کد خبر: 135756 A

سرپرست مدیریت آب و خاک جهادکشاورزی آذربایجان شرقی:

پخش آب به وسیله باران مصنوعی در تمامی مزرعه با آبیاری بارانی امکانپذیر بوده در حالی که در آبیاری سطحی هر اندازه هم که دقت شود آبدهی ابتدای کرت‌ها و یا جویچه‌ها بیشتر از سایر قسمت‌هاست.

ایلنا: سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: عملکرد محصول در واحد سطح با آبیاری بارانی افزایش یافته و از نظر کیفیّت مرغوب تَر خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا ابراهیم نجفی در گفتگو با خبرنگاران افزود: پخش آب به وسیله باران مصنوعی در تمامی مزرعه با آبیاری بارانی امکانپذیر بوده در حالی که در آبیاری سطحی هر اندازه هم که دقت شود آبدهی ابتدای کرت‌ها و یا جویچه‌ها بیشتر از سایر قسمت‌ها است.
وی با اشاره به بی‌نیازی آبیاری بارانی به احداثجوی و پشته تصریح کرد: در آبیاری بارانی احتیاجی به قطعه بندی و احداثجوی و پشته نبوده و به این صورت هزینه‌های مربوط به لایروبی جوی‌ها و مرمت آن‌ها لازم نیست.
نجفی ادامه داد: در آبیاری سطحی۱۰ تا ۲۰ درصد مساحت زمین صرف جوی و پشته و کرت بندی و آرایش زمین می‌شود ولی در آبیاری بارانی نیازی به جوی و پشته و کرت نیست و تمام سطح زمین کاشت می‌شود.
وی افزود: آبیاری بارانی عاملی برای شستشوی مداوم برگ‌ها شده در این شرایط علاوه بر آثار مثبت بر رشد گیاه، کاهش خسارت حشراتی نظیر کنه‌های نباتی و شته‌ها را در پی دارد.
سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان یادآور شد: در فصول گرم تبخیر زیاد شده و منفذهای برگ بسته می‌شود و درنتیجه فعالیت حیاتی گیاه کُند است.
نجفی اظهار داشت: پخش شدن آب با آبیاری بارانی دلیلی برای مرطوب شدن هوای مجاور گیاه، باز شدن منفذ‌های برگ‌ها و در‌‌‌نهایت افزایش فعالیّت گیاه می‌شود.
وی با اشاره به متعادل شدن درجه حرارت هوا با آبیاری بارانی تاکید کرد: آبیاری بارانی را می‌توان عاملی برای خنک شدن هوای اطراف گیاه با پخش شدن آب در هوا و تبخیر در فصل‌های گرم قلمداد کرد.

آذربایجان شرقی خاک رشد زمین محصولات کشاورزی آبیاری افزایش سرپرست آب بارانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر