کد خبر: 139813 A

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند:

هم اکنون در این کارگاه‌ها در شهرستان مرند حدود۴۰ نفر به طور مستقیم و ۳۰۰ نفر به طور غیر مستقیم به کار مشغول و کود تولیدی به شهرهای تهران، همدان، تبریز و خوی صادر می‌شود.

ایلنا: مدیرجهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: با توجه به روند کاهش استفاده ازکود‌ها و سموم شیمیایی استفاده از کودهای آلی بخصوص ورمی کمپوست اخیرا در این شهرستان جزو برنامه‌های اولویت دار این مدیریت قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار ایلنا جلال رحیم‌زاده در گفتگو با خبرنگاران افزود: در راستای تحقق این مهم، با برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویج مزایای استفاده ازکودهای آلی بجای کودهای شیمیایی در بین بهره برداران با استفاده از تسهیلات طرح نگارنصر و همچنین از طریق طرح مشاغل خانگی به گسترش و احداثواحدهای کوچک تولید ورمی کمپوست اقدام و تعداد کارگاه‌های تولید این کود ازپنج کارگاه درسال گذشته، هم اکنون به بیش از ۲۲ کارگاه افزایش داشته است.
وی ادامه داد: ورمی کمپوست نوعی کودبیولوژیک محسوب و یکی از انواع بهترین و مغذی‌ترین کودهای آلی در کشاورزی به شمار می‌رود و مزایای فراوانی نسبت به سایر کودهای آلی دارد که از جمله می‌توان به قابلیت جذب در هر مرحله از رشد گیاه، بی‌بو بودن و عدم وجود علف‌های هرز در آن اشاره کرد.
مدیرجهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند مهم‌ترین قابلیت کود ورمی کمپوست را روش تهیه آن ذکر کرد و گفت: مواد اولیه برای تولید آن تقریبا در هر مکانی قابل تهیه بوده وانواع زباله‌های خانگی موجود درمنازل، ضایعات و پسماند کشاورزی درسطح مزارع و باغات، انواع کودهای گاوی و بطور کلی موادی که جنبه گیاهی داشته باشد به عنوان مواد غذایی کرم‌های تولید این کود تلقی و پس ازمدت معینی کود ورمی حاصل می‌آید.
رحیم‌زاده با اشاره به اینکه در راستای ترویج هرچه بیشتر تولید ورمی کمپوست تاکنون۱۰مورد کلاس آموزشی همراه با بازدید از کارگاه‌ها توسط اداره آموزش و ترویج کشاورزی این مدیریت برگزار شده است، گفت: نتیجه این تلاش آموزش تعداد ۱۲۶۵ نفرروز فراگیر و صدور ۲۵۳ مورد کارت مهارت تولید ورمی کمپوست بوده و همچنین بیش از ۱۷ مورد بازدیدهای فنی از کارگاه‌های تولید توسط کار‌شناسان باغبانی این مدیریت به انجام رسیده و درحال تداوم است.
وی افزود: هم اکنون در این کارگاه‌ها در شهرستان مرند حدود۴۰ نفر به طور مستقیم و ۳۰۰ نفر به طور غیر مستقیم به کار مشغول و کود تولیدی به شهرهای تهران، همدان، تبریز و خوی صادر می‌شود.
رحیم‌زاده خاطرنشان کرد: احداثواحدهای مکانیزه جهت تولید و بسته بندی کود در این شهرستان دراولویت کاری این مدیریت قرار دارد.

دوره های آموزشی رشد زباله کشاورزی کود مواد غذایی شهرستان کارگاه همدان مرند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر