کد خبر: 205169 A

این مجموعه به همّت سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز در ۲۵۶ صفحه در قطع رحلی با جلد گالینگور و در کاغذ گلاسه به زیور طبع آراسته شده است.

همزمان با بزرگداشت هفته نکوداشت تبریز با حضور آیت‌الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و دکتر حداد عادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی آئین رونمایی از مجموعه نفیس " تبریز فیروزه اسلام " برگزار شد.

به گزارش ایلنا، این مجموعه به همّت سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز در ۲۵۶ صفحه در قطع رحلی با جلد گالینگور و در کاغذ گلاسه به زیور طبع آراسته شده است.

محمد فرج‌پور مدرس مراکز آموزشی تبریز محقق این اثر هنری، محمد عظیمی نویسنده متون فارسی و نزهت یعقوبی طراح گرافیک آن بوده است.

سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز و مدیر این پروژه هنری نیز انتشار این مجموعه نفیس را در راستای شناخت همه‌جانبه تبریز کهن یاد کرد و گفت: این شهر جهانی با دارا بودن آثار فاخر و بی‌بدیل تاریخی بخشی از آن را با سپردن به حافظه جهانی در معرض دیدگان جهانیان قرار داده است.

رضا خلیلی با اشاره به اینکه در مجموعه فاخر " تبریز فیروزه اسلام " که نفیس‌ترین کتاب در زمینه گردشگری و فرهنگی در کشور است، مفاخر فرهنگی، اماکن تاریخی و بخشی از نمادهای فولکلور و فرهنگ محلی از جمله موسیقی آذربایجان، سازه‌های آذری، موزه‌های تاریخی، بازارهای قدیمی، خانه‌های زیبای به جا مانده از دوره‌های گذشته، تفرجگاه‌های دیدنی و… تبریز و آذربایجان‌شرقی از دریچه دوربین هنری استاد برجسته عکاسی ایران، داود وکیل‌زاده به رخ دوستداران و علاقمندان کشیده شده است.

شهردار تبریز در تقریظی بر این کتاب نوشته از تبریز به عنوان نگین تابناک مشرق‌زمین، نخستین پایتخت تشیّع جهان اسلام، دیار شجاعت‌ها و دلاوری‌ها، خاستگاه مشروطیت ایران، مهد انقلاب، شهر شهدای محراب، شهر علامه‌ها، شهر سرداران شهید، شهر شعر و شعور و ادب و کانون تجارت و بازرگانی ایران در ادوار گذشته و حال حاضر یاد و عنوان کرده است که تبریز پیشگامی خود را در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی به اثبات رسانیده و در حال درنوردیدن و گشودن راه‌های ناپیموده‌ی بی‌بدیل و ماندگار در گستره تاریخ بشری و ایران‌زمین است.

صادق نجفی در ادامه افزوده است: شناخت این شهر تاریخ‌ساز و شگفت‌آور با این گفتار و سخن و انتشار مقالات کتاب‌های متعدد و متنوع میسر نبوده و تعمق و تدبر در ژرفای تاریخ جهان و ایران، عظمت تبریز و داشته‌های ناپیدا و ناملموس آن را شاید تنها غباری زدوده و نهایتاً دریچه‌ای را به دنیای بیکران تمدن و مدنیت این شهر باستانی باز نماید.

گفتنی است در مراسم رونمایی از مجموعه نفیس " تبریز فیروزه اسلام " که جمعی از مقامات کشوری و استان حضور داشتند یک نسخه از این اثر هنری جهت نمایش در نخستین موزه شهر و شهرداری کشور مورد تقریط و امضاء آیت‌الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان و آقای دکتر غلامعلی حداد عادل رسیده و به موزه انتقال یافت.

تجارت جهان دوربین شعر شورای عالی انقلاب فرهنگی شهرداری غلامعلی حداد عادل گردشگری موزه نماینده ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر