کد خبر: 137062 A

نماینده مردم ورزقان وخاروانا:

شرکت ملی مس در معدن مس سونگون تنها با ۲۰ میلیارد تومان آورده سالانه یک هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند

ایلنا: نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی خواستار سرمایه گذاری شستا و زیرمجموعه‌های آن در مجموعه مس سونگون و صنایع وابسته آن شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا الهویردی دهقانی که در جلسه تودیع و معارفه مدیرکل جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی سخن می‌گفت افزود: با توجه به سودآوری این صنعت شستا می‌تواند از این بستر درآمد خوبی را کسب کند.
وی با بیان اینکه شرکت ملی مس در معدن مس سونگون تنها با ۲۰ میلیارد تومان آورده سالانه یک هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند افزود: شستا می‌تواند با حضور در صایع پایین دستی ضمن ایجاد اشتغال سودآوری هم داشته باشد چرا که این صنایع به روز و اقتصادی است.
تنها ۱۰ درصد شاغلان مس سونگون بومی هستند
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن در ادامه به معضل اشتغال اشاره کرد و گفت: در سال ۸۵ بیش از ۵۰ هزار در ورزقان ساکن بودند که با رشد منفی جمعیت اکنون به ۴۵ هزار نفر رسیده است.
وی افزود: هم اکنون بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر متقاضی اشتغال به دفتر بنده مراجعه کرده‌اند که ۶۰۰ نفر از آنان دارای مدرک لیسانس به بالا هستند.
دهقانی با انتقاد از شیوه اشتغال در مجتمع عظیم مس سونگون گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد از ۴ هزار نفر شاغل در این مجموعه تنها ۱۰ درصد ورزقانی هستند و باید پرسید کجای این موضوع عدالت است.
وی بر لزوم توجه به شهرستان‌ها تأکید کرد و گفت: وقتی شرایط برای زندگی مناسب نباشد مجبور به مهاجرت حواهند شد و این امر قطعا مشکلات دیگری در پی خواهد داشت.
همین گزارش حاکی است صبح امروز طی مراسمی میر احد حسینی به عنوان مدیر کل جدید تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی جایگزین یونس فاتح شد.

آذربایجان شرقی ایجاد اشتغال درآمد رشد سرمایه گذاری کار و رفاه اجتماعی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مشکلات معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر