کد خبر: 274856 A

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استفاده از ظرفیت‌های کارآمد در امر مبارزه با مواد مخدر را اولویت نخست کمیته فرهنگی و پیشگیری این شورا برشمرد.

به گزارش ایلنا؛ سردار چناریان در جلسه کمیته فرهنگی، پیشگیری این شورا به اولویت‌های سال۹۴ کمیته پرداخت و گفت: تلاش در جهت استفاده از ظرفیت‌های کارآمد در امر مبارزه با مواد مخدر، استفادهٔ حداکثری از ظرفیت تمامی دستگاه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی به ویژه رسانه‌های ‏ملی، حوزهٔ مبلغین به ویژه ائمه جمعه در سطوح استانی و ملی، اولویت تمرکز بر تولید و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در محیط‌های آموزشی از جمله این اولویت‌هاست.

وی همچنین تاکید بر تولید حجم محصولات پیشگیری در گروه‌های سنی کودکان و نوجوانان، تعمیم و اجرای برنامه‌های پیشگیری و توانمندسازی و حمایتی در حوزهٔ زنان، تاکید بر آموزش در محیط‌های کار به ویژه محیط‌های کارگری و خانواده، انجام سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی لازم برای آموزش نشاط و پرنمودن اوقات فراغت نوجوانان و ‏جوانان، توسعهٔ امر ورزش همگانی و حضور در فضای تفریحی و توجه به نقاط آلوده از حیث اقدامات پاک سازی و فرهنگ‌سازی را از دیگر اولویت‌های کمیته فرهنگی شورا برشمرد.

در ادامه مدیرکل سازمان بهزیستی استان و رییس کمیته فرهنگی و ‏پیشگیری گفت: دستگاه‌ها باید برنامه‌های سال ۹۴ خود را با توجه به ظرفیت و تخصص خود ‏درکمیته فرهنگی و پیشگیری مطرح کنند تا به منظور اجرای برنامه‌های پیشگیری تقسیم کار صورت پذیرد ‏و یک دستگاه نظارتی برای پایش و ارزیابی عملکرد‌ها در طول سال مشخص شود. ‏

‏وی از دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و کاربردی با توجه به نقش ویژه ‏ آموزشی و تأثیرگذاری بر خانواده‌ها درخواست کرد که برنامه‌های خود را در مقاطع مختلف در جهت ‏آگاه‌سازی، طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا کنند. به گونه‌ای که قابلیت اندازه‌گیری داشته باشند و ما بتوانیم ‏آن را برای اجرا در سال‌های آینده مبنا قرار دهیم. ‏

صادق‌زاده پیشنهاد کرد: ما باید بخشی از آموزش‌های علمی و قابل اجرا را در دانشگاه‌ها داشته باشیم. مثلا ‏با برگزاری کارگاه ‏TOT‏ می‌توانیم از تمامی دانشجویان مربی بسازیم.

وی افزود: حاکمیت در دنیا ‏نقش مدیریت دارد و نه اجرا و ما باید این نقش مدیریتی را در دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی کینم تا دانشجویان ‏قشر عظیمی از آگاه سازی پیشگیری و درمان باشند. ‏ همچنین فرصتی برای رصدکردن برنامه‌های سال گذشته فراهم شود تا راه برای برنامه‌های سال ۹۴ هموار ‏شود.

صادق‌زاده در پایان توجه به نقاط آسیب زا که محل تولید آسیب‌های اجتماعی، انحرافات و ‏ناهنجاری‌های جامعه است را مورد تاکید قرار داد.

مبارزه با اعتياد آموزش علمي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر