کد خبر: 273443 A

دیناروند:

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، با اعلام اینکه دامپزشکی مسئولیتی در قبال استفاده از خمیر مرغ در صنایع غذایی را ندارد، تاکید کرد: ما اجازه استفاده از خمیر مرغ را ندادیم.

به گزارش ایلنا، رسول دیناروند در برنامه گفتگوی وی‍ژه خبری شبکه دو سیما، با اشاره به اینکه مردم وزارت بهداشت را به عنوان متولی سلامت می شناسند، افزود: ما در عمل یکی از بازیگران این صحنه هستیم چرا که وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی و سازمان حفظ نباتات بر سلامت فرآورده های گوشتی، دامی، آبزیان و همچنین کود و سم نظارت دارند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر سازمان استاندارد و گمرک ها در واردات کالا و نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت با نظارتی که بر تولید دارد، در این حیطه نقش دارند از این رو تولیت سلامت  فرآیندی فرابخشی به شمار می رود.

دیناروند تصریح کرد: تجربه های بین المللی متفاوتی وجود دارد ولی روند کنونی در دنیا به سمتی می رود که دستگاه نظارتی و متولی در حوزه غذا یکی شود تا پاسخگو هم یکی باشد.

وی گفت: فرصت مناسب در برنامه ششم خواهد بود، پیشنهادهایی آماده شده و در این برنامه لحاظ می شود، مجلس هم با رای خود موجب می شود تا گام محکمی به سمت ارتقای سلامت به وی‍ژه در حوزه غذا برداریم.

دیناروند افزود: برنامه ششم، امسال به مجلس تقدیم می شود و سال ۹۵،‌ سال شروع آن خواهد بود از این رو سریع ترین قانونی است که می تواند در این باره در مجلس طرح شود.

وی ادامه داد: دو رویکرد در این جا وجود دارد، یکی اینکه ما همه محصولات را شناسنامه دار و عرضه محصولات فله را به تدریج جمع کنیم تا محصولات قابل رهگیری باشند و در مراحل مختلف نظارت شوند کاری که در کشورهای پیشرفته انجام می شود.

دیناروند افزود:‌ رویکرد دوم آن است که تا زمان رسیدن به امکانات کافی، دست کم به کشاورزان آموزش بدهیم چرا که نگرانی ما در زمینه سم و کود، بیش از آن که درباره میزان آنها باشد، رعایت نشدن زمان مناسب و ورود سم قاچاق به کشور است.

معاون وزیر بهداشت درباره بروز بیماری اسهال خونی در چهار محال بختیاری گفت: معمولا این نوع اسهال ها وابسته به سبزی و صیفی جات هستند و طبق گزارشی که دریافت کرده ایم این مورد هم به سبزی مربوط می شده است.

دیناروند درباره خبر مربوط به مرجوع کردن ماست های پرچرب صادراتی به عراق، گفت: خبر آن اگر چه امروز منتشر شده ولی مربوط به گذشته است.

وی افزود: سال قبل حدود ۱۲ درصد از محصولات شیری ما از چربی گیاهی که عمده آن هم روغن پالم بود، استفاده می کردند ولی در پایان سال ۹۳ و ابتدای ۹۴ این میزان بسیار ناچیز شده چرا که نظارت های ما جدی است.

دیناروند تصریح کرد: می توان ادعا کرد که استفاده غیرمجاز از چربی گیاهی در محصولات شیری نداریم.

وی تصریح کرد: ما نظارت دقیق بر واردات و توزیع و مصرف روغن پالم داشتیم به گونه ای که سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار تن کاهش واردات داشتیم، امسال هم سخت گیری و نظارت وجود خواهد داشت.

معاون وزیر بهداشت درباره خمیر مرغ هم گفت: دامپزشکی در نهایت مسئولیتی درباره استفاده از این ماده در صنایع غذایی را ندارد بلکه بر تولید نظارت داشته و وقتی محصول وارد فرآیند شد،‌ مسئولیت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو آغاز می شود.

وی افزود: ما اجازه استفاده از خمیر مرغ را ندادیم چرا که سازمان دامپزشکی باید بتواند بین خمیر مرغ بهداشتی و غیر بهداشتی تفکیک کند که هنوز این تفکیک وجود ندارد.

دیناروند هم گفت: به همین دلیل هم هست که ما استفاده از خمیر مرغ را ممنوع کرده ایم.

وی افزود: ما در حوزه کالاهای صنعتی وقتی مغایرتی چه در سطح عرضه و چه تولید ببینیم جلوی ورود به بازار می گیریم و یا از سطح بازار محصول را جمع آوری می کنیم و اگر هم این نبود تطابق ناشی از تخلف عمدی یا تقلب باشد، پروانه تولید کننده تعلیق می شود.

معاون وزیر بهداشت با ناکافی دانستن نیروی انسانی در حوزه غذا و دارو، گفت: نظارت ضعیف و امکانات ما کم است از جمله سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و داروی دانشگاه ها در کل کشور ۳۵۰۰ نیرو دارند که ناچیز به شمار می رود، در ستاد هم ۷۵۰ نفر اشتغال دارند که کمتر از ۱۰۰ نفر آنها در حوزه غذا فعالیت می کنند یعنی تعدادی که ۳۰ سال قبل هم به همین میزان حضور داشتند.

 
 
1 + 7 =
سازمان غذا و دارو صنایع غذایی کود وزیر بهداشت دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر