کد خبر: 363725 A

در دیدار استانداران دو کشور همسایه تاکید شد:

استاندار آذربایجان غربی با احمد آلتینپارماک استاندار ارزروم ترکیه دیدار و در مورد آخرین وضعیت منطقه و افزایش همکاری ها و مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور به گفت و گو پرداختند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ارومیه، «قربانعلی سعادت» با تاکید بر گسترش همکاری ها و ارتباط بین استانداران دو طرف گفت: آذربایجان غربی با چهار استان کشور ترکیه همسایگی و ارتباط نزدیکی دارد ولی ارزروم ترکیه سابقه تاریخی و کهنی در ارتباط با ارومیه دارد.

وی ضمن اعلام آمادگی و استقبال از توسعه و تعمیق همکاری‌ها در بخشهای مختلف علمی و دانشگاهی با استان ارزروم ترکیه گفت: استان ارزروم ترکیه، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه‌های دانشگاهی، علمی، پزشکی، کشاورزی، فنی و مهندسی داشته و در همین راستا آذربایجان غربی آمادگی دارد تا ضمن توسعه همکاری‌ها با این استان، از تجربیات و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی آن نیز استفاده کند.

سعادت با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه نیز اظهارداشت: ترکیه در رابطه با ایجاد روش‌های نوین در کشاورزی مثل توسعه آبیاری‌های نوین، اصلاح بذر و نهال و ارتقای ظرفیت‌های تولید، پیشرفت‌های چشمگیری بدست آورده است و آذربایجان غربی آماده همکاری در زمینه های استفاده از تکنولوژی های نوین در کشاورزی است.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود با اشاره به پیروزی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای گفت: در گذشته به دلیل وجود تحریم ها امکان حضور سرمایه گذاران وجود نداشت ولی با امروز با برداشته شدن تحریم ها تمامی امکانات و زیرساخت های لازم برای حضور سرمایه گذاران خارجی فراهم است.

احمد آلتینپارماک استاندار ارزروم ترکیه نیز در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از سفر به آذربایجان غربی و دیدار با سعادت گفت: آذربایجان غربی از استان‌های برتر در همسایگی ترکیه است و ما خواستار ارتباط و افزایش همکاری ها بین دو طرف هستیم.

وی به بهسازی راه های مواصلاتی ترابزون – ارزروم اشاره کرد و گفت: با بهسازی این جاده امیدواریم بتوانیم سطح تجارت بین ارزروم و ارومیه را افزایش دهیم.

علیرضا رادفر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی، مصطفوی مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، بابایی مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری و منتظمی رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در ارومیه نیز در این دیدار حضور داشتند.

استاندار ارزروم ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر