کد خبر: 259725 A

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی:

ایلنا: معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: پیشنهاد می‌دهیم یک درصد تولید ناخالص داخلی کشور در برنامه ششم توسعه برای رشد کودکان در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعودی‌فرید در نشست خبری صبح امروز خود با بیان اینکه در حوزه معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی 5 حوزه وجود دارد گفت: در دفتر امور کودکان 17 هزار مهد داریم که بیش از 7 هزار از آنها روستامهد بوده و خدمات زیادی از جمله یک وعده غذای گرم در روز را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر  300 هزار کودک در روستامهدها وجود دارند افزود: بیش از نیمی از این کودکان شامل طرح یک وعده غذا می‌شوند و ارزیابی‌ها نشان داد سوءتغذیه کودکانی که در این طرح‌ بوده‌اند به میزان 30 تا 50 درصد کاهش یافت.

مسعودی‌فرید ادامه داد: قصد داریم اعتبارات این طرح را افزایش دهیم و افراد بیشتری را تحت پوشش آن قرار دهیم.

80 درصد کودکان در مراکز بهزیستی، دارای والد غیرموثر هستند

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به دفتر شبه خانواده این سازمان اظهار کرد: در حال حاضر حدود 23 هزار فرزند تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که 13 هزار نفر آنها در خانواده و 10 هزار نفر دیگر در مراکز رسیدگی حضور دارند.

وی به وجود 600 مرکز دولتی و غیردولتی و کودکان بدسرپرست و بی سرپرست اشاره و بیان کرد: نسبت بچه‌های بدسرپرست افزایش یافته است و در حال حاضر 80 درصد از کودکان مستقر در مراکز بهزیستی بدسرپرست و دارای والد غیرموثر است.

مسعودی‌فرید تاکید کرد: در خصوص رویکردهای حمایتی و پیشگیرانه باید خدمات متنوع تر و گسترش‌تر باشد و برای اثربخشی بیشتر نیاز به سرمایه‌گذاری بیش از پیش در حوزه کودکان داریم.

یک درصد تولید ناخالص کشور به رشد کودکان اختصاص یابد

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌دهیم یک درصد تولید ناخالص داخلی کشور در برنامه ششم توسعه برای رشد کودکان در نظر گرفته شود.

وی اظهار کرد: دفتر امور آسیب‌دیدگان هر سال با افزایش نرخ و تنوع آسیب‌ها رو به رو است که بحث کودکان خیابانی، طرح بشیر، زنان آسیب دیده، افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی از آن جمله هستند.

ایجاد 18 خانه امن برای زنان در معرض خشونت

مسعودی‌فرید با اشاره به حمایت بهزیستی از زنان در معرض خشونت، اظهار کرد: برای این زنان خانه‌های امنی پیش‌بینی کردیم و در حال حاضر 18 خانه امن وجود دارد که قصد داریم تعداد آن را افزایش دهیم تا اگر زنی در خانواده در معرض خشونت قرار بگیرد به جای پناه بردن به خیابان و تبع آن دچار آسیب شدن به این خانه‌ها مراجعه کنند.

وی به راه‌اندازی مرکز فوریت‌های اجتماعی در 170 شهر اشاره کرد و ادامه داد: آخرین واحد اورژانس اجتماعی در شهرستان شوش از توابع استان خوزستان راه‌اندازی شده که این مرکز در موارد کودک‌آزاری، همسرآزاری، معلول و یا سالمندآزاری و یا ... فعالیت می‌کند.

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص فعالیت‌ها در توانمندسازی زنان و خانواده اظهار کرد: در حال حاضر 90 هزار خانواده زن سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که در جهت سلامت جسمی و روانی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی آنان اقدام می‌کنیم.

راه اندازی سامانه‌ای برای زنان سرپرست خانوار

وی ادامه داد: برای حمایت از زنان سرپرست خانوار 8 شاخه مشخص کرده‌ایم که مسکن، اشتغال و برقراری ارتباط موثر از آن جمله است. همچنین سامانه‌ای راه‌اندازی شده که تمام اطلاعات زنان سرپرست خانوار در آن ثبت می‌شود.

ارائه وام ویژه به زنان سرپرست خانواده

وی افزود: نکته دیگر در خصوص حمایت از زنان سرپرست خانوار، طرح تامین مالی خود است که در حال حاضر بیش از 800 گروه بانک‌پذیر داریم؛ به این معنا که بانک‌ها به این افراد وام می‌دهند و مثل سایر مشتریان سود مشخص شده را از آنها دریافت می‌کنند اما از آنها ضمانت بانکی نمی‌گیرند و در واقع این گروه ضمانت آنهاست.

معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه طرح تامین مالی خود از موفق‌ترین طرح‌های سازمان است، اظهار کرد: از سازمان بین‌المللی ایفاد این طرح مورد بررسی قرار گرفت؛ همچنین در ایتالیا در برنامه‌ای که با حضور 147 کشور فعال در خصوص توسعه محلی و تامین تغذیه آسیب‌دیدگان برگزار می‌شود این طرح به عنوان یکی از بهترین تجربیات کاندیدای دریافت جایزه شده است.

وی افزود: این طرح در 12 استان اجرا شده است و قصد داریم تعداد این استان‌ها را به 15 استان برسانیم.

مسعودی‌فرید در ادامه تصریح کرد: حوزه اجتماعی پرچالش است و کار در این حوزه نیاز به همکاری بین بخشی دارد.

وی تاکید کرد: اگرچه آسیب‌های اجتماعی قابل ریشه‌کنی نیست اما کاهش آن ممکن است ونیاز به همکاری سازمان‌های دولتی و سازمان‌های غیردولتی دارد.

مسعودی‌فرید اظهار کرد: مشارکت بیشتر بخش غیردولتی در فعالیت‌های حوزه معاونت اجتماعی از برنامه‌های ماست.

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص مهدهای کودک گفت: از چند سال پیش با کمک صاحب‌نظران حوزه تعلیم و تربیت و کودک برای مهدهای کودک یک برنامه واحد در نظر گرفته شد و همچنین در بحث مفاهیم دینی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده‌ایم که تهیه کتاب‌های ده‌گانه مفاهیم دینی از جمله این اقدامات است.

وی با اشاره به فعالیت بدون مجوز برخی مهدها، گفت: تعداد این گونه مهدها در تهران و کلان شهرهای کشور بیشتر است و ما بحث‌های متعددی را در این خصوص در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردیم چرا که از نظر ما تمام مهدها مکلفند از قانون تبعیت کنند.

وی ادامه داد: با وجود بیش از 17 هزار مهدکودک تنها 10 درصد کودکان در این مهدها حضور دارند؛ این در حالی است که مهدکودک‌ها کارکردی چندگانه دارند.

مسعودی‌فرید تصریح کرد: پوشش ما در دوره پیش از دبستان در خوشبینانه‌ترین اندازه‌گیری تنها 50 درصد است؛ در حالی که از نظر ما باید بیش از 90 درصد باشد.

راه‌اندازی مهدکودک تلویزیونی

وی با بیان اینکه هر قدر محرک‌های محیطی در سال‌های ابتدایی زندگی بیشتر باشد، نتایج بهتری خواهد داشت، افزود: با صدا و سیما صحبت کرده‌ایم و قرار است از سال آینده نوعی مهدکودک تلویزیونی درست کنیم تا کودکان حاضر در منزل نیز از آموزش‌های مهدکودک بهره ببرند.

وی کارکرد دیگر مهدهای کودک را ارائه خدمات سلامت همچون غربالگری شنوایی، غربالگری اضطراب، تنبلی چشم و ... دانست.

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به سیاست‌های ابلاغ شده توسط رهبری در خصوص افزایش جمعیت، گفت: به نظر می‌رسد یکی از سیاست‌‌های دولت باید کمک به خانواده‌ها برای ثبت‌نام فرزندان خود در مهدهای کودک باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما به سه دهک پایین اقتصادی جامعه برای ثبت نام فرزندان خود در مهدکودک کمک می‌کنیم که البته بسیار کمک است.

وجود 31 مرکز شبانه روزی برای کودکان خیابانی

مسعودی‌فرید در ادامه به وجود 31 مرکز شبانه‌روزی کودکان خیابانی اشاره کرد و گفت: بیش از 80 درصد این کودکان دارای خانواده بوده و این مساله باعث شده است که با رویکرد خانواده‌محور و کاهش آسیب مراکز روزانه را برای خدمات‌دهی به این کودکان راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: در این رابطه مرکز آموزش حمایتی کودکان و خانواده را راه‌اندازی کردیم تا همکاران ما در این حوزه، کودک خیابانی و خانواده وی را شناسایی و سعی کنند خانواده‌ها را توانمند کنند.

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح کرد: نگاه ما در کاهش آسیب این کودکان این است که آنان ساعات کمتری را در خیابان‌ها بگذرانند و یا غذا در دسترس داشته باشند. همچنین سوادآموزی به این کودکان نیز از دیگر رویکردهای ما است.

بیش از 30 درصد کودکان خیابانی، غیرایرانی هستند

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه به جز سازمان بهزیستی 11 دستگاه دیگر نیز در حمایت از این کودکان نقش دارند، گفت: شهرداری‌ها مکلفند مراکز نگهداری از کودکان خیابانی و تجهیز این مراکز را به عهده‌ بگیرند که در حال حاضر بهترین وضعیت در شهرداری تهران است اما شهرداری شهرهای کوچکتر خدمات کمتری دارند.

وی افزود: بیش از 30 درصد از کودکان خیابانی غیرایرانی هستند و شناسنامه ندارند که سازمان ثبت احوال و اداره اتباع بیگانه باید به این موضوع رسیدگی کنند.

مسعودی‌فرید با اشاره به اینکه در مناطق حاشیه‌ای علاوه بر مهدهای کودک 146 پایگاه خدمات اجتماعی وجود دارد، گفت: کار این مراکز شناسایی آسیب در محله و مداخله به هنگام و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 850 محله حاشیه‌نشین داریم و باید در تمامی محلات پایگاه خدمات اجتماعی را داشته باشیم.

اعتبار 20 میلیارد تومانی برای توسعه روستامهدها

وی تاکید کرد: تا به حال 20 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه روستامهدها ونیز ارائه غذای گرم به کودکان این مهدها هزینه کردیم و قصد داریم این مبلغ را به 30 میلیارد تومان افزایش دهیم.

وی همچنین در خصوص طرح بشیر برای تحکیم بنیان خانواده، گفت: این طرح شامل 4 بخش جداگانه است که مباحث آموزش قبل از ازدواج آموزش پس از ازدواج، آموزش در زمان طلاق و آموزش پس از طلاق را در بر می‌گیرد.

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان داده که آموزش می‌تواند 60 تا 80 درصد تعارضات خانوادگی را کاهش دهد که باید در این خصوص اعتبارات بیشتری در نظر گرفته شود و از طریق رسانه‌ها نیز اطلاع‌رسانی کنیم.

وی تاکید کرد: در این خصوص نیاز به بازاریابی اجتماعی داریم؛ یعنی برای مردم کار رسانه‌ای انجام دهیم تا آموزش در سبد مطالبات مردم قرار بگیرد و دولت نیز باید اعتبارات لازم را در نظر بگیرد.

دولت توجه بیشتری به حمایت‌های اجتماعی داشته باشد

وی ادامه داد: در آموزش‌های پس از ازدواج مهارت حل تعارض و ارتباط موثر، آ‌موزش داده می‌شود و از 5 علت اولیه پدیده طلاق عدم مهارت همسران در برقراری ارتباط موثر و حل تعارض بوده است.

مسعودی‌فرید تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور به نظر می‌رسد، دولت باید توجه بیشتری به حمایت‌های اجتماعی داشته باشد.

دادگاه‌ها موظفند افراد متقاضی طلاق را به مراکز مشاوره ارجاع دهند

وی خاطرنشان کرد:‌ در قانون حمایت از خانواده، مقرر شده که دادگاه‌ها موظفند افراد متقاضی طلاق را به مراکز مشاوره سازمان بهزیستی ارجاع دهند که در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با قوه قضاییه منعقد شده و براساس آن گواهی عدم سازش توسط مراکز مشاوره صادر  می‌شود.

معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه زمانی که دو نفر رسما تقاضای طلاق می‌دهند، یعنی مشکل بسیار حاد شده است و بازگرداندن آنها به زندگی مشترک بسیار سخت‌تر است گفت: در چنین مواقعی باید به توسعه خدمات پیشگیرانه توجه بیشتری شود.

وی به آخرین بخش طرح بشیر برای آموزش بعد از طلاق اشاره و اظهار کرد: در این مرحله سعی می‌کنیم میزان آسیب خصوصا در کودکان کمتر شود و والدین نقش پدر یا مادر بودن خود را فراموش نکنند.

مسعودی‌فرید افزود: طرح بشیر سه فاز دارد که در حال حاضر در فاز اول مربوط به استقرار که شامل تربیت نیرو، هماهنگی بین بخشی و تولید محتوا است. فاز دوم نیز از سال بعد شروع خواهد شد که طی آن این طرح در استان‌هایی که بیشتر در معرض پدیده طلاق قرار دارند اجرا می‌شود و فاز سوم از مهر ماه سال آینده اجرا می‌شود که توسعه این طرح را در سایر استان‌ها خواهیم داشت.

بهزیستی زنان سرپرست خانوار زنان در معرض خشونت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر