کد خبر: 120662 A

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی:

متاسفانه قسمت عمده‌ای از مواد معدنی به صورت خام از کشور خارج می‌شود، که این مسئله باید از سوی مدیران ارشد استانی و کشوری مورد تامل واقع شود و راهکار آن توجه به صنایع پایین دستی معدن است.

ایلنا: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی گفت: ازتعداد ۶۵ نوع مواد معدنی موجود در کشور ۵۲ نوع دراستان آذربایجان شرقی شناسایی شده است.
به گزارش ایلنا، محمد جعفر عظمایی افزود: این مواد معدنی شامل مواد اولیه مصالح ساختمان نظیر سنگ آهک، گچ، پوکه معدنی، سنگ لاشه، سنگ ساختمانی و تزئینی وکانیهای فلزی شامل مس و آهن و منگنز و کانیهای غیرفلزی شامل کائولن، زرنیخ و سیلیس و بویژه پرلیت، زئولیت، ورمیکولیت، دیاتومیت، نفلین سینیت است.
وی با بیان اینکه هم اکنون در آذربایجان شرقی ۳۸۵ معدن فعال وجود دارد و مقدار ماده معدنی کشف و ذخیره شده استان بالغ بر ۸ میلیارد تن می‌باشد، گفت: به لحاظ ذخیره مواد معدنی رتبه اول و به لحاظ تنواع مواد معدنی رتبه سوم کشوری را دارا هستیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: این استان به لحاظ قابلیت‌ها و ظرفیت‌های معدنی از استان‌های معدن خیز کشور به شمار می‌آید.
عظمایی در ادامه با تاکید بر اینکه سالانه ۳۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج می‌شود، اظهار داشت: هم اکنون ۱۵ هزار و ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم در معادن و صنایع معدنی مشغول به کار هستند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه معدنکاری در مناطق محروم کشور انجام می‌یابد، این خود موجبات پیشرفت و توسعه مناطق محروم را در پی دارد چرا که ایجاد معدن باعثایجاد زیرساختهایی در امر راه، آب و برق در مناطق محروم می‌شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه قسمت عمده‌ای از مواد معدنی به صورت خام از کشور خارج می‌شود، گفت: این مسئله باید از سوی مدیران ارشد استانی و کشوری مورد تامل واقع گردد و راهکار آن توجه به صنایع پایین دستی معدن است.

آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی برق رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت معدن صورت مواد خارج معدنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر