کد خبر: 238878 A

در گفت‌وگو با ایلنا اعلام شد:

زنان کارتن‌خوابی که در خیابان‌های و بیغوله‌های اطراف شهر زندگی می‌کنند، می‌توانند در سرای مهر پذیرش شوند و تا مدت یکسال به صورت رایگان از خدمات آن استفاده کنند.

معاون جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، از افتتاح سرای مهر ویژه زنان کارتن‌خواب تا پایان دی ماه خبر داد.

سارا چرتابیان درگفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه این سرا ظرفیت پذیرش ۴۰۰ نفر را دارد، گفت: البته تا اتمام فاز اول، این فضا توانایی پذیرش ۱۰۰ زن را خواهد داشت.

وی ادامه داد: سرای مهر دارای مساحتی حدود ۵۰۰۰ مترمربع است که در حال حاضر برای اجرای فاز اول این پروژه بخشی از آن در حال تعمیر، بازسازی و تجهیز است و این بازسازی نیز توسط مردان بهبود یافته سرای امید مردان انجام می‌گیرد.

وی در خصوص شرایط لازم برای پذیرش در سرای مهر اظهار کرد: اگرچه همه زنان در این مجموعه پذیرش خواهند شد؛ اما تمایل شخصی و عجز و تسلیم در برابر بیماری اعتیاد، اولین و مهم‌ترین شرط پذیرش افراد در سرا است و زنانی که در بیغوله‌های شهر زندگی می‌کنند، در آیین مهرورزی توسط یاوران طلوع به این سرا دعوت می‌شوند.

چرتابیان افزود: این افراد در صورت مشاهده بیماری‌های عفونی به مراکز مرتبط ارجاع داده شده تا در صورت امکان پس از درمان توسط سرای مهر پذیرش شوند.

معاون جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها با بیان اینکه ما از واژه زنان خیابانی برای زنان کارتن‌خواب استفاده نمی‌کنیم، خاطرنشان کرد: زنان کارتن‌خوابی که در خیابان‌های و بیغوله‌های اطراف شهر زندگی می‌کنند، می‌توانند در سرای مهر پذیرش شوند و تا مدت یکسال به صورت رایگان از خدمات آن استفاده کنند تا بتوانند به یاری پروردگار به خانواده و جامعه وصل شوند.

چرتابیان تاکید کرد: از نظر ما کارتن‌خواب پر‌خطر وجود ندارد.، بلکه این نگاه ماست که آن‌ها را پرخطر ساخته است و تجربه ما در این زمینه نشان داده که جادوی «مهر» بسیاری از آن‌ها را آرام‌تر و درمان‌پذیر‌تر می‌کند.

ایجاد فضای جداگانه برای مادران و فرزندان دراین سرا

وی با بیان اینکه زنان ۱۸ تا ۶۰ ساله در این سرا پذیرش خواهند شد، تصریح کرد: حتما زنان و کودکان در قسمت جداگانه‌ای نگهداری خواهند شد؛ همچنین ما در تلاشیم تا فضای جداگانه‌ای را به مادران و فرزندانشان اختصاص دهیم که در صورت وجود امکانات، این موضوع در زمان بازسازی و تجهیز فاز ۲ در اولویت قرار دارد.

معاون جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها اظهار کرد: درحال حاضر تمرکز این موسسه بر روی اجرای کامل سرای مهر زنان و کودکان است و امیدوار است این مجموعه آنقدر کامل باشد که نیاز به سرا‌های دیگر را برطرف کند. البته شعبه‌های دیگر برای دسترسی آسان در برنامه‌های آتی وجود خواهد داشت.

چرتابیان اظهار امیدواری کرد: هرچه زود‌تر این فضا راه‌اندازی شده تا زنان بی‌پناه حداقل یک شب کمتر کابوس و ترس را تجربه کنند، زیرا تعلل حتی به اندازه یک شب به فجایع بی‌شمار جبران‌ناپذیری منجر خواهد شد.

چرتابیان با بیان اینکه جلب اعتماد اولین قدم در راه کمک به زنان کارتن‌خواب است، گفت: هفت مرحله درمانی جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، همه در راستای بازگرداندن افراد آسیب‌دیده به بدنه جامعه است، به این معنا که این افراد پس از ورود به سرای مهر تحت درمان‌های روانی، آموزش و هویت‌سازی و فرآیند درمان‌های پزشکی و دندانپزشکی و… قرار‌می‌گیرند تا طی این پروسه آماده بازگشت به خانواده و بدنه جامعه شوند، همچنین جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها زمینه اشتغال‌زایی را نیز برای بهبودیافتگان در کارگاه‌هایی مانند قالیبافی، خیاطی و سفال‌سازی و… ایجاد می‌کند.

اشتغال اعتیاد جامعه خانواده درمان دی ماه زنان کارتن خواب کودکان مردان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر