کد خبر: 269660 A

ایلنا: دبیر اجرایی سومین جشنواره زیست فناوری از تلاش برای توسعه صادرات محصولات ناشی از زیست فناوری و تامین نیازهای داخلی کشور خبر داد و گفت: اکنون سهم ایران در بازارهای جهانی ۵۰۰ میلیون دلار است.

به گزارش ایلنا، سیروس زینلی با بیان اینکه زیست فناوری در عرصه پزشکی، کشاورزی، محیط زیست و صنعت دارای کاربردهای فراوان است، اظهار کرد: زیست فناوری به معنای دستکاری و تغییرات ژنتیکی است به گونه‌ای که قابلیت خاصی ایجاد کند.

وی افزود: به عنوان مثال برای تهیه نیم گرم هورمون رشد باید هزاران مغز را شکافت و هورمون را استخراج کرد، اما زیست فناوری این امکان را به وجود آورده است تا بتوان به روش آزمایشگاهی داروی هورمون رشد را تولید کرد. در واقع این علم برای سلامتی، تامین غذا، حفظ محیط زیست و... مفید فایده است و معمولا در ردیف پنج اولویت اول کشور‌ها قرار می‌گیرد.

عضو هیئت علمی انستیتوپاستور ایران ضمن تاکید بر اینکه در تلاشیم با توسعه صادرات و تامین نیازهای داخلی کشور بتوانیم سهم ایران را از بازارهای جهانی در زمینه فرآورده‌های زیست فناوری افزایش دهیم به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۴ سهم ایران را به ۳ درصد جهان ی برسانی هم اکنون سهم ایران در بازارهای جهانی حدود ۵۰۰ میلیون دلار در سال است.

ضمن اعلام این خبر که سومین جشنواره زیست فناوری ایران از ۳۱ اردیبهشت تا ۲ خرداد ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران و نهمین همایش ملی زیست فناوری در سالن همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برپا می‌شود اظهار کرد: این جشنواره به سفارش ستاد توسعه زیست فناوری کشور و به همت انجمن بیوتکنولوژی ایران برگزار می‌شود و برنامه‌های متنوعی برای آن تدارک دیده شده است.

دکتر زینلی افزود: شرکت‌های متنوعی در این جشنواره حضور خواهند داشت و علاوه بر آن‌ها سازمان‌ها، نهاد‌ها، مراکز تحقیقاتی، انجمن‌های علمی، صندوق‌های حمایتی و... در نمایشگاه بین المللی غرفه دارند و آماده ارائه عملکرد و برنامه‌های خود هستند.

وی با بیان اینکه محققان، دانشجویان، مسئولان اجرایی کشور و سایر علاقه‌مندان در زمره بازدیدکنندگان ما قرار می‌گیرند گفت: شرکت‌های حاضر توان زیست فناوری خود را در عرصه‌های مختلف نمایش می‌دهند.

عضو هیئت علمی انستیتوپاستور افزود: همچنین نهادهایی چون صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق حمایت از پژوهشگران درباره شیوه‌های حمایتی‌ خود از شرکتهای دانش بنیان و پژوهشگران در سالن‌های جنبی در نظر گرفته شده سخنرانی‌هایی ارائه می‌دهند.

به گفته وی در برنامه «فن بازار» و کریدور تجاری سازی نیز غرفه‌هایی برای ارائه انواع خدمات و راهنمایی در زمینه تجاری سازی، چگونگی ثبت شرکت، کارآفرینی، صادرات، تولید و... در نظر گرفته شده است.

زینلی با بیان اینکه برای تسهیل ورود و خروج گردن آویزهایی با کد مخصوص در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد گفت: اقدام فوق، این امکان را فراهم می‌کند که بتوانیم برآورد آماری در انتهای کار نیز داشته باشیم. وی گفت که ورود افراد بعد از ثبت نام و داشتن گردن اویز امکانپذیر است.

سومین جشنواره و همایش زیست فناوری ایران با شعار «زیست فناوری: امنیت غذایی، سلامت، محیط زیست و توسعه پایدار توسط ستاد توسعه فناوری ج. ا. ا ۳۱ تاردیبهشت تا ۲ خرداد درنمایشگاه بین المللی سالن خلیج فارس برگزار می‌شود علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www. iranbiotechdc. ir مراجعه کنند.

صادرات زیست فناوری فرآورده های زیست فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر