کد خبر: 122795 A

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی:

بیماری تب برفکی یکی از مهم‌ترین بیماری‌های دامی از لحاظ ضرر و زیان اقتصادی برای دامداران و صنعت دامپروری است.

ایلنا: مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی از آغاز نوبت دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی دام‎های روستایی و عشایری در مناطق مختلف این استان خبرداد.
به گزارش خبرنگار ایلنا بهراد زندیه با بیان اینکه بیماری تب برفکی یکی از مهم‌ترین بیماری‌های دامی از لحاظ ضرر و زیان اقتصادی برای دامداران و صنعت دامپروری است، افزود: در این طرح ۳۰۰هزار راس گاو و گوساله بالای دو و نیم ماه سن در آذربایجان شرقی واکسینه می‌شود.
وی تاکید کرد: این طرح به صورت رایگان و با همکاری بخش خصوصی انجام می‌گیرد.
زندیه با بیان اینکه این بیماری از راه‌های مختلف مثل مرگ و میر گوساله‌ها، کاهش تولید شیر و سقط جنین موجب وارد آمدن خسارات اقتصادی جبران ناپذیر به دامداران می‌شود، اظهار داشت: سازمان دامپزشکی با برنامه ریزی‌های لازم طرح واکسیناسیون دام‌ها علیه این بیماری را در دستور کار قرار داده و برنامه ریزی به نحوی انجام می‌شود تا در ابتدای طرح واحدهای واقع در نواحی پرخطر قبلی و فعلی زیرپوشش قرار گیرند.
زندیه از دامداران خواست تا در این زمینه همکاری کامل با بخش دولتی و خصوصی مجری طرح داشته باشند تا حداکثر جمعیت دامی ممکن استان زیر پوشش این طرح قرار گیرد.
وی افزود: برنامه این طرح فراگیر به اطلاع تمام اتحادیه‌ها و تعاونی‌های دامداران، روستایی و عشایری، شورای اسلامی روستا‌ها و مقامات محلی رسیده است.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی نظارت فیزیکی مستمر و دقیق بر فعالیت گروه‌های مایه کوبی دولتی و غیردولتی، حفظ سیستم زنجیره سرد و رعایت نکات بهداشتی در انجام واکسیناسیون را از جمله اقدامات این اداره کل برای نتیجه بخشی هرچه بیشتر طرح عنوان کرد.
زندیه یادآوری کرد: برای نظارت و کنترل دقیق و روزانه عملیات واکسیناسیون، اطلاعات و مشخصات واحدهای زیرپوشش به صورت پیوسته از طریق سامانه GIS - VET از شبکه دامپزشکی شهرستان‌ها به اداره کل دامپزشکی استان ارسال می‌شود.

آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی بخش خصوصی پوشش دولتی و خصوصی سقط جنین شیر صنعت واکسیناسیون دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر