کد خبر: 117540 A

در واکنش به قدرنا‌شناسی برخی رسانه‌ها و محافل جمهوری آذربایجان:

دست اندرکاران برگزاری همایش بین المللی قره باغ، منطبق با مقررات بین المللی از جمله اصل تمامیت ارضی کشور‌ها و مطابق با چهار قطعنامه سازمان ملل متحد؛ قره باغ را جزئی از خاک آذربایجان دانسته و قائل به بازگشت آن به محدوده جغرافیایی و سیاسی جمهوری آذربایجان است، که این موضوع در جهت پرواز پرنده صلح در لوگوی همایش معلوم است.

ایلنا: رئیس همایش بین المللی قره باغ، از تعویق زمان برگزاری این همایش خبرداد.
به گزارش ایلنا، محمد علی متفکر آزاد اظهار داشت: از چند روز گذشته همزمان با نزدیک شدن تاریخ برگزاری همایش بین المللی قره باغ، برخی تحرکات رسانه‌ای مشکوک در جمهوری آذربایجان آغاز شده است که بر اساس برخی شواهد، عوامل رژیم صهیونیستی در پشت پرده‌ای این اقدامات قرار دارند.
وی با بیان اینکه طی یک هفته گذشته در چندین نشریه و سایت آذری، سیاه نمایی‌هایی نسبت به اهداف همایش بین المللی قره باغ صورت گرفته است، افزود: بی‌شک این سیاه نمایی‌ها، بخش‌هایی از یک حرکت سازماندهی شده ضد ایرانی و البته ضد آذربایجانی است که هیچ شخص یا گروهی جزء صهیونیست‌ها و محافلی که منافع آنان در تداوم اشغال قره باغ است، از این اقدامات نفع نمی‌برند.
رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز تصریح کرد: طی روز‌های اخیر برخی از مسئولین تشکیلات آزادی قره باغ جمهوری آذربایجان در مصاحبه با برخی رسانه‌های آذری، از آغاز فشار‌ها و محدودیت‌ها توسط برخی ماموران مجهول الهویه علیه افرادی که قصد شرکت در همایش بین المللی قره باغ را داشتند، خبرداده‌اند.
متفکر آزاد با یادآوری اینکه رسانه‌ها و حتی برخی مقامات آذری از زمان رونمایی فراخوان همایش بین المللی قره باغ تا کنون دیدگاه مثبتی به این همایش داشتند، گفت: تغییر ناگهانی موضع برخی از آنان احتمال دخالت بیگانگان در این تغییر موضع را به‌شدت تقویت می‌کند.
رئیس همایش بین المللی قره باغ در بیان اهداف اصلی این همایش اظهار داشت: همانگونه که از نوع طراحی لوگوی همایش مشخص است، دست اندرکاران برگزاری همایش بین المللی قره باغ، منطبق با مقررات بین المللی از جمله اصل تمامیت ارضی کشور‌ها و مطابق با چهار قطعنامه سازمان ملل متحد؛ قره باغ را جزئی از خاک آذربایجان دانسته و قائل به بازگشت آن به محدوده جغرافیایی و سیاسی جمهوری آذربایجان است، که این موضوع در جهت پرواز پرنده صلح در لوگوی همایش معلوم است.
وی استفاده از پرنده را در لوگوی همایش، نشانه اعتقاد متولیان برگزاری همایش به لزوم بازگشت صلح و دوستی و زندگی مسالمت آمیز به منطقه دانست و گفت: در ادبیات سیاسی، پرنده و نیز رنگ سفید نماد صلح و دوستی است.
رئیس همایش بین المللی قره باغ، همچنین تاکید بر لزوم ایفای نقش کشورهای منطقه‌ای و تکیه بر سرمایه اجتماعی و اعتقادی مردم مسلمان منطقه در حل بحران قره باغ را از دیگر اهداف و پیام‌های این همایش دانست و افزود: این مهم نیز در لوگوی همایش مست‌تر است.
متفکر آزاد با بیان اینکه «ما برای وصل کردن آمدیم» یاد آور شد: مردم آزاده جمهوری اسلامی ایران، همواره خواهان استقلال واقعی و حفظ تمامیت ارضی همه همسایگان خود بوده است و ما نیز معتقدیم این مهم در سایه درک متقابل دولت و مردم کشور‌ها از جمله دولت و مردم جمهوری آذربایجان از یکدیگر قابل تحقق است لذا اکنون که برخی نشریات آن کشور با خط گیری از دشمنان مردم ایران و آذربایجان شروع به سیاه نمایی نموده‌اند و برخی افراد که طبیعتا نمی‌توانند بدون اجازه محافل دولتی فعالیت نمایند، مشکلات و محدودیتهایی را برای میهمانان آذری همایش ایجاد می‌کنند و مهم‌تر از این‌ها متولیان دستگاه دیپلماسی این کشور ارزش ابتکارارزشمند محافل علمی و فرهنگ یایران را نمی‌دانند وحتی به آن معترض می‌شوند، بعنوان اعتراض به عملکرد این رسانه‌ها و محافل، ما به عنوان متولیان این همایش علمی – مردمی؛ برخلاف میل باطنی خود تصمیم گرفته‌ایم فعلا زمان برگزاری همایش را به تعویق بیندازیم و امیدواریم اساتید دانشگاه، فعالان رسانه‌ای مستقل و منصف و همه فعالان فرهنگی و اجتماعی جمهوری آذربایجان که متوجه اهمیت و اهداف واقعی همایش شده‌اند، اندک محافل و رسانه‌های آذری وابسته به آنان را که هنوز دوست و دشمن واقعی خود را نشناخته‌اند، به الویت‌های اساسی منطقه و لزوم آزادی قره باغ با استفاد‌ه‌ها از پتانسیل‌های کشورهای اسلامی، را آگاه نمایند.
دکتر متفکر آزاد در پایان از همه اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی که برای همایش بین المللی قره باغ، مقاله یا چکیده مقاله فرستاده‌اند تشکر کرده و وعده داد از این مقالات علمی به نحو مطلوبی استفاده بشود.
وی همچنین از رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران و نیز رسانه‌های جمهوری آذربایجان که طی چند ماه گذشته اخبار مرتبط با همایش را به نحو شایسته و واقعی پوشش داده‌اند، قدردانی نموده و تاکید کرد: ما اقدام غیر منصفانه چند رسانه آذری را توهین آن‌ها به مردم غیور و مسلمان آذربایجان و عموم فعالان رسانه‌ای آن کشور می‌دانیم و امیدواریم شاهد تغییر اساسی در رویکرد آنان باشیم تا زمینه برگزاری شایسته همایش فراهم شود.
رئیس همایش بین المللی قره باغ در پایان تاکید نمود: ما در برگزاری این همایش ذینع نبودیم که آن را حتی با اعتراض طرف آذری پاسخ دهیم. ما می‌خواستیم به مطالبه چندین ساله مردم مسلمان آذربایجان پاسخ صادقانه دهیم ولی گویا برخی محافل آذری نگران این موضوع و همگرایی مردم دو کشور هستند که لازم است آنان بدانند ما حساب عموم مردم جمهوری آذربایجان را از آن عده قلیل جدا دانسته و خود را مقید به حمایت همه جانبه از مسلمانان این کشور می‌دانیم.

ادبیات اقتصاد پرنده جمهوری اسلامی ایران خاک دولت رسانه سازمان ملل متحد مسلمان مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر