کد خبر: 149661 A

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز:

بهبود محیط شهری با ۴۳ درصد بودجه، اولویت نخست شهرداری تبریز در سال آینده خواهد بود و این برنامه در مجموع با اختصاص بیش از ۹ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار شامل سه محور اساسی احیاء بافت فرسوده، ساماندهی حاشیه نشینی و توسعه فضای سبز است.

ایلنا: سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز اولویت‌های بودجه پیشنهادی سال ۹۳ شهرداری این کلان شهر را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا سعید حاجی‌زاده گفت: لایحه بودجه سال ۹۳ شهرداری تبریز در قالب ۹ برنامه کلان پیشنهاد و تقدیم شورا شده است.
وی افزود: بهبود محیط شهری با ۴۳ درصد بودجه، اولویت نخست شهرداری تبریز در سال آینده خواهد بود و این برنامه در مجموع با اختصاص بیش از ۹ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار شامل سه محور اساسی احیاء بافت فرسوده، ساماندهی حاشیه نشینی و توسعه فضای سبز است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز توسعه حمل و نقل و عبور و مرور شهری را اولویت دوم شهرداری تبریز برای سال ۹۳ اعلام کرد و افزود: اعتبار پیش بینی شده برای این حوزه که ۲۲ درصد کل بودجه را به خود اختصاص داده، چهار هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال است.
حاجی‌زاده اضافه کرد: همچنین برنامه ریزی توسعه شهری با ۹/۱۱ درصد کل بودجه پیشنهادی، سومین برنامه اولویت دار شهرداری تبریز در سال آینده است و بدین منظور حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه خواهد شد.
به گفته وی، ایجاد تاسیسات درآمدزا، راه اندازی تاسیسات و تسهیلات شهری، توسعه اماکن و فضای ورزشی، تفریحی و گردشگری، هزینه‌های پیش بینی نشده و دیون عمرانی، هدایت و دفع آبهای سطحی داخل شهری و ایجاد تاسیسات حفاظتی به ترتیب در اولویت‌های بعدی برنامه‌های کلان شهرداری تبریز در لایحه بودجه پیشنهادی قرار دارد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به پیش بینی رشد ۲۵ درصدی بودجه سال ۹۳ شهرداری تبریز نسبت به سال جاری افزود: رقم خالص بودجه پیشنهادی بدون احتساب ارقام تکراری ۲۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است اما با توجه به برخی پیشنهادات اعضای شورا، احتمال افزایش این میزان تا بیش از ۲۸ هزار میلیارد ریال هم وجود دارد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: ۷۸ درصد رقم خالص بودجه شامل هزینه‌های عمرانی است و بقیه به هزینه‌های جاری اختصاص دارد.
حاجی‌زاده از جمله ویژگیهای بودجه سال ۹۳ را افزایش قابل توجه سهم سازمان‌ها و شرکت‌ها عنوان کرد و افزود: میزان خالص اعتبارات اختصاصی به سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تبریز در سال آینده حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال و معادل ۴۹ درصد کل بودجه است.
وی افزود: برخلاف افزایش اعتبارات سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تبریز، سهم اعتباری مناطق کاهش یافته و در مجموع ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال، معادل ۳۴ درصد بودجه خالص سال آینده، در مناطق ۱۰ گانه هزینه خواهد شد.
حاجی‌زاده افزود: در میان سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تبریز بیشترین اعتبارات مربوط به شرکت توسعه و عمران آذربایجان، سازمان توسعه و عمران، سازمان قطار شهری و شرکت واحد اتوبوسرانی است و در بین مناطق ۱۰ گانه نیز مناطق یک، دو و پنج شهرداری تبریز بالا‌ترین میزان تعهد درآمد و هزینه را عهده دارند.
به گفته وی، ۱۷درصد مابقی رقم خالص بودجه سال ۹۳ شهرداری تبریز که معادل چهار هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال است از طریق مرکز هزینه خواهد شد.
حاجی‌زاده ادامه داد: در بودجه سال آینده اجرای ۶۱۹ طرح عمرانی در بخش‌های مختلف پیش بینی شده که از این تعداد ۴۰۷ طرح از طریق مناطق ۱۰ گانه شهرداری تبریز، ۱۰۷ طرح از طریق سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و ۲۵ طرح از طریق مرکز اجرا خواهد شد.
وی افزود: حدود ۵۰ درصد طرحهای پیش بینی شده برای سال آینده جدید و بقیه تکمیل طرحهای ناتمام سالهای گذشته است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به برنامه ریزی شهرداری برای اجرای۹۰ طرح تملک و مسیرگشایی در کلانشهر تبریز یادآور شد: از این تعداد ۶۹ طرح قدیمی و ناتمام و ۲۱ طرح، جدید است اما با توجه به محدودیت منابع، تنها یک سوم آن‌ها در سال آینده قابلیت اجرایی دارد و بر اساس اعلام مسئولان شهرداری، سال ۹۳ شاهد اجرا، تکمیل و افتتاح ۲۷ طرح مسیرگشایی در مناطق مختلف تبریز خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین برای تحقق بودجه سال ۹۳ شهرداری تبریز، فروش پنج هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و دریافت چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات، در لایحه پیشنهاد و پیش بینی شده که این ۹ هزار میلیارد ریال برای احیای بافت‌های فرسوده و ساماندهی حاشیه نشینی اختصاص خواهد یافت.
حاجی‌زاده افزود: به گفته مسئولان شهرداری تبریز، در صورت برنامه ریزی برای اجرای تمامی طرح‌های پیشنهادی مناطق و سازمانهای شهرداری تبریز در مجموع اختصاص اعتباری افزون بر ۸۰ هزار میلیارد ریال مورد نیاز است اما با توجه به محدودیت منابع، بر حسب ضرورت برنامه اولویت بندی طرح‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
وی سرانه هر شهروند تبریزی را بر اساس لایحه بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری، حدود ۱۷ میلیون و دویست هزار ریال اعلام و تاکید کرد: در روند بررسی این لایحه، رعایت عدالت در توزیع بودجه و حرکت به سمت توسعه متوازن شهر دغدغه اصلی و اولویت اساسی اعضای شورای شهر تبریز است.

بودجه حاشیه نشینی درآمد رشد شورای اسلامی شهر شهرداری فضای سبز کلان شهر گردشگری لایحه بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر