کد خبر: 272243 A

مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور به ایلنا خبر داد:

مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته ۱۱ هزار و ۹۰۰ داوطلب آزمون دکتری نیمه متمرکز ۹۴ تا صبح امروز خبر داد.

حسین توکلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۹۴ گفت: ۲۰۱ هزار ۶۶۰ نفر نیز در این آزمون ثبت نام کردند که ۵۷ هزار و۵۱۲ نفر از آن‌ها زن و ۱۱۴ هزار و ۱۴۸ نفر مرد بودند، این تعداد نسبت به آزمون سال پیش از آن با کاهش ۳۸ هزار و ۷۳۱ نفری رو به رو بود.

وی ادامه داد: این آزمون بر اساس برنامه‌ریزی، در صبح روز جمعه ۱۵ اسفند ۹۳ برای پذیرش دانشجو در ۲۵۰ کد رشته امتحانی و در ۷ گروه آموزشی در ۵۳ شهرمختلف کشور و در ۱۰۲ حوزه امتحانی برگزار شد.

توکلی افزود: بعد از برگزاری امتحانات و تصحیح ورقه مشخص شد؛ از تعداد کل ثبت نام کنندگان، ۱۶۴ هزار و ۵۸۷ در جلسه حاضر بودند و ۳۷ هزارو ۷۳ نفر غایب بودند. یعنی در واقع ۸۱/۶۲ درصد افراد در آزمون حاضر و ۱۸/۲۸ نفر غایب بودند. همچنین باید اشاره کرد که از تعداد حاضرین ۷۲ هزار و ۳۵۸ نفر زن و ۹۲ هزارو ۲۲۹ نفر مرد بودند.

مشاور عالی سازمان سنجش کشور با اشاره به اینکه نتایج اولیه این آزمون به صورت کارنامه از روز چهارشنبه ۲۶ فروردین ۹۴ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت، گفت: از تعداد حاضرین در آزمون برابر ضوابط ۵۶ هزار و ۷۴۰ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. که از این تعداد ۲۳ هزارو ۵۷۸ زن و ۳۳هزارو ۱۶۲ نفر مرد بودند.

وی تصریح کرد: با توجه به اطلاعیه منتشر شده، داوطلبان مجاز برای انتخاب رشته، باید از روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۹۴ لغایت پنجشنبه ۳ اردیبهشت ۹۴ به سایت مراجعه و ضمن دریافت دفترچه و مطالعه دقیق آن و اطلاعیه‌های منتشر شده با رعایت ضوابط به انتخاب حداکثر ۵۰ کد رشته محل از میان کد رشته محل‌های تحصیلی مورد علاقه خود به ترتیب اولویت اقدام کنند و در مهلت مشخص شده به ثبت آن در فرم انتخاب رشته بپردازند.

توکلی افزود: از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته تا ۸ صبح امروز ۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر اقدام به انتخاب رشته کرده‌اند، لذا به دیگر داوطلبان توصیه می‌کنیم که برای انتخاب رشته در مهلت مقرر اقدام کنند.

وی ادامه داد: پس از آنکه گزینش علمی مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت انجام شد، اسامی منتخبان بر اساس نمره کل ۸۰ درصد آزمون و ۲۰ درصد معدل دوره کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد و با توجه به اولویت کد رشته برای شرکت در مصاحبه علمی و معرفی سوابق آموزشی و پژوهشی تا حداکثر در ۵ کد رشته محل در نیمه اردیبهشت ماه از طریق سایت اعلام می‌شود.

توکلی افزود: سپس از بین داوطلبان معرفی شده به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بر اساس نمره کل حاصل از ۳۰ درصد نمره آزمون و ۷۰ درصد نمره مصاحبه تخصصی و بررسی سابقه علمی مطابق مصوبه وزارت علوم با توجه به اولویت ظرفیت، سهمیه و حدنصاب تعیین شده از سوی دانشگاه و موسسات عالی صورت خواهد گرفت و نتایج نهایی آن در نیمه اول شهریور ۹۴ اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه در ‌‌نهایت چه تعداد در مقطع دکتری نیمه متمرکز سال ۹۴ پذیرفته خواهند شد، گفت: ظرفیت پذیرش نهایی ما ۱۲ هزار نفر خواهد بود.

سازمان سنجش آموزش کشور مصاحبه وزارت علوم انتخاب رشته برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر