کد خبر: 273126 A

مدیر عامل ستاد دیه کشور :

مدیر عامل ستاد دیه کشور شکات شریف را اولین خیرین این نهاد مردمی خواند و گفت: با همکاری و همیاری اولیاء دم و طلبکاران سال گذشته توفیق داشتیم مبلغ کل بدهی مددجویان استخلاص یافته از سوی این ستاد را تا بیش از ۴۰ درصد تخفیف اخذ نماییم.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی  ستاد دیه، سید اسدالله جولایی مجموع بدهی زندانیان نیازمند آزاد شده در سال ۹۳ را معادل مبلغ ۷۲۵ میلیارد و ۹۸ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: از کل این بدهی با همکاری اولیاء دم، شکات شریف و طلبکاران در فرآیند آزادی حدود ۴۲ درصد اخذ گذشت رضایتمندانه داشتیم.

وی نقدینگی خود این محکومان را کمتر از ۳۲ میلیارد ریال مطرح نمود و افزود: با کمک شعب ستادهای دیه استانی و همکاری خوب مددکاران زندان‌ها برای آزادی این هشت هزار و ۴۹۸ زندانی موفق به تخفیف مبلغی در حدود ۳۰۲ میلیارد تومان بودیم.

مدیر عامل ستاد دیه کشور به ترتیب فارس (با مبلغ ۵۸ میلیارد ریال)، خراسان رضوی (۲۰ میلیارد ریال) و تهران (با گذشت ۱۹ میلیاردی) را موفق‌ترین استان‌ها در بحث گذشت اعلام کرد و گفت: سوای بیشترین مبلغ تخفیف گرفته شده در این استان‌ها جالب است استانهای چون کرمان، مرکزی، خراسان جنوبی بیش از نیمی از مبلغ کل بدهی را از سوی شاکیان خصوصی پرونده‌ها گذشت رضایتمندانه اخذ کرده‌اند.

جولایی شکات شریف را اولین خیرین این نهاد مردمی خواند و تصریح کرد: با همکاری و همیاری اولیاء دم و طلبکاران سال گذشته توفیق داشتیم مبلغ کل بدهی مددجویان استخلاص یافته از سوی این ستاد را تا بیش از ۴۰ درصد تخفیف اخذ نماییم.

وی عملکرد والدین را در تحکیم بنیان یک خانواده جدید موثر‌ترین عامل عنوان کرد و افزود: متاسفانه در محکومیت‌های مالی شاهدیم تعدادی از جوانان بر اساس تعهدات نابجای خانواده‌ها بدون لحاظ توانایی مالی مهریه‌های نه سنگین و نه غیر معقول بلکه مهریه‌های بدون توجه به استطاعت مالی قبول کرده و در ادامه بر اساس همین دین واجب راهی زندان می‌شوند.

مدیر عامل ستاد دیه حبس بیش از یک هزا و ۵۰۰ جوان محکوم به مهریه را حذف سرمایه ارزشمند ملی دانست و اظهار کرد: بیشترین میزان اخذ گذشت رضایتمندانه شعب ستادهای دیه استانی مربوط به همین مددجویان آماده به کاری است که صرفا بر اساس چشم و هم چشمی محکوم به حبس شده یا می‌شوند.

جولایی با بیان اینکه مبلغ اخذ گذشت قابل توجه از شکات به نسبت مبلغ گذشت و تعداد مددجویان آزاد شده موجب افزایش سهم سرانه استانی شده است، خاطر نشان کرد: در این زمینه استان‌های فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و مازندران به ترتیب اولویت نسبت به تعداد نفرات آزاد شده از سرانه بالاتری برخوردار هستند.

مدیر عامل ستاد دیه کشور با اشاره به وسعت استانی و ظرفیت مددجویان و همچنین موجودی متفاوت محکومان در سراسر کشور ادامه داد: در بین شعب استانی به ترتیب تهران (با ۸۴۹ آزادی)، اصفهان (با ۷۱۵ آزادی)، خراسان رضوی (با ۵۸۰ آزادی)، فارس (با ۵۶۵ آزادی) و نیز گیلان با ۴۸۳ مورد آزادی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند.

وی کمترین آزادی‌ها را نیز به ترتیب مربوط به استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و یزد دانست و تصریح کرد: این آمار به منزله کم کاری ستادهای دیه استانی نبوده و دلایل مختلفی چون پایین بودن آمار موجودی زندانیان جرائم غیرعمد و غیرکلاهبرداری از عمده آن‌ها می‌تواند باشد.

مدیر عامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه نسوان (بویژه زنان سرپرست خانواده) همواره از جمله اولویت ما در بحث آزادی هستند، خاطر نشان کرد: از جمع محبوسان سال ۹۳ تعداد ۲۹۲ زندانی محکوم مالی تحت حمایت این نهاد مردمی با حمایت مردم نوعدوست کشور آزاد و به جمع خانواده بازگشتند.

وی با اشاره به طرح ویژه این ستاد مردمی در روز زن، گفت: به مناسبت میلاد دخت نبوت از جمع ۷۰ نفری زندانیان زن (تا تاریخ ۲۱ فروردین ماه) تمامی بانوانی که سرپرست خانواده بودند در این روز مبارک آزاد و پرونده دیگر مددجویان برای تسریع در روند رسیدگی در حال بررسی هستند.

جولایی با بیان اینکه هم اکنون طبق آخرین آمار تعداد ۹۸ نفر از مددجویان غیرعمد کشور را نسوان تشکیل داده‌اند، افزود: تمامی این افراد بدلیل صدور چک بلامحل راهی حبس شده‌اند.

مدیر عامل ستاد دیه کشور با اعلام اینکه استان‌های اردبیل و گلستان و ایلام در سال ۹۳ تنها یک زندانی محکوم به پرداخت نفقه داشتند، گفت: سال گذشته در سطح زندان‌های دو استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری اصلا زندانی بدهکار مالی مربوط به نفقه حضور نداشت.

وی در تشریح وضعیت استان‌های خاص گفت: در مقابل این آمار از جمعیت یک هزار و ۵۵۶ نفری زندانیان مهریه استان تهران با ۱۶۹ زندانی، اصفهان با ۱۶۳ محکوم و استان خراسان رضوی با مجموع ۱۴۶ مددجوی مهریه بیشترین آمار را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت: ۲ هزار ۵۵۹ محکوم مالی آزاد شده در سال گذشته که بیشتر به دلیل صدور چک بلامحل راهی حبس شده بودند، همچنان پیشتاز همه جرائم غیرعمد به شمار می‌روند.

وی تهران را با ۴۴۷ زندانی مالی و سیستان و بلوچستان را با ۲۵ محکوم ناتوان از پرداخت بدهی به ترتیب بیشترین و کمترین استان‌های میزبان این قبیل مددجویان عنوان کرد.

جولایی بیشترین جذب منابع مالی و جلب مشارکت‌های مردمی را به ترتیب الویت مربوط به استان‌های اصفهان، فارس، خراسان رضوی، قزوین و گیلان دانست و افزود: در بحث پرداخت اعتبار از محل منابع کمک‌های مردمی نیز استان‌های اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس، خوزستان و تهران به ترتیب بیشترین مبالغ را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور سید اسدالله جولایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر