کد خبر: 272855 A

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از فراهم شدن زمینه همکاری وکلای علاقه‌مند به حفاظت محیط زیست برای پیگیری‌های حقوقی در سطح داخلی و بین‌المللی خبر داد.

محمد مجابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا؛ درباره تفاهم‌نامه‌ای که هفته گذشته میان سازمان حفاظت محیط زیست و کانون و کلا منعقد شد؛ گفت: محیط زیست یکی از مباحث مهم مطرح شده در حقوق شهروندی است و از آنجا که قانون اساسی؛ حفاظت از محیط زیست را وظیفه‌ای همگانی می‌داند؛ این مسئله فقط تکلیفی برای یک سازمان نیست و همه باید برای آن تلاش کنند. از این رو تفاهم‌نامه‌ای با کانون وکلا در این زمینه امضا شد.

وی ادامه داد: این کانون غیردولتی و تشکلی تخصصی است بنابراین امضای این تفاهم‌نامه بسیار حائز اهمیت است. در این تفاهم نامه بر انجام اقدامات مشترک پژوهشی و آموزشی با کانون وکلا تاکید شده است.

مجابی گفت: همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی در قالب همایش‌ها و مباحثی که نیاز به بررسی‌های کار‌شناسانه دارد؛ در این تفاهم‌نامه دیده شده و برگزاری دوره‌های آموزشی چه برای وکلا چه برای کار‌شناسان محیط زیست به طور مشترک نیز از دیگر موارد این تفاهم نامه است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: نکته مهم دیگر این تفاهم‌نامه ایجاد فرصت برای وکلای علاقه‌مند به پیگیری محیط زیست است تا بتوانند در پرونده‌های داخلی، خارجی و حتی بین‌المللی ورود تخصصی داشته باشند و به کمک محیط زیست بیایند؛ امیدواریم با این تفاهم‌نامه بیش از پیش بتوانیم در مراجع قانونی از محیط زیست دفاع لازم را داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه رهبری در دیدار خود با فعالان محیط زیست بر ضرورت جرم‌انگاری تخلفات زیست محیطی تاکید داشتند؛ در این راستا چه اقدامی صورت گرفته است؟ گفت: آنچه اهمیت دارد این است که در قوانین متعددی تخریب و آلودگی محیط زیست جرم انگاشته می‌شود؛ ما در حال حاضر در اموری که جنبه قانونی دارند پیگیری لازم را انجام می دهیم و در اموری که نیاز است که در قانون به جایگاه مناسبی برسند با همکاری مجلس شورای اسلامی به دنبال مسائل و مصادیق آن هستیم. به طوری که هفته گذشته در کمیسیون کشاورزی برای پیگیری رهنمود‌های رهبری جلسه‌ای را برگزار کردیم تا بتوانیم موارد مورد نظر در این خصوص را به مجلس ابراز کنیم تا این موارد پیگیری شوند.

مجابی همچنین در ارتباط با طرح مجلس شورای اسلامی درمورد ادغام سازمان حفاظت محیط زیست در وزارت جهاد کشاورزی افزود: تاکنون در این مورد چیزی به ما ابلاغ نشده است. در مجلس طرح‌های مختلفی وجود دارد که نمایندگان براساس دیدگاه خودشان آن را مطرح کرده‌اند اما در مجموعه کاری خود فعلا چیزی در ارتباط با این موضوع در دستور کار نداریم.

حفاظت محیط زیست حقوق سازمان حفاظت محیط زیست محیط زیست گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر