کد خبر: 137064 A

استاندار آذربایجان شرقی:

یکی از ماموریت‌های مهم و ویژه دولت و همه ارگان‌ها در بحثرشد اقتصادی و افزایش تولید داخلی، مقابله با ورود کالای قاچاق به کشور است.

ایلنا: استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد: مبارزه با قاچاق کالا در واقع حمایت از حقوق مردم است.
به گزارش خبرنگار ایلنا اسماعیل جبارزاده پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه) در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، اظهار داشت: حمایت از تولید امکان‌پذیر نیست مگر اینکه مبارزه با قاچاق را جدی بگیریم.
وی افزود: یکی از ماموریت‌های مهم و ویژه دولت و همه ارگان‌ها در بحثرشد اقتصادی و افزایش تولید داخلی، مقابله با ورود کالای قاچاق به کشور است.
جبارزاده متفاوت بودن قیمت کالا‌ها در داخل و خارج کشور را یکی از انگیزه‌های قاچاق کالا به خارج از کشور عنوان کرد و با تاکید بر همسان‌سازی قیمت‌ها، خاطرنشان کرد: البته این یک راهکار ملی است، اما در بعد استانی می‌توان با شناسایی بازار مصرف کشورهای همسایه و حمایت از تولیدکنندگان برای تامین نیاز این بازار‌ها، خروج کالا را از طریق قانونی میسر کرد.
وی افزود: برخورد سلبی با مقوله قاچاق لازم است، اما طبیعتا اگر نتوانیم راهکارهای قانونی برای عرضه کالا در بازارهای خارجی پیش روی مردم قرار دهیم نباید انتظار کاهش قاچاق داشته باشیم.
وی تصریح کرد: تسهیل راه‌های قانونی خروج کالا از کشور علاوه بر کاهش قاچاق، موجب ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی نیز می‌شود.
استاندار آذربایجان شرقی بر استفاده از ظرفیت مردم و فعالان بازرگانی در بحثمبارزه با قاچاق تاکید کرد و گفت: ارتباط مستمر با مردم و تجار برای به روز کردن اطلاعات در خصوص عرضه کالا در بازار و کسب راهکارهای مقابله با قاچاق کالا ضروری است.
وی با تاکید بر تشکیل کمیته علمی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، استفاده از نظرات علمی در بحثمبارزه با قاچاق را لازم دانست و خاطرنشان کرد: بحثمبارزه با قاچاق یک بحثفراگیر است که همه کشور‌ها با آن درگیر هستند، لذا باید از تجربیات موفق در این زمینه استفاده کرده و تنها به دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی از مرکز اکتفا نکنیم.
جبارزاده در ادامه قاچاق دارو را یکی از موضوعات مهم در بحثقاچاق کالا دانست و افزود: این موضوع چون با سلامت مردم در ارتباط است باید بیشتر از سایر موضوعات مورد توجه قرار گیرد و داروخانه‌ها احساس کنند که همواره تحت نظارت و بازرسی قرار دارند.
وی با بیان اینکه صدا و سیما از جمله اثرگذار‌ترین دستگاه‌های فرهنگی است گفت: عملکرد صدا و سیما در زمینه ترویج فرهنگ مصرف کالاهای داخلی تا به حال خوب بوده، اما محدودیت بودجه و امکانات این سازمان پاسخگوی انتظارات نیست و باید حمایت‌های لازم در جهت تولید برنامه‌های جدید از این سازمان صورت گیرد.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین در این جلسه ایجاد ایستگاه‌های بازرسی مصوب در مبادی ورودی و خروجی استان توسط نیروی انتظامی، استقرار دستگاه ایکس‌ری در نقاط مرزی استان، تجهیز مبادی ورودی استان به آزمایشگاه‌های استاندارد و حمایت از نوسازی ناوگان حمل و نقل سوخت استان را مورد تاکید قرار داد.
وی با تشکر از جدیت دستگاه‌های عضو کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، خواستار تشکیل جلسات این کمیسیون در مهلت‌های قانونی مقرر شد و تاکید کرد: مبارزه با قاچاق کالا یکی از منویات مقام معظم رهبری است و امیدوارم از امروز با عزم و روحیه بالا‌تر به وظایف خود عمل کنیم.
در این جلسه همچنین گزارش نه ماهه عملکرد کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و کمیته‌های سه‌گانه این کمیسیون ارایه شد.

آذربایجان شرقی بودجه ترویج فرهنگ دارو دولت قاچاق مبارزه با قاچاق کالا مبارزه با قاچاق کالا و ارز منویات مقام معظم رهبری نیروی انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر