کد خبر: 193060 A

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی

بی توجهی مسئولان، عدم پاسخگویی، عدم شفاف سازی و خبرنگار گریزی آنان به ویژه در آذربایجان شرقی همچنان ادامه دارد. / همه دست اندرکاران امر مسکن و معیشت و بیمه و تامین اجتماعی کشور و استان، به همان اندازه که همکاری و پوشش خبری عملکرد خویش و انتشار جوابیه ها و دفاعیه های توجیهی از خود حساسیت نشان می دهند برای معیشت و اشتغال امروز و آینده خبرنگاران نیز از خود شتاب بیشتری به خرج دهند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در بیانیه ای شدیدالحن به مناسبت روز خبرنگار از بی توجهی مسئولان، عدم پاسخگویی، عدم شفاف سازی و خبرنگار گریزی آنان به ویژه در آذربایجان شرقی انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا، انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در این بیانیه همچنین از مدیریت عالی استان خواسته است با تدبیری شایسته و امیدآفرین، چارچوب های همکاری و شفاف سازی عملکرد مدیران و نوع رابطه آنان با روزنامه نگاران استان را تبیین کرده و ضرورت وحساسیت کار آنان را نه در حرف و تعریف و تعارف که در عمل به تمام مدیران خویش یادآور ی کند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این بیانیه از نیمه کاره ماندن و بلاتکلیف رها شدن ایجاد موزه مطبوعات آذربایجان شرقی انتقاد و خواستار حمایت های لازم برای راه اندازی سریع این موزه شده اند.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به تبعیض و اجحاف میان مطبوعات محلی و سراسری آمده است: فضای تعاملات اجتماعی و سیاسی در سپهر ارتباطی به گونه ای است که بنگاه های بزرگ رسانه ای، مجال هر نوع رشد و ارتقا را از رسانه‌های کوچک گرفته و از آن بوی تبعیض و اجحاف به مشام می رسد. در طی سالهای اخیر، بدنه ی نحیف رسانه های محلی به دلیل کم توجهی و گاه بی توجهی مسئولان مربوطه، ضعیف تر گشته و در مقابل، رسانه های بزرگ تر و مرکز نشین، فربه تر شده و عرصه را بر رسانه های محلی تنگ تر کرده اند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در این بیانیه همچنین از حضور افراد ناآگاه در عرصه اطلاع رسانی استان انتقاد و با تأکید بر اجرای طرح رتبه بندی فعالین رسانه ای استان تصریح کرده است: جاذبه های کار خبرنگاری از یک سو و بحران های بیکاری و کمبود فرصتهای شغلی و نیز توسعه رسانه های مجازی، فضایی را به وجود آورده که برخی افراد بدون آگاهی کافی از رسالت خطیر حوزه اطلاع رسانی، وارد این کار شده و سبب ایجاد تشتت و ناهماهنگی در این عرصه و در نهایت در جلسات خبری شده اند، طرح رتبه بندی فعالین رسانه ای استان به همین منظور برای اولین بار از سوی انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی تدوین و ارائه گردید اما این طرح نیز در غیبت ضمانت اجرایی راه به جایی نبرد و دردی را دوا نکرد. سایت «سمان» وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی کشور نیز با رویکردی غیر علمی سنگ پیش پای خبرنگاران حرفه ای شده و در عوض به میدانی برای خودنمایی تازه کاران و ناواردان بدل شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین با اشاره به فقدان درک درست برخی از مسئولان دستگاه های دولتی و حتی مجموعه‌های غیر دولتی، از موقعیت خاص و حساس رسانه و ضرورت اطلاع رسانی به مردم و نیز عدم تعامل مناسب با خبرنگاران آمده است: انتظار برخی از رسانه، انتشار صرف گزارش عملکرد و تبلیغ شخصی خویش بوده و برخی دیگر هم با گریز از موضوع مهم شفاف سازی و اطلاع رسانی علمی ومنطقی، تعامل مناسبی با خبرنگاران ندارند. در همین حال، متاسفانه «نقد» و انتقادپذیری در قاموس برخی ادارات و نهادها و دستگاه ها و مدیران آنهاجایی ندارد بطوریکه به ساده ترین انتقادها و دردهای انعکاس یافته مردم به «نیشتر» تهدید و تخریب و کتمان واکنش نشان می دهند و در مقابل، در کمال تعجب در هر مجمع و مکتوب و جوابیه ای خود را «انتقادپذیر»! معرفی می کنند. هنوز روابط منطقی و علمی بین خبرنگاران و مدیران تبیین و تعریف نشده و جامعه رسانه ای آذربایجان شرقی از این خلا رنج ها کشیده و آسیب ها دیده است.

در قسمت دیگری از این بیانیه به واقعیت‌های تلخ حاکم بر معیشت فعالان عرصه خبر اشاره و تصریح شده است: به رغم همه حساسیت ها و خطرات و سختی های این شغل شریف، بسیاری از آنان از داشتن امکانات یک زندگی ساده هم بی بهره اند. آنها به کمترینها رضایت داده اند و همه ی وعده های مسئولان برای بهبود شرایط معیشتی و تضمین آینده شغلی و امنیت کاری شان در حد حرف و شعار و وعده باقی مانده و رنگ واقعیت ندیده است. قریب به اتفاق مشاغل دیگر از هر طیف و رنگ و شکلی، حداقل ها را برای شاغلین شان تدارک دیده اند اما خانواده مطبوعاتی استان در اوج مناعت و قناعت، از آنها محرومند.

در بخشی دیگر از این بیانیه ابراز امیدواری شده است: همه دست اندرکاران امر مسکن و معیشت و بیمه و تامین اجتماعی کشور و استان، به همان اندازه که همکاری و پوشش خبری عملکرد خویش و انتشار جوابیه ها و دفاعیه های توجیهی از خود حساسیت نشان می دهند برای معیشت و اشتغال امروز و آینده خبرنگاران نیز از خود شتاب بیشتری به خرج دهند.!

انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در خاتمه روز خبرنگار به دست اندرکاران مطبوعاتی و اصحاب رسانه آذربایجان شرقی و همه حامیان صدیق اطلاع رسانی شفاف و بی پیرایه با تبریک گفته و تعالی روح و اندیشه و فکر آنان و بالندگی قلم و قدم و کار روزنامه نگاران، سردبیران، ویراستاران و حروف چینان، عکاسان خبری، توزیع کنندگان نشریات استان و خلاصه همه ی زحمت کشان عرصه روشنگری و اطلاع رسانی را در راه اعتلای ارزشهای والای انسانی، فرهنگ اسلامی و رسم و مرام آذربایجانی آرزو کرده است.

آذربایجان شرقی اشتغال اصحاب رسانه بیکاری پوشش تامین اجتماعی رشد مسکن موزه روزنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر