کد خبر: 151573 A

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی:

به مناسبت هفته منابع طبیعی «۱۵ تا ۲۲ اسفند جهت توسعه پوشش گیاهی در پنج هزار هکتار از جنگل‌های ارسباران هم برنامه درختکاری در قالب طرح توانمندسازی جوامع محلی اجرا می‌شود.

ایلنا: سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی گفت: همزمان با هفته منابع طبیعی ۱۰۰ هزار اصله نهال در استان آذربایجان شرقی کاشته می‌شود.
به گزارش " ایلنا "، " سیروس داوودی " به مناسبت هفته منابع طبیعی» ۱۵ تا ۲۲ اسفند در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های این هفته افزود: جهت توسعه پوشش گیاهی در پنج هزار هکتار از جنگل‌های ارسباران هم برنامه درختکاری در قالب طرح توانمندسازی جوامع محلی اجرا می‌شود.
وی با اشاره به شعار امسال هفته منابع طبیعی با مردم برای مردم اظهار داشت: منابع طبیعی متعلق به مردم است و حفظ عرصه‌های طبیعی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
داودی با بیان اینکه سالانه نزدیک به یک میلیون اصله نهال توسط بخش خصوصی در استان تولید می‌شود، گفت: منابع طبیعی استان هم سالانه ۶۰۰ هزار اصله نهال تولید می‌کند.
وی با اشاره به توزیع یک میلیون لیتر سوخت مورد نیاز روستاییان جنگل نشین منطقه ارسباران به منظور جلوگیری از قطع درختان جنگل، اظهار داشت: به دلیل دشواری حمل سوخت به مناطق صعب العبور، تامین انرژی‌های نو در این مناطق در دستور کار قرار دارد.
داودی از رفع تصرف ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان در ۹ ماه امسال خبرداد و گفت: ۴۳ هکتار از اراضی ملی شرق تبریز هم با پیگیری منابع طبیعی استان رفع تصرف شده است.
وی با اشاره به واگذاری ۷۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان برای طرح‌های توسعه کشاورزی و ۳۰۰ هکتار برای طرح‌های صنعتی افزود: ۱۲۰ هکتار هم در قالب طرح توسعه مسکن روستایی به بنیاد مسکن واگذار شده است.
گفتنی است نواخته شدن زنگ سبز در مدارس و برگزاری آیین‌های درختکاری با مشارکت بسیج سازندگی، آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم نهاد همچنین توزیع نهال بین مردم و سازمان‌های دولتی و مردم نهاد از برنامه‌های هفته منابع طبیعی در استان است.
همچنین برگزاری برنامه‌های ترویجی و همایش‌های آموزشی در اماکن عمومی همچنین همایشی با حضور مسوولان دستگاه قضا به منظور آسیب‌شناسی مسایل حقوقی مرتبط با منابع طبیعی از دیگر برنامه‌های این هفته است.
نخستین روز هفته منابع طبیعی با عنوان روز درختکاری روز دوم با عنوان منابع طبیعی، سنت الهی و سیره معصومین، سومین روز با عنوان منابع طبیعی، بسیج سازندگی، طبیعت گردی و همیاران طبیعت، چهارمین روز با عنوان منابع طبیعی، جوامع محلی، سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای مردمی، روز پنجم با عنوان منابع طبیعی، آموزش و تحقیقات، ششمین روز با عنوان منابع طبیعی، رسانه و ارتقای فرهنگی و روز هفتم با عنوان قانون و حفاظت پایدار نامگذاری شده است.

آذربایجان شرقی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری انرژی بخش خصوصی بسیج پوشش جنگل طبیعت کشاورزی هفته منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر