کد خبر: 128655 A

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی:

اهداف و نتایج طرح‌های پژوهشی باید قابل مشاهده و ملموس باشد.

ایلنا: معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی تأکیدکرد: هدف عینی و تاثیر پژوهش‌ها باید دقیقا مشخص شده و تحقق آن تا آخرین لحظه مورد رصد قرار گیرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا محمدتقی پاکزاد در جلسه کارگروه پژوهش و فناوری استان با تاکید بر هدف گذاری طرح‌های پژوهشی، خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از طرح‌های پژوهشی پس از شروع تحقیقات به حال خود رها شده و خروجی آنها مورد غفلت واقع می‌شود، در حالی که باید برونداد هر پژوهشی باید قابل مشاهده و لمس باشد.
وی با بیان این که مسیر توسعه و پیشرفت از پژوهش و فناوری می گذرد، افزود: تولید علم و فناوری تنها راه مقابله با تحریم و استکبار و بهترین ابزار اثرگذاری است.
پاکزاد با اشاره به این که چرخه فناوری و تجاری‌سازی در کشور ما کامل نیست، گفت: بحثفناوری جزو بحث‌های تقریبا مغفول کشور است و نهایت قدمی که در این زمینه برداشته شده در حد پژوهش‌های کاربردی بوده، اما این که این پژوهش‌ها تا چه حد به فناوری و صنعت تبدیل شده هنوز کارهای اثرگذاری انجام نشده است.
وی تصریح کرد: جوامعی که در عرصه علم و فناوری حرفی برای گفتن دارند جوامعی هستند که بسترهای ذهنی مردم خود را از ابتدا به درستی شکل داده‌اند، لذا تا زمانی که موضوع پژوهش و نگاه تحقیق‌گرایانه را به تمام آحاد جامعه تعمیم ندهیم در این زمینه مشکل خواهیم داشت.
پاکزاد در همین زمینه به ضرورت پرداختن به بحثپژوهش در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: ایجاد تفکر خلاق و کارآفرین در کودکان ضرورتی غیرقابل انکار است، لذا اجرای برنامه‌های پژوهشی در مدارس می‌تواند این تفکر را در کودکان نهادینه کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه فعالیت بخش خصوصی در عرصه پژوهش را خوشحال‌کننده دانست و گفت: امروزه مراکز دولتی در تولید فناوری دخالت نمی‌کنند مگر در موارد خاص مانند صنایع دفاع و امنیتی؛ البته دولت باید فضای مساعد را برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد کند.
وی افزود: امروزه سرعت تولید فناوری از سرعت مصرف پیشی گرفته و باید مشخص کنیم که ما در این حرکت در چه جایگاهی قرار داریم.
پاکزاد با تاکید بر این که آذربایجان شرقی باید قطب شمال‌غرب کشور در عرصه پژوهش و فناوری باشد، گفت: البته این موضوع به معنی برتری‌جویی نیست، بلکه هدف این است که این استان در خدمت شمال‌غرب کشور و حتی کشورهای پیرامونی باشد تا زمینه‌های فناوری و پژوهش تا حدی به شکل موزون و هماهنگ مدیریت شود.
وی استفاده از پتانسیل‌های انسانی، فضای کار و ظرفیت‌های استان با نگاه کارشناسی و علمی را از ضرورت‌های دست‌یابی به این هدف ذکر کرد و افزود: برای این منظور باید شناسایی ظرفیت‌های شهرستان‌ها، تعامل با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و تعامل با استان‌های همجوار باید در دستور کار قرار گیرد.
پاکزاد با اشاره به محوریت استانداری در بحث‌های پژوهشی استان، خاطرنشان کرد: استانداری باید در قالب حمایت از بخش فناوری و پژوهش‌های کاربردی، به عنوان پایگاه پژوهشگران و فناوران استان باشد و در زمینه برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز پژوهشی و بخش تولید، رفع موانع شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد فضای رقابتی قدم‌هایی برداشته شود.

آذربایجان شرقی آموزش و پرورش استکبار توسعه و پیشرفت جامعه دولت صنعت علم و فناوری کارشناسی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر