کد خبر: 207209 A

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی:

هنر دفاع مقدس، ‌ هنری ناب و آراسته به آرمان‌های متعالی است که شهادت و پیوستن به سرمنشاء حیات در راس آن قرار گرفته و مهم‌ترین مسئله آن محسوب شده و این نیز نشان دهنده راه روشن هنر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی خواستار تبدیل موضوع دفاع مقدس در تمامی رشته‌های هنری به کار اجرایی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌اکبر صفی‌پور با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت توسط هنرمندان و با زبان فاخر هنر گفت: تاریخ این مرز و بوم در ادوار مختلف با حماسه و جهاد مردم پیوند خورده و صلابت و اقتدار دینی و ملی مردم، امروز در صفحهٔ جهان تصویری از ایرانی آزاد و آباد را رقم زده است و ملت ایران با تقدیم هزاران شهید، جانباز و آزاده در راه آرمان‌های ایران اسلامی و دفاع از خاک میهن نشان دادند که درک و شناخت بسزایی از دوران دفاع مقدس دارند.

وی افزود: نسل جوان نیز مشتاق شنیدن خاطرات و مشاهدهٔ تصاویر و اسناد مربوط به جنگ هستند و در این میان شهدا چراغ هدایت جامعه و پرچم‌های همیشه در اهتزار بر فراز قله‌های رفیع عزت و استقلال ایران اسلامی هستند و آشنا کردن جوانان با اندیشه‌ها و آرمانهای شهدا موجب تزکیه و تهذیب روح آنان شده و این قشر آینده‌ساز را از آسیب تهاجمات فرهنگی دشمنان مصون می‌دارد، لذا تکیه بر فرهنگ شهادت، جامعه اسلامی را بیمه کرده و ترویج این فرهنگ با بهره‌گیری از طرح‌ها و ایدهای نو، در معرفی الگوهای ایمان، اخلاص و شجاعت برای نسل جوان موثر است.

صفی‌پور با اشاره به شاخصه‌های هنر دفاع مقدس، گفت: نگرش به پدیده‌های جهان هستی از روزنهٔ هنر، انسان را بالنده کرده و به جایگاهی می‌رساند که موجب دستیابی او به فلسفه هستی ‌شود و در این میان هنر متعهد و به تبع آن هنر دفاع مقدس، ‌هنری آمیخته با ارزش‌ها و برگرفته از جهان بینی الهی است که در قالب رنگ و نقش و کلام تجلی یافته است.

وی افزود: هنر دفاع مقدس، ‌ هنری ناب و آراسته به آرمان‌های متعالی است که شهادت و پیوستن به سرمنشاء حیات در راس آن قرار گرفته و مهم‌ترین مسئله آن محسوب شده و این نیز نشان دهنده راه روشن هنر است.

صفی‌پور گفت: هنر دفاع مقدس در همه شاخه‌های آن، هنر ویژه این مرز و بوم است. هشت سال دفاع مقدس برای ما مظهر شجاعت، شهامت، ایثار و فداکاری مردان و زنان است و همین موضوع در طول این سال‌ها دستمایه خلق آثار هنری بسیاری شده است اما هنوز هم وقایع این دوران سرشار از مضامینی ناب برای سوژه‌پردازی و خلق آثار توسط هنرمندان در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری است و ناگفته پیداست هر ملتی و سرزمینی در دنیای امروز با فرهنگ و فرهنگ‌سازان خود شناخته می‌گردد و براین اساس الگوهای جاودانهٔ دوران دفاع مقدس باید بیش از پیش توسط اصحاب فرهنگ ‌هنر و ادب باز‌شناسی، ‌تجلیل و معرفی شوند.

وی نقش هنرمندان و اصحاب فرهنگ و ادب را در تبیین ارزش‌ها و باورهای دینی و اسلامی و همچنین حماسه‌آفرینی‌های دوران دفاع مقدس بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در طول دوران بعد از جنگ صد‌ها تن از جانبازان و آزادگان از میان ما رفته‌اند در حالی که انبوهی از خاطرات در سینهٔ آن‌ها مدفون مانده است. هنوز عطر و بوی شهدا در میان کوچه‌ها و خیابان‌های ما می‌پیچد و زنده نگاه داشتن آن در سطح جهانی می‌تواند در نشر و پویا نگه داشتن آرمانهای شیعه موثر باشد و این امر رسالت اهالی فرهنگ و هنر را در بازگو کردن خاطرات و واقعیات و ناگفته‌های دوران دفاع مقدس و تبیین و مصور ساختن حماسه‌های این دوران و ماندگار و اجرایی کردن این مقوله در تمام رشته‌ها مضاعف می‌کند.

وی افزود: فطرت و خوی پاک و دلاوری‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس درواقع تجلی فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی بود که در حافظه‌ تاریخی جهان ثبت شده و موضوع دفاع مقدس و تبیین ایثارگری‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان اسلام مهم‌ترین محور فعالیت‌ها در حوزهٔ فرهنگ محسوب می‌شود.

آذربایجان شرقی استقلال ایران اسلامی جانبازان جهان دفاع مقدس شیعه فرهنگ ایثار و شهادت فرهنگ و ارشاد اسلامی هشت سال دفاع مقدس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر