کد خبر: 109531 A

یک متخصص طب ورزش:

با توجه به افزایش سن در فرد سالمند و به تبع آن کاهش قدرت بدنی، قدرت عضلانی و کاهش انعطاف پذیری و افت تراکم استخوان از جمله چالش‌هایی به شمار می‌رود که در برنامه ورزشی سالمندان وجود دارد.

ایلنا: یک متخصص طب ورزش گفت: با توجه به اینکه گفته می‌شود سالمندان در اوایل صبح یا شب ورزش نکنند، بهترین ساعت برای ورزش کردن این افراد، ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷عصر است.

به گزارش ایلنا، فاطمه کریمی افشار در این رابطه افزود: برای حفظ سلامت قلبی و ریوی، سالمندان باید ورزش‌های هوازی را داشته باشند که به توصیه انجمن‌های مختلف ورزشی توصیه می‌شود، حداقل سه روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش هوازی را انجام دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: سالمندان باید در کنار ورزش هوازی، برنامه ورزش قدرتی را حداقل دو جلسه در هفته و یک برنامه انعطاف پذیری در قبل و بعد از حرکات ورزشی داشته باشند.

وی بیان کرد: آمادگی قلبی و ریوی، نگه داری و بهبود قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و استقامت از اهداف انجام حرکات ورزشی در سالمندان است.

کریمی افشار، اظهار کرد: با توجه به افزایش سن در فرد سالمند و به تبع آن کاهش قدرت بدنی، قدرت عضلانی و کاهش انعطاف پذیری و افت تراکم استخوان از جمله چالش‌هایی به شمار می‌رود که در برنامه ورزشی سالمندان وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر سالمندان در این دوران با مشکلات عروق قلبی و عروق محیطی روبرو هستند بنابراین برای انجام برنامه ورزشی سالمندان باید بر اساس شرایط وی برنامه ریزی کرد.

وی همچنین توصیه کرد: سالمندان ورزش را در محیط بسته انجام دهند، کفپوش سالن ورزشی به گونه‌ای باشد که تعادل آن‌ها را دچار اختلال نکند و در زمان ورزش کردن لباس و کفش مناسب را استفاده کنند.

کریمی افشار در ادامه افزود: سالمندان توجه نمایند در مدت زمان انجام حرکات ورزشی هر نیم ساعت مایعات را مصرف کنند و پس از پایان تمرینات ورزشی نیز مصرف مایعات را ادامه دهند.

دانشگاه علوم پزشکی سالمندان سلامت طب کفش مشکلات ورزش ورزشی ساعت صبح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر