کد خبر: 115371 A

استان قم واجد چهار تالاب گسترده و با ارزش با نام‌های دریاچه نمک، تالاب شکار ممنوع حوض سلطان، تالاب غدیر و تالاب مره به همراه یک پهنه آبی طبیعی به نام بهشت معصومه بوده که از ارزش زیستی خاصی برخوردارند.

ایلنا: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: چهار تالاب با ارزش استان قم در کنوانسیون بین المللی رامسر ثبت می‌شود.

به گزارش ایلنا، " محمودعلی رکنی "، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اهمیت و میزان تولیدات زیستی تالابهای استان قم ضرورت حفاظت موثر، تامین حقابه‌های زیست محیطی و ارتقاء سطح حفاظتی اجتناب ناپذیر بوده است، گفت: می‌بایست با قید فوریت به منظور ثبت در کنوانسیون بین المللی تالاب‌ها(رامسر) در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد.

وی ادامه داد: استان قم واجد چهار تالاب گسترده و با ارزش با نام‌های دریاچه نمک، تالاب شکار ممنوع حوض سلطان، تالاب غدیر و تالاب مره به همراه یک پهنه آبی طبیعی به نام بهشت معصومه بوده که از ارزش زیستی خاصی برخوردارند.

رکنی خاطر نشان کرد: پیگیری‌های مستمری جهت ثبت این تالاب‌های زیبا و بی‌بدیل در کنوانسیون بین المللی رامسر به همت کار‌شناسان اداره کل حفاظت محیط زیست صورت پذیرفته است.

وی ادامه داد: تهیه شناسنامه اطلاعاتی از تالاب به همراه منابع علمی و ترجمه آن به زبان انگلیسی جهت معرفی هرچه بیشتر از جمله اقدامات در پیش روی است.

گفتنی است، وجود آرتمیا یکی از با ارزش‌ترین سخت پوستان منابع آبی شور به همراه جلبک‌های تک سلولی در دریاچه نمک و حوض سلطان و مهاجرت پرندگان جهت زمستان گذرانی در این تالاب‌ها و برخی از گونه‌های ماهیان سیمایی زیبا، از یک حیات را برای این مناطق به ارمغان آورده است.

استان قم پرندگان تالاب جلبک حفاظت محیط زیست زمستان زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست قم مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر