کد خبر: 146439 A

در دیدار وزیر کشور با کمیسر عالی امور پناهندگان مطرح شد:

ایران به عنوان کشوری در حال توسعه با پذیرش خیل عظیم پناهندگان و آوارگان کشورهای همسایه به تنهایی سهم بزرگی از این مشکل جهانی را بر عهده گرفته است.

ایلنا: وزیر کشور در دیدار با کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل با بیان اینکه باید یک طرح جامع و زمان بندی هدفدار و موثری برای بازگشت پناهندگان تهیه شود گفت: جامعه جهانی باید به وظایف و تعهدات خود در قبال آوارگان و پناهندگان عمل کند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، " عبدالرضا رحمانی فضلی "، وزیر کشور در دیدار با «آنتونیو گوترس» کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از ۳ دهه پذیرای پناهندگان بوده است، اظهارکرد: در این زمینه اقدامات زیادی از سوی ایران به عمل آمده و به دلیل پایبندی ملت ایران به مسائل اسلامی و انسانی بهترین میزبانی از پناهندگان انجام شده است.


رحمانی فضلی با بیان اینکه باید یک طرح جامع و زمان بندی هدفدار و موثری برای بازگشت پناهندگان تهیه شود، تصریح کرد: باید با کمک‌های بیش از پیش سازمان ملل و جامعه جهانی به افغانستان برای ایجاد زیر ساخت‌ها کمک کرد تا پناهندگان این کشور به سرزمین خود بازگردند


وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری در حال توسعه با پذیرش خیل عظیم پناهندگان و آوارگان کشورهای همسایه به تنهایی سهم بزرگی از این مشکل جهانی را بر عهده گرفته است، گفت: جامعه جهانی باید به وظایف و تعهدات خود در قبال آوارگان و پناهندگان عمل کرده و در بهبود وضعیت و شرایط بازگشت پناهندگان به کشورهای خود کمک کند.


ضرورت حمایت از بازگشت داوطلبانه پناهندگان، اطلاع رسانی مناسب از عملکرد انسان دوستانه ایران در قبال مهاجرین؛ همکاری و مشارکت همه اعضای جامعه بین المللی در بهبود شرایط و ایجاد و تقویت زیر ساخت‌های مناسب در کشور افغانستان برای سرعت بخشی به روند بازگشت؛ تلاش برای حضور قانونمند مهاجرین و ایفای تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان از دیگر مسائل مطرح شده از رحمانی فضلی وزیر کشور در این نشست بود.


همچنین «آنتونیو گوترس» معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز در این دیدار ضمن تشریح عملکرد این کمیساریا و ارائه برنامه‌های آتی از نقش انسان دوستانه و حمایت‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران در امور پناهندگان تقدیر و تشکر کرد و نقش ایران را در شکل گیری سیاست‌های امور پناهندگان سازمان ملل ارزشمند و بالا دانست.


گوترس افزود: دولت جمهوری اسلامی می‌تواند روی کمیساریای عالی امور پناهندگان و شخص خود من حساب کند، بنده با صدای بلند این موضوع را از جامعه جهانی می‌خواهم، فقط موضوع همبستگی نیست بلکه مسئله روشن کردن ذهن جامعه جهانی است.


وی با بیان اینکه ما نیز بهترین راه برای حل مسئله پناهندگان بازگشت آن‌ها به سرزمین خود می‌دانیم؛ بیان داشت: استقبال و پذیرایی ملت ایران از آوارگان افغانی بسیار سخاوتمندانه بوده و تصمیمات دولت نیز در قبال آنان بسیار سازنده و برخاسته از اعتقادات مذهبی عمیق ایرانیان است که یقینا اجری بزرگ نزد خداوند خواهد داشت.


کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان عملکرد کشورمان در پناه دادن به آوارگان افغانی و کمک به آنان را قابل ستایش توصیف و خاطرنشان کرد: همهٔ اقداماتی که مجموعه‌ای نظیر کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد برای کمک به آوارگان افغانی انجام می‌شود در برابر کمکهای ایران به این افراد ناچیز است و از جامعه بین المللی درخواست داریم کمکهای بیشتر و موثرتری به ایران در این زمینه انجام دهند.


جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای بزرگ پناهنده پذیر و عضو فعال کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو است که همکاری‌های تنگاتنگی را با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دارد.

افغانستان پناهندگان جامعه جامعه بین المللی جمهوری اسلامی ایران دبیر کل سازمان ملل ذهن سازمان ملل متحد وزیر کشور ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر