کد خبر: 127425 A

مدیر جهادکشاورزی آذرشهر:

کمبود آب کشاورزی و پایین بودن کیفیت آب‌های موجود چاه‌ها مشکل عمده زارعان و باغداران شهرستان آذرشهر به شمار می‌رود. / شهرستان آذرشهر سالانه با تولید متوسط دو هزار و ۷۳۰ تن گردوی سر درختی مقام سوم را در بین شهرستان‌های آذربایجان شرقی دارد.

ایلنا: مدیر جهادکشاورزی شهرستان آذرشهر گفت: روزانه حدود ۱۰ تن مغز گردو در این شهرستان فرآوری و صادر می‌شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا فیروز طلوع حیات در گفتگو با خبرنگاران افزود: این میزان مغزگردو به شکل سنتی و نیمه صنعتی تهیه و به بازارهای مصرفی داخلی و خارجی عرضه می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در زمان‌های رونق بازار، روزانه به طور متوسط ۲۵ تن گردو در مناطق شهری و روستایی این شهرستان هسته شکنی شده و ۱۰ تن هم مغز گردو استحصال و فراوری می‌شود.
مدیرجهادکشاورزی شهرستان آذرشهر با اشاره به اینکه سالانه۱۳۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی دراین شهرستان تولید می‌شود، اظهار داشت: بیشترین محصولات باغی این شهرستان را گردو، بادام، انگور، سیب و آلوچه تشکیل می‌دهند.
طلوع حیات ادامه داد: شهرستان آذرشهر سالانه با تولید متوسط دو هزار و ۷۳۰ تن گردوی سر درختی مقام سوم را در بین شهرستان‌های آذربایجان شرقی دارد.
وی وسعت زمین‌های کشاورزی و باغات آذرشهر را حدود ۲۷ هزار هکتار ذکر کرد و گفت: ۱۱ هزار هکتار از این زمین‌ها به صورت دیم و ۱۶ هزار هکتار هم آبی است که ۴ هزار هکتار آن را باغات مثمر تشکیل می‌دهد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان آذرشهر عمده محصولات زراعی منطقه آذرشهر را گندم، جو، ذرت، سیر، پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی وخیار برشمرد و افزود: تقریبا ۹۰ درصد محصول سیر استان در این منطقه به خصوص بخش گوگان این شهرستان تولید می‌شود.
طلوع حیات مشکل عمده زارعان و باغداران شهرستان آذرشهر را کمبود آب کشاورزی و پایین بودن کیفیت آب‌های موجود چاه‌ها اعلام کرد و گفت: تغییر دادن الگوی کشت محصولات و استفاده از روش‌های نوین آبیاری از راهکار‌های بهره وری بهینه از آب‌های موجود کشاورزی است.

وی بارش‌های پاییزی شهرستان آذرشهر را خوب ارزیابی وخاطرنشان کرد: نزولات آسمانی ماه‌های آبان و آذر امسال موجب رشد و نمو بسیار خوب کشت‌های پاییزی می‌شود. مدیر جهادکشاورزی شهرستان آذرشهر میزان کشت‌های پاییزی اراضی کشاورزی این شهرستان را حدود پنج هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود: سی درصد آن‌ها مزارع دیم و بقیه هم به صورت آبی است.

آذربایجان شرقی بهره وری رشد زمین سیب زمینی شهری و روستایی کشاورزی گوجه فرنگی محصولات کشاورزی مغز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر