کد خبر: 409267 A

مسئول زیر ساخت‌های سنتی جشنواره انگور خبر داد:

مسئول زیر ساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور از پیشرفت 90 درصدی عملیات اجرایی محوطه سنتی جشنواره خبر داد.

به گزارش ایلنا آذربایجان غربی، دهکده ساحلی چی‌چست از  مناطق زیبا و دیدنی شهر ارومیه در ساحل زیبا و نمکین دریاچه ارومیه، اینک در آستانه رقم زدن باشکوه‌ترین جشن احیای سنت های قدیم ارومیه قرار دارد که برای رسیدن به آن باید مسافت ۳۵ کیلومتر از شهر ارومیه را طی کرد تا به محل برگزاری جشنواره انگور رسید.

اما آنچه که گردشگران  و بازدید کنندگان را در طول جشنواره انگور مجذوب می کند و امسال نیز تدوام دارد، محوطه برگزاری جشنواره است. محوطه ای که یادآور سنت‌های اصیل خطه آذربایجان غربی است. محوطه ای که طبق گفته مسئول زیر ساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور با 90 درصد پیشرفت فیزیکی آماده به نمایش گذاشتن آیین و رسوم مردمان این دیار است .

بهروز فریور نیا با  اعلام خبر پیشرفت فیزکی 90 درصدی محوطه سنتی جشنواره انگور به وسعت 4هزار متر مربع افزود: جشنواره ملی انگور ارومیه چهارمین سال برگزاری خود را سپری می‌کند، جشنواره‌ای که با برگزاری آیین ها و رسوم مردمان آذربایجان غربی درباره نحوه داشت و برداشت و نمایش مشتقات و فرآورده‌های انگور، گردشگران زیادی را برای دیدن جشنواره به خود جلب می کند.

وی گفت: در محوطه جشنواره انگور مراحل تولید شیره‌انگور، کشمش و سایر محصولات انگور به صورت سنتی ، آیین رب پزان، بادرشبو، احیای غذاهای سنتی با مشتقات انگور و زندگی مردمان آذربایجان غربی به نمایش گذاشته می شود .

مسئول زیر ساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور با اشاره به مراحل آیین دوشاپزان در محوطه جشنواره ، بیان کرد: برای تهیه دوشاب پس از اتمام چیدن انگور، محصول جمع‌آوری شده در مکانی که قبلاً برای له کردن انگور و پختن دوشاب آماده شده، قرار می‌گیرد و پس از خنک‌شدن هوا و در هنگام عصر مردان جوان خانواده اقدام به له کردن انگورها درون چاله‌ای به نام چرز کرده و سپس مراحل پخت طی می شود که تمامی این اقدامات در این محوطه به نمایش گذاشته شده است .

وی با اشاره به نمایش حیاط ساده روستایی در گوشه ای از محوطه، بیان کرد: این حیاط با نمادهایی چون خانه کوچک گلی (کند ائوی) با درب های چوبی آبی و تله ای از هیزم ها ، درخت سبز، حوضچه کوچک آب و قفسه نگهدای مرغ (به زمان محلی نین) و قالاخ (انباشته پهن گاو و گوسفند ) آراسته شده است .

photo_2016-09-09_00-15-53

مسئول زیر ساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور با اشاره به نمایش آیین سنتی زندگی عشایر آذربایجان غربی در قسمت دیگر محوطه گفت: عشایر آذربایجان غربی با دارا بودن ۱۵۵۹۹ خانوار و جمیعتی بالغ بر ۱۰۳۹۰۲ نفر در قالب ۱۲ ایل و طایفه مستقل جزء سومین استان عشایری کشور از بعد جمیعت است که این عشایر بیشتر در منطقه ماکو، پلدشت و ارومیه در قسمت زیوه ساکن شده اند .

وی با بیان اینکه مردمان آذربایجان در هنگام برداشت انگور،  محصولات انگور را در زمین شیب دار به نام ورزن برای  تهیه کشمش پهن و آن را بعد از خشک شدن آن را روانه بازار می کنند، اظهار کرد:  امسال  نمای ورزن با هدف آشنایی جوانان با صنایع دستی فراموش‌شده استان به گلیم ارومیه مزین شده است.

فریورنیا گفت: پشت ورزن ، کلبه چوبی کوچک از شاخ و برگ درختان دیده می شود که از آن آونگ‌های انگور (در زبان محلی میلاخ) آویزان شده است .

وی با اشاره به ساخت نماد دریاچه ارومیه در محوطه حیاط سنتی جشنواره انگور، بیان کرد:  در وسط محوطه نمایی از دریاچه ارومیه با هدف حمایت و احیای آن  به تصویر کشیده شده است .

مسئول زیر ساخت‌های سنتی چهارمین جشنواره انگور با بیان اینکه امسال در محوطه، مکانی برای  معرفی غذاهای سنتی مردمان آذربایجان تعبیه شده است، گفت: در این مکان غذاهای سنتی به ویژه غذاهای سنتی تهیه شده از انگور چون قیقاناخ به نمایش گذاشته می شود .

وی افزود: جشنواره انگور حرکتی عظیم در راستای شناساندن ارومیه، انگور ارومیه و محصولات حاصل از آن است.

جشنواره انگور براند مردم ارومیه فریور نیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر