کد خبر: 382613 A

معاون استاندار آذربایجان غربی:

ایلنا: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: برای پنج سال آینده باید برنامه‌ریزی دقیقی در ارتباط با صادرات غیرنفتی در آذربایجان غربی صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ارومیه، نادر صفرزاده در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان غربی با اشاره به این که سرانه صادرات آذربایجان غربی تنها 250 دلار و یک سوم متوسط کشوری است، گفت: در حال حاضر صادرات سالانه جهان 19 هزار میلیارد دلار و سرانه صادرات نیز دو هزار و 800 دلار است.

وی ادامه داد: سرانه درآمد آذربایجان غربی به رغم هم مرز بودن با سه کشور خارجی یک دهم پایتخت و یک سوم متوسط کشوری است.‌‌

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار با تاکید بر اینکه باید در شش کارگروه و کمیته تخصصی، برنامه ششم توسعه تدوین شود، بیان کرد: برای پنج سال آینده باید برنامه‌ریزی دقیقی در ارتباط با صادرات غیرنفتی در استان صورت گیرد.

صفرزاده با بیان اینکه مبادلات تجاری ایران با کشور ترکیه بر مبنای سالانه 30 میلیارد دلار هدف گذاری شده است، افزود: هم‌اکنون تنها مرز زمینی و راه آهن مرتبط با اروپا از آذربایجان‌غربی می گذرد و بخش اعظمی از این مبادلات تجاری باید از طریق این استان انجام شود.

وی از روزانه شدن پروازها از منطقه آزاد ماکو از شهریور ماه امسال خبر داد و گفت: علاوه بر آن برای توسعه صادرات غیرنفتی، احداث راه آهن ماکو به ترابوزان ترکیه نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر حضور در مرزها، مردمی کردن اقتصاد و برگزاری نشست با بانک‌های خصوصی گفت: با توجه به لزوم مردمی کردن اقتصاد، باید مردم نیز اظهار نظر کرده و باری را از دوش دولت بردارند.

صادرات غیرنفتی ارومیه نادر صفرزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر