کد خبر: 149897 A

معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد؛

تریاک شیشه؛ کراک و هروئین به ترتیب غالب‌ترین ماده مخدر مصرفی در کشور به شمار می‌آیند / بر اساس گزارش سالانه سال ۲۰۱۳ میلادی دفتر(UNODC) به طور میانگین ۲۴۰ میلیون نفر معادل ۲ / ۵ درصد(پنج و دو دهم) از افراد ۶۴-۱۵ ساله در جهان اقدام به مصرف مواد مخدر غیر قانونی کرده‌اند.

ایلنا: معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نرخ شیوع مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر در جمعیت ۶۴-۱۵ سال جهان(از محموع ۳۴۰میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر در جهان) معادل ۳۱ درصد است و قاره‌های اروپا؛ آمریکا، اقیانوسیه آفریقا و آسیا به ترتیب دارای بیشترین نرخ شیوع مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر دنیا است.


به گزارش ایلنا؛ " بابک دین پرست " در نشست صمیمی وزیر کشور و دبیر کل ستادمبارزه با مواد مخدر با رییس و اعضای هیات مدیره خانه خیرین ایران که در محل مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد گفت: سازمان بهداشت جهانی، مساله اعتیاد به مواد مخدر را بعد از سه مسئله تولید سلاحهای کشتار جمعی، آلودگی محیط زیست و فقر چهارمین بحران جهانی نام برده است که حیات بشری را مورد تهدید و چالش جدی قرار می‌دهد.


وی با بیان اینکه مواد مخدر دارای سیستمی هوشمند؛ فعال پویا و سالنی بزرگ با ورودی‌های متعدد است که جنسیت، سنین مشاغل و تحصیلات افراد را در بر می‌گیرد، گفت: این سیستم در جهان؛ به دور از قواعد بروکراسی و با توان بالای انطباق با عصر مدرنیته و نوآوری در تولیدات با بهره گیری از تکنولوژی روز یعنی هزینه پائین و ارزان، صرف زمان کم، سریع الاثر بودن و بدون احساس خستگی و تلاش شبانه روزی اقدام به کسب سود از طریق تقویت تجارت مواد و تولید و توزیع ترانزیت آن در سطح جهانی می‌کند.


معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: تجارت مواد مخدر در جهان به یک صنعت غیرقانونی در کنار نفت؛ اسلحه و توریسم تبدیل شده و گردش مالی و تجارت غیر قانونی آن ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد دلار در سال و سود قاچاقچیان ایرانی از محل قاچاق تریاک و مشتاقات ان سالانه سه میلیارد دلار است؛ همچنین بر اساس تحقیقی که در سال ۸۳ در کشور انجام شد؛ حدود ۱۰هزار میلیارد تومان از ناحیه مواد مخدر بر اقتصا د ایران واردمی شود.


دین پست با اشاره به مساحت زیر کشت خشخاش در افغانستان در سال‌های ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۲ میلادی گفت: سطح زیر کشت خشخاش در سال ۲۰۱۳ میلادی در ۱۹ استان افغانستان با ۵۵ هزار هکتار افزایش، به نسبت سال ۲۰۱۳ میلادی به ۲۰۹ هزار هکتار رسیده که با توجه به برداش حدود ۲۶ کیلوگرم تریاک از هر هکتار زمین زیر کشت معادل ۵۵۰۰ تن تریاک در این کشور تولید شده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی معادل ۴۹ در صد افزایش تولید داشته است.


وی ادامه داد: بر اساس گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل درسال ۲۰۱۳میلادی؛ بخش اعظم کشت خشخاش(معادل ۹۵ درصد) در نه استان واقع در مناطق جنوبی و غربی افغانستان صورت می‌گیرد و این مناطق جزو نا‌امن‌ترین استان‌های آن کشور به شمار می‌آیند، استان هلمد نیز همچنان به عنوان مهم‌ترین استان افغانستان ازنظر کشت خشخاش محسوب می‌شود.


معاون کاهش تقاضای ستاد همچنین با اشاره به جریان پولشویی تجارت مواد مخدر گفت: بیشترین میزان در آمد جرایم سازمان یا فته فراملیتی زا طریق مواد مخدر غیر قانونی به دست می‌آید این فرایند در حدود ۲۰ در صد از در آمدهای کلیه جرایم را شامل می‌شود و تقریباً نیمی از عواید حاصل از جرایم سازمان یافته فراملیتی و ۶ الی ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و مواد مخدرغیر قانونی اختصاص دارد.


دین پرست ادامه داد: بر اساس گزارش سالانه سال ۲۰۱۳ میلادی دفتر(UNODC) به طور میانگین ۲۴۰ میلیون نفر معادل ۲ / ۵ درصد(پنج و دو دهم) از افراد ۶۴-۱۵ ساله در جهان اقدام به مصرف مواد مخدر غیر قانونی کرده‌اند و حدود ۱۴ میلیون نفر از این تعداد را مصرف کنندگان ترزیقی مواد مخدر تشکیل می‌دهند و نرخ شیوع مصرف کنندگان ترزیقی مواد مخدر در جمعیت ۶۴-۱۵ سال در جهان معادل ۳۱ درصد است و قاره‌ای اروپا؛ آمریکا؛ اقیانوسیه افریقا و آسیا بهتر تیب دارای بیشترین نرخ شیوع مصرف کنندگان ترزیقی مواد مخدر دنیا هستند.


وی با اشاره به وضعیت اعتیاد در ایران با اشاره به شیوع‌شناسی سال ۹۰ در مورد وضعیت مصرف مواد مخدر و اعتیاد در ایران نیز بر اساس آخرین تحقیق صورت گرفته، یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد در کشور و جود دارد که نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در حمعیت ۶۴-۱۵ سال در کشور ۶۵/۲ درصد دو شصت و پنج صدم می‌باشد که ۷ / ۹۰(نود ممیز هفت دهم) درصد آنان مرد و ۳ / ۹ درصد(نه ممیز سه دهم) را زنان تشکیلی می‌دهند.


وی افزود: بر اساس این طرح، تریاک، شیشه؛ کراک و هروئین به ترتیب غالب‌ترین ماده مخدر مصرفی در کشور به شمار می‌آیند همچنین کسب لذت، کنجکاوی، تفریح، رفع مشکلات، روحی در دسترس بودم مواد، فشار دوستان، رفع درد، کار سنگین، کاهش علائم بیماری جسمی، اختلافات خانوادگی و رفع مشکلات جنسی از دلایل شروع مصرف در افراد هستند.


معاون کاهش تقاضای ستاد در ادامه به فعالیت‌های حوزه سازمان‌های مردمی نهاد اشاره کرد و گفت: مشارکت ۱۲۰۸ تشکل و سمن در حوزه‌های مختلف کاهش تقاضا(به ترتیب پیشگیری از اعتیاد ۵۰ درصد؛ درمان و کاهش آسیب ۴۶ درصد و اشغالزایی و کارآفرینی ۴ درصد سراسر کشور؛ ارایه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به ۴۳ هزار نفر از معتادان بهبود یافته؛ کمک و مساعدت به امر توسعه و تداوم فعالیت ۸۹ درصد از مجموع ۵۲۳۳ مرکز درمانی اعتیاد در کشور به بخش خصوصی و تعطیلی ۴۴۳ مرکز درمان غیر مجاز اعتیاد را از جمله فعالیت‌های مهم در این حوزه می‌باشد.


دین پرست در پایان با اشاره به سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گفت: سه بند از مجموع ۱۱ بند این سیاست‌ها بر اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه؛ مشار کت مردم و تقویت باورهای دینی درامر مبارزه اشاره دارد؛ لذا برآورد می‌شود که هر چه مردم در مبارزه با موا مخدر به کمک بیانید؛ موفق‌تر خواهیم بود.

جرم جهان دین ستاد مبارزه با مواد مخدر فقر فنی و حرفه ای مبارزه با مواد مخدر معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت معتاد مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر