کد خبر: 271997 A

ابتکار:

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه می توانیم رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست داشته باشیم ، گفت: رشد بخش کشاورزی و صنعت به قیمت تخریب و آلودگی برای هیچ کس قابل پذیرش نیست.

 به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار در مراسم شانزدهمین همایش ملی صنعت سبز که پیش از ظهرامروز در آستانه روز زمین پاک  در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با تاکید بر اینکه  برای آینده کشور و حفظ محیط زیست باید حرکت های توسعه ای براساس برنامه و سیاست های منطبق با فرصت ها و ظرفیت های محیط زیستی کشور انجام شود، افزود:  در زمینه رشد توسعه همگام با حفظ محیط زیست گام های خوبی در کشور برداشته شده است،

وی با بیان اینکه اگر به ظرفیت های ملی کشور واقع بینانه نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که بهره کشی از طبیعت نتیجه ای جز تخریب محیط زیست به همراه ندارد، اظهار داشت: رشد بخش کشاورزی و صنعت به قیمت تخریب و آلودگی ایران برای هیچ کس قابل پذیرش نیست .

ابتکار ادامه داد: می بایست منابع پایه را به درستی حفظ و برا اساس اصول توسعه پایدار از منابع استفاده کنیم که به آلودگی و تخریب محیط زیست نیانجامد و چیزی برای نسل های آینده باقی بماند.

اقتصاد سبز در دولت با جدیت پیگیری می شود

 دولت موضوع اقتصاد سبز را در برنامه های اصلی خود قرار داده و با جدیت پیگیری می کند، گفت: اقتصاد سبز یعنی رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست است.

ابتکار با بیان اینکه می توانیم رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست داشته باشیم ، گفت: اقتصاد سبز از شعار خارج شده است و نمونه هایی در دنیا داریم که رتبه بالایی در شاخص های توسعه اقتصادی ، صنعتی دارند و شاخص های پایداری را نیز حفظ کرده اند.

وی تصریح کرد: بیشتر کشورهای توسعه یافته هم دارای اقتصاد پایدار و هم محیط زیست سالم هستند به عنوان مثال لهستان در یکدوره 20 ساله موفق به کاهش 30 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای شد که همزمان با آن رشد اقتصادی خود را حداقل پنج برابر افزایش داد که نشان دهنده اینست که موضوع اقتصاد سبز موضوع شدنی و الزامی است.

هزینه خسارت های زیست محیطی در حساب های ملی

ابتکار با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور از لحاظ تخریب و آلودگی زیست محیطی بسیار آسیب می بیند، گفت: قرار بود در برنامه چهارم توسعه هزینه خسارت های زیست محیطی در حساب های ملی تعیین شود که این کار انجام نشد اما دولت و سازمان محیط زیست با جدیت پیگیر انجام آن است.

ابتکار اظهار کرد: دولت برای تقویت انگیزه های اقتصادی در صنایع تسهیلاتی را در قانون بودجه و صندوق محیط زیست ایران پیش بینی کرده است که امیدواریم منجر به رقابت سالم میان صنایع و خدمات سبز و توسعه شود.

وی با تشکر ویژه از صنعت نفت در کشور گفت: صنعت نفت گام های خوبی در زمینه کیفیت سوخت برداشته است که نتیجه آن بهبود کیفیت هوا و افزایش تعداد روزهای پاک و سالم نسبت به سال گذشته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد : با همکاری و تلاش وزیر نفت و همکارانشان در وزارتخانه و پالایشگاه ها بنزین یورو4 در کشور تولید و در بیشتر کلانشهرها توزیع می شود.

ابتکار به حذف بنزن از بنزین، کاهش گوگرد از هفت هزار PPM به 50 در گازوییل و کاهش مصرف مازوت در پالایشگاه ها برخی از اقداماتی است که وزارت نفت انجام داده است؛ اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در اجرای استاندارد یورو 4 که  با هشت سال تاخیر الزامی شد ، تلاش های فراونی داشته است.

وی با بیان اینکه همچنان برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست راه زیادی در پیش داریم گفت: شهری مانند تهران با هشت و نیم میلیون جمعیت و پنج میلیون خودرو نیازمند برنامه ریزی های اصولی برای حفظ محیط زیست است.

بخش کشاورزی رشد اقتصادی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر