کد خبر: 269779 A

ابتکار:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: امام خمینی در برابر نگاه‌های متحجرانه در مورد زنان ایستاد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، معصومه ابتکار در همایش بزرگداشت بانو خدیجه ثقفی که به مناسبت گرامیداشت هفته زن برگزار شد، گفت: با توجه به مسائل و نگرانی‌هایی که در جهان اسلام وجود دارد، این همایش پیام خوبی را به جهان ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه بانو خدیجه ثقفی الگوی خوبی در موارد مختلف هستند، افزود: ایشان در کنار امام با وجود آنکه نمی‌دانستند چه چیزی در پیش روست است، در سختی‌ها و مشکلات ماندند.

ابتکار افزود: ما ایرانی‌ها الگوی معیشتی خوبی نداریم و ایشان می‌توانند؛ الگوی مناسبی در این زمینه باشند. همسر امام علاقه زیادی به طبیعت و محیط زیست داشتند و از این رو در بحث اصلاح الگوی مصرف و از نظر رفتار نسبت به مصرف انرژی و آب می‌توانند؛ الگوی مناسبی برای جامعه باشند.

معاون رئیس جمهور گفت: یکی از ویژگی‌های اقدامات حضرت امام معرفی شخصیت زن مسلمان و ابعاد فراگیر و جهانی آن به دنیا بود و این برداشت امام اکنون با روی کار آمدن برداشت‌های غلط و افراطی به نام اسلام اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

ابتکار ادامه داد: نقشی که امام خمینی از زن ارائه دادند، نقشی ماورای زمان، مکان و کاربردی است و انگار که ایشان در کنار تمام ماموریت‌های خود این ماموریت را نیز بر دوش داشتند. برخی افراد شاید معتقدند که امام برای جلب رای زنان در رفراندوم‌ها این نقش را از زن ارائه دادند اما کسانی که نگاه علمی دارند، مجموعه این تحولات را در نگاه امام می‌بینند و متوجه می‌شوند که این مسئله حرکت تاکتیکی و سیاسی نبوده است.

وی ادامه داد: ایشان با قرار دادن روز میلاد حضرت زهرا به عنوان روز زن جریان‌سازی اجتماعی را در جهت الگو قرار دادن حضرت زهرا قرار دادند. ایشان در برابر نگاه‌های متحجرانه که سعی می‌کرد، محدودیت و ممنوعیت را با استناد به برخی موارد دینی برای زنان برقرار کند، ایستاد و با صراحت تاکیدکرد هیچ مانع و محدودیتی برای رشد و تعالی زن در اسلام نیست. وی همچنین همواره در مباحث مربوط به صنعت و اقتصاد به نقش زنان اشاره می‌کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دنیا اکنون نیازمند محبت و عاطفه است، زیرا در درگیری و خشونت و منیت‌ها گرفتار شده و چاره‌ای جز تعادل‌بخشی و حضور عاطفه و محبت در این زمینه نیست. البته محبت منتسب به زنان است و مردان بزرگ نیز از این ویژگی‌ بهره‌مندند.

وی اشاره کرد: نمی‌توان تمام پیشرفت‌های زنان در این مدت را مدیون انقلاب دانست اما بخش مهمی از آن مدیون انقلاب اسلامی است که شرایط را برای پیشرفت زنان فراهم کرد. نگاه اعتدالی به موضوع حضور زن و موضوعات دیگری همچون محیط زیست که چالش‌های بسیاری در پیش رو دارد بسیار ضروری به نظر می‌رسد که باید از آن برای حل معضلات این حوزه‌ها استفاده کرد.

امام خمینی جامعه زنان سازمان حفاظت محیط زیست طبیعت
نرم افزار موبایل ایلنا