشاورزی کشاورزی و منابع طبیعی منابع مالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر