کد خبر: 381527 A

در 3 ماه آینده صورت می‌گیرد؛

ایلنا: مدیر عامل منطقه آزاد ماکو گفت: 40 هزار هکتار از زیرساخت های شهرک صنعتی منطقه آزاد ماکو در 3 ماه آینده به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ارومیه، حسین فروزان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان غربی که در محل هتل آنای ارومیه برگزار شد، گزارشی از موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی، پتانسیل ها و توانمندی های منطقه، پروژه ها و زیرساخت های در دست اقدام و آماده بهره برداری و مهمترین مسائل و مشکلات منطقه آزاد ماکو ارائه کرد.

وی گفت: بهره‌گیری از پتانسیل‌ها، ابزارها و توان اتاق بازرگانی به منظور تسهیل روند رشد و توسعه اقتصادی منطقه آزاد ماکو در حوزه های مختلف اقتصادی حائز اهمیت است.

فروزان ادامه داد: با توجه به چشم انداز و اهداف توسعه ای منطقه آزاد ماکو، مطالعات و امکان سنجی اجرای پروژه‌های زیربنایی و زیرساختی متعددی در منطقه انجام شده که تا چند ماه آینده به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل‌منطقه آزاد ماکو، مطالعات و احداث و تکمیل‌فرودگاه‌بین‌المللی‌ماکو،‌تعریض‌راه‌های‌مواصلاتی، ایجاد پایانه های صادراتی منطقه، شهرک سنگ، شهرک صنعتی، زیباسازی شهر ماکو با توجه به وجود بازارچه مرزی، ساخت اولین هتل بین المللی 5 ستاره، نمایشگاه بین المللی و نیز پارک امام خمینی را از جمله طرح‌ها و پروژه‌های مورد نظر عنوان کرد که در دست مطالعه بوده و یا در آینده نزدیک به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

فروزان همچنین ضمن تشریح پتانسیل های منطقه آزاد ماکو در بخش کشاورزی از جمله در حوزه شیلات و نیز بخش معادن از نظر دارا بودن معادن غنی و تنوع آن در منطقه که تاکنون بهره برداری مناسبی نشده است گفت: اقدامات و برنامه های توسعه ای در بخش های مورد نظر نظیر ایجاد شهرک سنگ که 200 هزار هکتار آن آماده بهره برداری می باشد،انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: زیرساخت های شهرک صنعتی منطقه نیز با 140 هزار هکتار در نزدیکی مرز بازرگان آماده شده که 40 هزار هکتار در 3 ماه آینده مرحله بهره برداری خواهد رسید.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با بیان تسهیلات و مزایای سرمایه‌گذاری و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در منطقه آزاد ماکو و همچنین تشریح مهمترین مسائل و چالش های پیش روی توسعه این منطقه گفت: مشکل اصلی منطقه در حوزه زیرساخت‌هاست.

وی از استاندار آذربایجان غربی خواستار حمایت های لازم در زمینه ایجاد توسعه و تکمیل راه آهن تبریز به ماکو و حمایت از جذب سرمایه‌گذاری‌های مورد نظر شد و نقش آن را در توسعه و تکمیل راه‌های مواصلاتی منطقه ای و بین المللی منطقه آزاد ماکو و نیز استان حائز اهمیت دانست.

شهرک صنعتی منطقه آزاد ماکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر