کد خبر: 117651 A

مدرس معماری دانشگاه‌های کشور:

چهارمین جشنواره عکس فیروزه با تعیین موضوعاتی در خصوص اولین‌های شهر تبریز و با حضور عکاسانی از سراسر کشور از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در این شهر در حال برگزاری است.

ایلنا: مدرس معماری دانشگاههای کشور، عکس‌های ثبت شده در جریان ادوار مختلف جشنواره عکس فیروزه را یادگارهایی مهم برای تعامل با مردم و محیط فرهنگی شهر تبریز معرفی کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن ترابی عکاس راه یافته به مرحله نهایی چهارمین جشنواره عکس فیروزه گفت: تبریز شهری فرهنگ ساز و تاریخی و از اولین سکونتگاه‌های بشر است و قدمت هنری این شهر بسیار کهن و دیرین، ارزشمند و قابل توجه و بررسی می‌باشد.
وی افزود: اینگونه اقدامات فرهنگی به خصوص اگر به شکل مستمر و هدفمند برگزار شوند، می‌توانند زمینه‌ای برای آشنایی و معرفی این پیشینه فرهنگی هموار‌تر نمایند.
به گفته این مدرس رشته معماری، تبریز در طول تاریخ همواره شاخص‌هایی برای شناخت و ایجاد آشنایی داشته و وجود و پایه ریزی تعداد زیادی از اولینهای کشور در تبریز تاییدی بر این مدعاست.
ترابی بازار تبریز که عنوان طولانی‌ترین سازه به هم پیوسته آجری جهان را داراست، یکی از بهترین اماکن برای عکاسی معرفی نمود و گفت: عکاسی از موضوع قالی که در تبریز شهرتی جهانی هم یافته، سوژه‌ای تکرار ناپذیر و همیشه جذاب برای عکاسان است.
وی تصریح کرد: به عنوان یک مه‌مان، اعتقاد دارم طبع بلند مردم شهر تبریز از عوامل پیشرفت آن‌ها در زمان‌ها و شرایط مختلف بوده است و گشت و گذار در میان مردم و کسبه نشان داد این ویژگی همچنان در مردم این شهر وجود دارد.
ترابی تعامل صورت گرفته با مردم در بازار تاریخی و نقاط مختلف سطح شهر را در ایجاد ذهنیت و ارتقای کیفی سطح عکس‌ها موثر دانست و افزود: درک فضا و شناخت فرهنگ در بهبود کیفیت عکس‌ها موثر است و از این موضوع در این تجربه و تجربه قبلی عکاسی از تبریز بهره بردم.
گفتنی است حسن ترابی در سال ۱۳۵۸ در تهران متولد شد. وی دانش آموخته کار‌شناسی ارشد از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مهندس معمار و مهندس ناظر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران می‌باشد.
وی مدرس دانشگاه در رشته معماری بوده و برپایی چندین دوره نمایشگاه عکس با موضوعات مختلف از جمله نمایشگاه عکس «خشتی از فیروزه» حاصل سفر گروهی وی و دانشجویان معماری به شهر تبریز در کارنامه هنری ترابی به چشم می‌خورد.
حسن ترابی مولف چندین مقاله در زمینه معماری و مدیریت شهری و مولف کتب گفتگوی آب و معماری؛ «ایران سرزمین مادری» بوده و همچنین مربی سبک کیوکوشین کاراته و معاون این سبک و دارنده کمربند‌دان ۴ کیوکوشین نیز می‌باشد.
لازم به ذکر است چهارمین جشنواره عکس فیروزه با تعیین موضوعاتی در خصوص اولینهای شهر تبریز و با حضور عکاسانی از سراسر کشور در این شهر در حال برگزاری است.

استان تهران ایران جهان دانشگاه تهران شاخص شهرداری عکاسی فرهنگی هنری معاون معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر