کد خبر: 361637 A

ایلنا: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با آغاز کشت محصولات زراعی بهاره ،تاکنون 17 هزار هکتار از اراضی زراعی استان به زیر کشت محصول چغندر قند رفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ارومیه، «عبداله فتح اله زاده» با بیان این مطلب افزود: برنامه ابلاغی کشت چغندرقند برای سال جاری 23 هزار هکتار است و کشاورزان باید کشت را به موقع انجام دهند چرا که کشت به موقع مهمترین گام در تولید محصول با کیفیت است.

فتح اله زاده تصریح کرد: کشت چغندرقند در بسیاری از شهرهای استان از 25 اسفند ماه شروع شده است.

وی ادامه داد: در برخی از شهرستان‌ها نیز عملیات بیمه‌گری چغندرقند به همراه سایر محصولات کشاورزی کشت بهاره از اول فروردین آغاز شده که شامل پیرانشهر، اشنویه، ماکو، پلدشت و چالدران است.

فتح اله زاده اضافه کرد: خدمات و تعرفه‌های بیمه‌ای محصول چغندر قند، ذرت دانه‌ای، سیب زمینی بهاره، پیاز بهاره و نخود و عدس دیم در مورخه 20 اسفند همراه با گزینه‌های هزینه تولید و گزینه تناژی از طرف صندوق بیمه کشاورزی به استان ابلاغ شده است.

وی همچنین درباره مزایای در نظر گرفته شده برای بیمه‌گذاران بیان کرد: از مزایایی که صندوق بیمه برای کشاورزان بیمه گذار در نظر گرفته است، می‌توان به افزایش حداکثری تعهدات بیمه‌گر اشاره کرد که با انتخاب گزینه هزینه تولید تنها 25 درصد از حق بیمه از سوی کشاورز و مابقی از سوی دولت تامین می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: در صورتی که کشاورزان چغندرکار با انتخاب گزینه هزینه تولید اقدام به بیمه کردن اراضی زراعی خود کنند، حداکثر تعهدات بیمه‌گر 20 میلیون ریال خواهد بود ولی اگر کشاورزان بتوانند میزان عملکرد در هکتار خود را به 60 تن در هکتار برسانند، میزان تعهدات بیمه گر به 135 میلیون ریال افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: در صورت انتخاب سایر گزینه‌ها سهم دولت ثابت است و حق بیمه به تناسب انتخاب تناژ افزایش می‌یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: میزان سطح زیر کشت چغندر قند در این استان در سال 94 حدود 28 هزار و 600 هکتار بودو امسال نیز با هدف کمک به کاهش میزان مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه، سطح زیر کشت چغندر قند به مقدار 23 هزار هکتار کاهش یافته و در این اراضی کشت گندم و سایر کشت‌ها جایگزین شده است.

فتح اله زاده افزود: چغندرقند یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان بوده و طی سال‌های متمادی استان آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است.

وی افزود: برنامه ابلاغی برای کشت این محصول در سال 95 در حدود 23 هزار هکتار و با تولید یک میلیون و 400 هزار تن تعیین شده است.

وی گفت: آذربایجان غربی دارای رتبه اول در تولید چغندر قند در کشور با عملکرد 61 تن در هر هکتاراست و پارسال یک میلیون و 879 هزار تن چغندر قند در استان تولید شد.

آذربايجان غربي اراضي زراعي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر