کد خبر: 137876 A

شهاب مرادی؛

سخت گیری‌های نا‌به جا در خانواده زمینه‌ای می‌شود تا کودک در معرض فعالیتهای بزهکارانه قرار گیرد؛ بنابراین ضروری است که مهربانی را ترویج و از سرزنش بی‌مورد بچه‌ها دوری کنیم.

ایلنا: رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه حل مسائلی مانند کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست را براساس قانون برعهده دولت است، گفت: باید از بیت المال برای کاهش و رسیدگی به اینگونه آسیبهای اجتماعی استفاده کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام " شهاب مرادی " در مراسم گلریزان کانون اصلاح و تربیت که به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) و با حضور استاندار تهران، جمعی از مسئولان، هنرمندان و ورزشکاران برگزار شد، افزود: احترام و مهربانی، دو واژه‌ای است که اگر به آن‌ها توجه شود، بسیاری از آسیبهای اجتماعی کاهش می‌باید بنابراین باید مهربانی را که هم عامل پیشگیری از جرم و هم راه درمان آن است، در جامعه منتشر کنیم.

وی ادامه داد: سخت گیریهای نا‌به جا در خانواده زمینه‌ای می‌شود تا کودک در معرض فعالیتهای بزهکارانه قرار گیرد؛ بنابراین ضروری است که مهربانی را ترویج و از سرزنش بی‌مورد بچه‌ها دوری کنیم.

مرادی با بیان اینکه مهربانی ذات زندگی است، گفت: پذیرفتن واژه‌هایی مانند خشم، غم، اندوه و غضب در زندگی اشتباه است، چرا که این‌ها حقیقت زندگی نیستند و ما باید مهربانی و بخشش را ترویج کنیم. زیرا جامعه‌ای که گرفتار خشم می‌شود زندگی را بی‌معنا می‌بیند و این خشم در تزاید اتفاق می‌افتد.

مرادی حل بسیاری از مسائل مانند کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست را بر اساس قانون به عهده دولت دانست و افزود: باید از بیت المال برای کاهش و رسیدگی به این گونه آسیبهای اجتماعی استفاده شود.

وی در ادامه «کودک کار» و «کودک خیابان» را دو آسیب جدی در حوزه مسایل اجتماعی برشمرد و از رسانه‌ها خواست تا پیگیر و پرسشگر اینگونه آسیب‌ها از دستگاههای مکلف باشند.

مرادی زحمات مربیان کانون اصلاح و تربیت را ارزنده خواند و گفت: در این کانون افرادی در تلاشند که مهربان‌اند و این شغل را با علاقه و انگیزه انتخاب کرده‌اند. افرادی که در این کانون‌ها مددکار هستند، اگر در خارج از اینجا، در زمینه‌های تخصصی خود فعالیت کنند به طور قطع ۳ تا ۴ برابر درآمد خواهند داشت، اما با عشق و علاقه به اینجا می‌آیند و مهربانی را به این بچه‌ها هدیه می‌کنند و از آن‌ها نیز مهربانی می‌بینند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ارتباط مددجو با محیط، مددکار، خانواده، تحصیل، شغل، آینده و همچنین ارتباط با خدا و اهل بیت(ع) را مهم و اساسی خواند و خواستار تأمین و تعمیق این ارتباط‌ها شد.

مرادی همچنین با اشاره به میلاد پیامبر رحمت و مهربانی، گفت: پیامبر نماد و مظهر مهربانی است. درس مشترک همه انبیاء و امامان، اصلاح بشر و مهربانی است و ما باید مهربانی را تکثیر کنیم. ما نیازمند مهربانی هستیم. هرکجا از مهربانی کم بگذاریم، شرایط نامطلوب اجتماعی بر جامعه ما حاکم می‌شود. البته اصلاح رفتار، کار سختی است و با گذشت سن و سال دشوار‌تر می‌شود تا مرحله‌ای که دیگر اصلاح امکانپذیر نیست.

وی با اشاره به علل پیدایش آسیبهای اجتماعی گفت: ما برای ریشه‌یابی آسیبهای اجتماعی در زمینه کودکان و نوجوانان پژوهشی که قابل اعتماد باشد و حاکمیت بتواند آن را در ساختار اجرایی‌ خود پیاده کند، کم داریم. در این مورد پژوهش‌های کتابخانه‌ای وجود دارد که نوعی گزارش آماری است و مشکل چندانی را حل نمی‌کند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تصریح کرد: مشکل ما در این باره تک رشته‌ای نیست و به مطالعات میان رشته‌ای نیاز داریم؛ بنابراین ضروری‎ست دیدگاه‌های مختلفی مانند روان‌شناسی و فقه در این مورد در نظرگرفته شود.

مرادی با تاکید بر اینکه همه در قبال جلوگیری از انتشار اخبار خشونت‌آمیز، مسئولیت دارند، گفت: در جامعه اتفاق تلخ کودک آزاری و همسرآزاری وجود دارد، اما باید این مسائل را به گونه‌ای درمان کنیم که نیاز نداشته باشیم افکار عمومی را به کمک بگیریم.

وی در پایان تاکید کرد: ما به عنوان شیعیان مکتب امام صادق(ع) باید بدانیم که اهل بیت(ع) الگوی کامل انسانیت هستند و نسخه ایشان برای تعامل مسلمانان در درون اجتماع، مهربانی است. بنابراین ما راهی غیر از افزایش و انتشار مهربانی نداریم.

جرم خانواده خشونت درمان دولت شیعیان کودکان کودکان و نوجوانان مسلمانان مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر