کد خبر: 128190 A

رییس کمیسیون ملی اخلاق زیستی یونسکو؛

وقوع میزان چشمگیر سقط‌های القایی و غیربهداشتی در سراسر جهان به ویژه در جوامع در حال توسعه که بسیاری از آن‌ها منجر به مرگ مادران در سنین باروری می‌شود، برجای گذاردن صد‌ها هزار ناتوانی جسمی و جنسی، از مشکلات عمده سلامت باروری زنان است که ضرورت بررسی جامع ابعاد مختلف سقط جنین را آشکار می‌سازد.

ایلنا: رئیس کمیسیون ملی اخلاق زیستی یونسکو با اشاره به اینکه مسئله سقط جنین یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که باید اخلاق زیستی بتواند پاسخ قانع کننده‌ای برای آن بیابد، گفت: سالیانه زندگی و سلامت میلیون‌ها انسان به علت پایان بخشیدن به حاملگی‌های ناخواسته در معرض خطر جدی قرار می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی آخوندی افزود: وقوع میزان چشمگیر سقط‌های القایی و غیربهداشتی در سراسر جهان به ویژه در جوامع در حال توسعه که بسیاری از آن‌ها منجر به مرگ مادران در سنین باروری می‌شود، برجای گذاردن صد‌ها هزار ناتوانی جسمی و جنسی، از مشکلات عمده سلامت باروری زنان است که ضرورت بررسی جامع ابعاد مختلف سقط جنین را آشکار می‌سازد.

رئیس پژوهشگاه فن آوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی با اشاره به افزایش انجام سقط‌های غیر قانونی در جامعه گفت: تغییر و تمایل زنان جوان در داشتن خانواده کوچک، تأخیر در ازدواج به دلیل مشکلات مربوط به اشتغال و مسکن، تحولات فرهنگی و گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن، بلوغ زودرس و نیز بالا رفتن متوسط سن استقلال شغلی و ازدواج، نبود هر دو والدین در خانواده، تأثیر رسانه‌های جهانی(ماهواره و اینترنت)، افزایش فعالیت جنسی خارج از ازدواج مسائل پر تنش و متزلزلی را ایجاد کرده است که بررسی بیشتر مسأله سقط جنین و سقط‌های غیربهداشتی و جنایی را ضروری می‌سازد.

وی تاکید کرد: سازمان بهداشتی جهانی(WHO) دلایل اصلی سقط‌های القایی را مواردی مانند تجاوز جنسی، نقایص جنینی، مشکلات اقتصادی - اجتماعی و همچنین درخواست والدین با هدف حفظ جان مادر، حفظ سلامت جسمی مادر یا جنین، حفظ سلامت روحی مادر بیان می‌کند.

آخوندی با تاکید بر این نکته که کشورهای مختلف براساس فرهنگ، آداب و رسوم، باور‌ها و اعتقادات مذهبی خود، قوانین متفاوتی را در ارتباط با سقط وضع کرده‌اند، خاطر نشان کرد: سیاست‌های ملی و قانون گذاری در ارتباط با سقط جنین بسیار گسترده است.

رئیس کمیسیون اخلاق زیستی یونسکو ممنوعیت‌های موجود شرعی، قانونی و فرهنگی را موجب افزایش میزان سقط جنین به صورت سقط‌های القایی و غیربهداشتی دانست.

محمد مهدی آخوندی اضافه کرد: با توجه به جوانی جمعیت ایران، تغییر نگرش زنان در خانواده، تأخیر در ازدواج و تاثیر محدودیت‌های قانونی بر روند شکل گیری سقط غیربهداشتی، برای جلوگیری از به مخاطره افتادن سلامت روانی – اجتماعی، جسمی و جنسی زنان و مردان لازم است تغییراتی در سیاست‌های قانونی با بهره گیری از مفهوم سلامت از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی صورت گیرد تا شاهد کاهش چشمگیر سقط‌های غیربهداشتی باشیم.

گفتنی است: بررسی جنبه‌های مختلف سقط جنین از نظر پزشکی، حقوقی، اجتماعی و اخلاقی از جمله مسائلی است که درهمایش بزرگداشت بیستمین سال فعالیت یونسکو در حوزة اخلاق زیستی که یکشنبه ۲۴ آذر ماه که در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اخلاق تجاوز جهان حقوق زنان سقط جنین سلامت مرگ مشکلات یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر