کد خبر: 333264 A

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی:

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی گفت: آذربایجان‌غربی جز 6 استان آخر از نظر نرخ بی‌سوادی است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدرضا نجفی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان‌غربی، کردستان، لرستان، خراسان‌شمالی و کرمان 6 استانی هستند که نرخ بی‌سوادی در آنها بالا است.

به گفته وی بر اساس سرشماری سال 90 نرخ باسوادی در گروه‌سنی10 الی 49 ساله استان 87.50 درصد است که این امر در عملکرد در پایان سال گذشته 92 درصد بوده است.

نجفی ادامه داد: براساس تعداد جمعیت و سرشماری سال 90، 249 هزار نفر بی‌سواد در استان وجود دارد که با انجام فعالیت‌های گسترده طی این سال‌ها این آمار به 171 هزار نفر کاهش یافته است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی تعداد زنان بی‌سواد را 181 هزار و 47 نفر اعلام کرد و گفت: براساس سرشماری سال 90 تعداد زنان روستایی بی‌سواد 107 هزار و 854 نفر است.

وی همچنین عدم‌انگیزه و علاقه لازم در افراد بی‌سواد، شناسایی و جذب افراد بی‌سواد و عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی در راستای شناسایی و جذب افراد بی‌سواد را از مهمترین موانع در راستای اجرای طرح شتاب‌بخشی سوادآموزی در استان عنوان کرد.

نجفی ادامه داد: 37 هزار و 279 نفر در 3 مقطع سوادآموزی تحت پوشش رفته که 17 هزار و 901 نفر در دوره سوادآموزی 12 هزار و 256 نفر در دوره انتقال، 7 هزار و 102 نفر در دوره تحکیم تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی اظهار کرد: در سال‌جاری 39 هزار نفر در 3 پایه، حجم توسط سازمان سوادآموزی کشور تعریف شده است.

وی ادامه داد: از این تعداد برای 20 هزار نفر در دوره سوادآموزی، 12 هزار نفر در دوره انتقال و 7 هزار نفر در دوره تحکیم حجم ابلاغی صادر شده است.

بیش از 37 هزار نفر در سه مقطع سوادآموزی تحت پوشش رفته است

نجفی با بیان اینکه 37 هزار و 279 نفر در سه مقطع سوادآموزی تحت‌پوشش رفته، افزود: 17 هزار و 901 نفر در دوره سوادآموزی 12هزار و 256 نفر در دوره انتقال، 7 هزار و 102 نفر در دوره تحکیم تحت‌پوشش قرار گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: نرخ پوشش سوادآموزی تاکنون در دوره سوادآموزی 90 درصد، در دوره انتقال 102 درصد و در دوره تحکیم نیز 102 درصد بوده که میانگین این امر در راستای حجم ابلاغی برابر با 98 درصد بوده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: در این راستا طرح شتاب‌بخشی سوادآموزی با گروه هدف 10 الی 49 ساله اجرا می‌شود.

طرح آموزش اولیای بی سواد در حال اجرا است

وی گفت: در راستای تحقق اهداف تعریف شده طرح آموزش اولیای بی‌سواد در حال اجرا است که در این راستا حدود 26 هزار نفر از اولیای بی سواد دانش‌آموزان شناسایی شده است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی اضافه کرد: طرح ویژه افراد 10 الی 20 سال نیز در سه گروه ویژه کودکان‌کار، کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست و کودکان دارای معلولیت‌جسمی و حرکتی ایجاد شده است.

وی ایجاد مرکز یادگیری محلی را از دیگر طرح‌ها دانست و خاطر‌نشان کرد: افراد بی‌سواد و کم‌سواد تحت پوشش این مراکز قرار می‌گیرند که تاکنون 11 مرکز یادگیری آمادگی خود را در راستای اجرای این طرح اعلام کرده‌اند.

ایجاد 50 حلقه کتاب‌خوانی ویژه افراد غیرمحصل

نجفی افزود: طرح حلقه‌های کتاب‌خوانی ویژه افراد غیرمحصل است که در این طرح 50حلقه ایجاد شده که افراد زیر نظر پشتیبان و سرگروه نسبت به امر سوادآموزی تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: طرح خواندن با خانواده از دیگر طرح‌هایی اجرایی در راستای افزایش میزان پوشش سوادآموزی است که این طرح ویژه دوره تحکیم است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی اضافه کرد: در راستای تعاملات سایر دستگاه‌های اجرایی در استان در جهت ریشه‌کنی بی‌سوادی 25 تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف در 4 حوزه حمایتی، جذب و آموزش، کیفیت بخشی و توسعه و تحکیم سواد صورت گرفته است.

اجرای طرح کتابت قرآن کریم در نواحی آموزشی 24 گانه استان

وی همچنین با بیان اینکه هفته سوادآموزی هر ساله از  5 الی 11 دی‌ماه در سراسر کشور گرامی داشته می‌شود؛ اظهار داشت: «سوادآموزی، تبلیغ و رسانه‌های‌جمعی»، «سوادآموزی و مشارکت همه‌جانبه»، «سوادآموزی و پیوند با ولایت»، «سوادآموزی و تحکیم‌خانواده»، «سوادآموزی و آموزش قران‌کریم»، «سوادآموزی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت»، «سوادآموزی و ترویج‌نماز» عنوان روزهای این هفته در سال‌جاری است.

وی اذعان داشت: مراسم استانی بزرگداشت هفتم‌دیماه سالروز تاسس نهضت سوادآموزی به دستور امام‌خمینی(ره) روز دوشنبه در سالن نیلوفر ناحیه یک ارومیه برگزار می‌شود.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان از اجرای طرح کتابت قرآن‌کریم توسط سوادآموزان در نواحی آموزشی 24 گانه استان در روز چهارشنبه 9 دی‌ماه خبر داد.

نجفی تصریح کرد: دیدار کارکنان و آموزش‌دهندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و حضور در مزار شهدا و نماز عبادی سیاسی جمعه از دیگر برنامه‌های این هفته در استان است.

محمدرضا نجفی نرخ بی‌سوادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر