کد خبر: 199662 A

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی:

ما به عنوان حامیان این دولت در جبهه کار، تولید و صنعت اعتقاد عمیق به گفته‌ها و عملکرد روحانی در تمامی زمینه‌ها به ویژه مسایل کار و تولید و کارگری داریم.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی باردیگر حمایت خود را از برنامه های دولت روحانی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حاج کریم صادق زاده که در دیدار تشکل های کارگری استان با استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت هفته دولت سخن می گفت با تبریک این ایام و تقدیر از تلاش های دولت تدبیر و امید به ویژه رییس جمهور محبوب، دکتر روحانی و همچنین اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی، گفت: اگر امروز شاهد آرامش، امنیت و توسعه و پیشرفت‌های ارزشمند در سال ۹۳ در استان هستیم حاصل تلاش بی وقفه و توجهات خاص استاندار آذربایجان شرقی است.

وی گفت: ما به عنوان حامیان این دولت در جبهه کار، تولید و صنعت اعتقاد عمیق به فرمایشات و عملکرد دکتر روحانی در تمامی زمینه ها به ویژه مسایل کار و تولیدی و کارگری داریم آنجا که فرمودند ما باید همه مراکز تولیدی را به فعالیت کامل صددرصد برسانیم و این کار امکان پذیر است یا اینکه فرمودند دوست دارم زمانی که غمی بر چهره کارگر نبینم.

صادق زاده افزود: امروز در سومین روز از هفته دولت با صراحت اعلام می کنم که اگر آرامش و امینت چه سرمایه گذار و چه کارگری که هر دو مکمل همدیگر هستند و رشد و پیشرفت ارزشمند حاضر منطقه در سایه تلاش مدیران ارشد بوده که دست در دست هم داده و کمر همت خدمت بی منت را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و عاشقانه به قشر عظیم کارگری و بازنشستگان و کارآفرینان از هیچ خدمتی کوتاهی نمی کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی افزود: ما معتقدیم دولت امروز یک فرصت برای کشور در تمامی ابعاد به شمار می رود و به آنهایی که درصدد تضعیف دولت تدبیر و امید هم توصیه و هم هشدار می دهیم که با جریان تدبیر و امید خود را هماهنگ کنند چرا که در جهان امروز تدبیر کار را پیش می برد نه درشت گویی و گزافه گویی و به فرموده مقام معظم رهبری رییس جمهور منتخب ما فردی آزموده و جزو عناصر و خدمتگذاران قدیمی نظام اسلامی است و همه باید فرموده گهر بار ایشان سرلوحه خود قرار داده و حمایت از دولت تدبیر و امید را داشته باشیم تا شاهد تحقق برنامه های اصولی و مردمی دولت دکتر روحانی در جهت آبادانی و سرافرازی میهن اسلامی و تلاش دولتمردان در ایجاد اشتغال و گسترش رفاه و تأمین اجتماعی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید در زمینه خروج از رکود فعلی اظهار داشت: حمایت از این موضوع، سرلوحه برنامه های کاری ما در خانه کارگر قرار دارد باید توجه داشته باشیم اقتصاد تورمی توام با رکود که امروز با آن مواجه هستیم و از دولت گذشته به ارثرسیده سم مهلکی هم برای تولید و صنعت و هم برای صادرات است.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی افزود: ما به عنوان طبقه کارگر معتقد به این اصل هستیم که اقتصاد تورمی توام با توسعه برای ما مطلوبیت بیشتری دارد چرا که شاهد اشتغال بیشتر، امنیت شغلی و درآمد بهتر خواهیم بود و بر همین اساس بسته اقتصادی خروج از رکود را برای جامعه مفید ارزیابی می کنیم گرچه تورم اندکی هم ملاحظه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دیگر زمانی برای فرصت آزمون و خطا نداریم، گفت: باید به شدت از کارهای غیرکارشناسی دوری کرده و با تدبیر پیش برویم و با استفاده از دیدگاه و نقطه نظرات همه صاحبان اندیشه و فعالان بخش تولید بهترین راهکارها را برای رفع مشکلات کار، تولید و صنعت به ویژه ایجاد اشتغال پایدار بکارگیریم.

صادق زاده با بیان اینکه بخش صنعت اکنون با مشکل نقدینگی، مواد اولیه و به فروش نرسیدن کالای تولیدی روبرو بوده و از سویی در اثر تورم لجام گسیخته به جامانده از گذشته قدرت خرید مردم کم است، اظهار داشت: امروز اگر قرار است پولی به بخش صنعت تزریق شود آن هم به واحدهای مشکل دار، باید با برنامه دقیق و کارشناسی شده صورت گیرد.

وی به برخی واحدهای مشکل دار استان اشاره کرد و گفت: مشکل بیشتر این واحدها به دلیل اجرای نادرست موضوع خصوصی سازی بوده و به اصطلاح خودمانی سازی شده اند، و بایستی توجه جدی به مسائل و مشکلات کارگران شرکت های بلبرینگ سازی و ماشین آلات صنعتی و نساجی تبریز و تبریز کف و دهها شرکت دیگر بحرانی شود.

وی با قدردانی از تلاش های استاندار آذربایجان شرقی و همچنین معاون سیاسی امنیتی استاندار در رفع برخی مشکلات واحدهای تولیدی استان و پرداخت مطالبات کارگران افزود: خوشبختانه اکنون شرایط بسیار مطلوبی در استان حاکم بوده و آذربایجان شرقی به جزیره امنی تبدیل شده و بحران کارگری نداریم.

صادق زاده بر ضرورت فعال سازی و حمایت از واحدهای تولیدی تأکید کرد و افزود: به نظر من باید موقعیت شهرک های صنعتی احیاء شود و دود ناشی از کار و تلاش و و تولیدبالا برود تا اشتغال جان بگیرد و اقتصاد از رونق بیشتری برخوردار شود باید توجه کنیم امروز شهرک سازی صنعتی مهم نیست بلکه این موضوع که سوله های شهرک ها به گورستان سوله تبدیل نشود مهم است.

وی با بیان اینکه اغلب کارگاه های صنعتی تعطیل و رها شده و وضعیت فعلی این واحدها نگران کننده است، اظهار داشت: باید شهرک ها را فعال کنیم اکنون ۴۷ درصد واحدها در شهرک های صنعتی فعال، ۲۳ درصد نیمه فعال، ۱۳درصد غیرفعال و مابقی وضعیت نامشخص دارندو ضروری است تا یک تیم کارشناسی زبده در راستای رسیدگی به وضعیت فعلی و رونق اقتصادی دوباره این واحدها فعال شود.

صادق زاده با اشاره به فعالیت های خانه کارگر گفت: همگان می دانند در ۸ سال زمان دولت مهرورزی چقدر مهرورزی شامل حال ما شد. اما ما از این فرصت طلایی به نفع کارگران استفاده و به جای درگیری و پاسخ گویی به توهمات عده ای به فکر بازسازی تشکیلاتی بوده و کار صنفی خود را ادامه دادیم که رمز ماندگاری خانه کارگر همان کار تشکیلاتی است که بر همین اساس توانستیم از محل همان حق عضویت ها که امروز بیش از ۱۵۰ هزار نفر عضو داریم، بزرگترین مجتمع آموزشی، رفاهی و ورزشی و اقامتی شمال غرب را بدون وام و کمک دولتی در یک منطقه محروم احداثکنیم که حاصل آن سبب شده تا تبریز به مرکز دیپلماسی کارگری تبدیل شود و علاوه بر حضور کارگران سراسر کشور، نمایندگان کارگران کشورهای مختلف از جمله لبنان، سوریه و عراق و به زودی از کشور ترکیه نیز به تبریز سفر کنند.

وی با اشاره به دیگر امکانات رفاهی خانه کارگر در سراسر کشور به گسترش آموزش های بلند مدت دوره های کاردانی و کارشناسی در مرکز علمی کاربردی خانه کارگر تبریز در ۱۲ رشته و فارغ التحصیلی بیش از ۴ هزار نفر و آموزش بیش از ۹۱ هزار نفر در آموزش های کوتاه مدت، ایجاد فروشگاه های تعاونی مصرف فعال و ارایه خدمات بهینه به کارگران و بازنشسته با عقد قرارداد با نزدیک به یک هزار واحدصنفی، پزشکی و آموزشی در خانه کارگر تبریز اشاره کرد و گفت: از برنامه های آتی خانه کارگر تبریز برگزاری پنجمین دوره مسابقات ملی رباتیک، برپایی سمینار کار شایسته به صورت کشوری، واگذاری واحدهای مسکونی کاج آذربایجان و کوثر، برپایی جشنواره خادمین کار، تولید صنعت استان و معرفی ۱۲۰ نفر از مدیران واحدهای تولیدی و رفاهی که در خدمات رسانی و جلوگیری از احقاق حقوق گارگران نقش اساسی داشته اند، بوده که به توالی زمانی اجرا خواهد شد همچنین احداثدرمانگاه ویژه خانه کارگر، استخر و سونا، شروع عملیات احداثواحدهای مسکوی شهرک کارگری صیاد شیرازی را نیز در قالب پروژه های عمرانی در دستور کار داریم.

عضو هئیت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور با قدردانی از اقدامات دولت تدبیر و امید در جهت کمک به درمان قشر بازنشسته در بحثبیمه درمان مکمل و عمر گفت: با تلاش های انجام شده از این کمک بلاعوض نیز در استان آذربایجان شرقی ۱۲۵ هزار نفر استفاده کردند.

صادق زاده همچنین از همکاری بانک رفاه کارگران استان آذربایجان شرقی در اعطای وام قرض الحسنه با بهره ۴ درصدی قدردانی کرد و گفت: در شش ماهه اول سال جاری به میزان ۳ میلیارد تومان از این وام در بین بازنشستگان توزیع شد که امیدواریم تا پایان سال معادل این رقم نیز با مساعدت دوباره بانک رفاه استان اعطاء شود.

وی با بیان اینکه فعالیت های خوبی در دولت یازدهم در افزایش به موقع حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران متناسب با نرخ تورم صورت گرفته است، گفت: در بحثدرمان مستقیم و اجرای قانون الزام ماده ۸۹ حرکت های خوبی آغاز شده که بسیار امید بخش است.

صادق زاده با اشاره به بحثهای اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برچیدن شرکت های پیمانکاری و خدماتی در بدنه کارخانجات و خارج شدن قراردادهای کار از حالت موقتی و ایجاد یک امنیت شغلی پایدار و فراگیر با اجرای قانون کار گفت: ما از این برنامه ها حمایت کامل داریم و امیدواریم با اجرای برنامه های دولت و عزم ملی در آینده ای نزدیک شاهد رشد و توسعه همه جانبه کشور خواهیم بود.

وی با ابراز نگرانی از گسترش قراردادهای موقت کار اظهار داشت: اکنون نسبت قراردادهای موقت کار به ۹۰ درصد بدنه تولید رسیده و بسیار خطرناک است چرا که فقدان امنیت شغلی انگیزه کار را از گارگران گرفته و سبب خروج کارگران متخصص می‌شود.

صادق زاده در پایان سخنان با درخواست برای معرفی کسانی که چوب لای چرخ تولید، صنعت و اشتغال می گذارند به کارگران شد و گفت: کارگران خودشان توان برخورد قاطع با این افراد را دارند چرا که کارگران امروز به این نکته اصلی رسیده اند که اگر کارخانه ای نباشد، صاحب سرمایه ای نباشد کارگری هم وجود نخواهد شد.

آذربایجان شرقی اشتغال تورم جهان دولت رشد صنعت قانون مشکلات وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر