کد خبر: 283724 A

یک فعال اجتماعی گفت: معتادان بهبودیافته باید برای اشتغال در اولویت قرار گیرند و موجبات پذیرش آنها در جامعه فراهم شود تا شاهد بازگشت مجدد این افراد به چرخه اعتیاد نباشیم.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام درایتی اظهار داشت: موضوع مبارزه با مواد مخدر به دو صورت قابل بررسی است؛ بخشی از آن وظیفه ذاتی پلیس، قوه قضائیه و در کل دستگاه‎‌های حکومتی و دولتی است و بخشی دیگر با مشارکت مردمی شکل می‌گیرد.

 وی افزود: ابتدا باید مبارزه با مواد مخدر توسط دستگاه‌های دولتی و حکومتی به صورت ملموس به مردم اثبات شود و این مساله به صورت یک عزم جدی در دستور کار آنها قرار گیرد. مبارزه اجتماعی با مواد مخدر توسط مردم به خودی خود جاری می‌شود.

این فعال اجتماعی ـ سیاسی ادامه داد: زمانی‌که مشارکت عمومی و مردمی جهت مبارزه با موا مخدر ضروری می‌شود باید آگاهی بخشی در این زمینه توسعه و گسترش یابد و همه دستگاه‌ها تلاش کنند تا آثار اجتماعی و فردی مصرف مواد مخدر صنعتی و سنتی را برای مردم به ویژه جوانان ونوجوانان بیان کنند.

حجت الاسلام درایتی با تاکید بر اینکه ضرورت دارد تا جامعه را نسبت به عوارض شوم اعتیاد حساس سازیم، گفت: امکان ترک اعتیاد برای معتادان باید تسهیل شود و خدمات رایگان در این زمینه بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه عزم وزارت کشور به تنهایی جهت مبارزه با مواد مخدر امکان‌پذیر نیست، بیان داشت: در صورت ورود همه دستگاه‌های کشور اعم از وزارت کار و رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان پزشکی، اقتصاد و دارایی، آموزش و پرورش و آموزش عالی و... می‌توان بر مبارزه با این بلیه شوم اجتماعی فائق آمد. در غیر این صورت یکی از حلقه‌های مبارزه مفقود شده و اقدامات لازم با اخلال مواجه می‌شود.

حجت الاسلام درایتی با تاکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر باید به صورت کامل و جامع انجام گیرد، اظهار داشت: جامعه باید اطمینان حاصل کند که حاکمیت با جدیت، امر مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به گرایش جوانان به سمت مخدرهای صنعتی و انواع روان‌گردان‌ها گفت: باید علت گرایش شناسایی، بررسی و جهت رفع آن اقدام شود. زمانی‌که امید میان جوانان کاهش یابد، درگیری ذهنی افراد ناشی از شرایط نامناسب اقتصادی و اجتماعی بیشتر می‌شود، اشتغال افراد به سختی انجام می‌گیرد، گرایش به سمت مخدرهای صنعتی گسترش می‌یابد و افراد آگاهانه برای کسب شادی کاذب یا ناآگاهانه برای کسب زیبایی و لاغری و... درگیر مساله اعتیاد می‌شوند.

این فعال اجتماعی ـ سیاسی افزود: متاسفانه در جامعه ما به اندازه کافی به شادی توجه نشده و حتی رسانه ملی نیز در این زمینه برنامه‌های محدودی را داشته است، باید انتظار داشت جامعه‌ای که خالی از شادی شود، عده‌ای برای شادی کاذب به سمت مواد روی می‌آورند.

حجت الاسلام درایتی گفت: بحث موضوعات اجتماعی بسیار گسترده است و بخشی از معضلات اجتماعی، اعتیاد و بخشی دیگری خودکشی و سایر ناهنجاری‌ها را به همراه دارد؛ لذا باید به موضوعات اجتماعی جهت پیشگیری از انواع بزهکاری و ناهنجاری‌ها در جامعه توجه داشت و جهت رفع آن اقدامات ضروری را در اولویت قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت کشور جهت مبارزه جدی و جامع با مواد مخدر باید همه ابعاد مبارزه را در نظرگیرد، افزود: باید در جهت افزایش نشاط مردم و اتفاده معقول و عرفی آنها از شادی برنامه ریزی انجام شود تا شاهد رفع و کم رنگ شدن ناهنجاری‌ها در جامعه باشیم.

این فعال اجتماعی ـ سیاسی در رابطه با جامعه پذیر کردن معتادان بهبودیافته اظهارکرد: این مساله نیاز به تبلیغ فرهنگی و اجتماعی دارد. نگاه به معتاد باید نگاه به یک بیمار باشد تا بتوان آسیب‌های ناشی از آن را برطرف ساخت.

حجت الاسلام درایتی در ادامه تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد را جهت جامعه پذیرکردن معتادان بهبودیافته ضروری برشمرد و عنوان داشت: انجام اقدامات مدنی در این زمینه لازم است. این افراد در صورتی که توسط جامعه مورد پذیرش قرار نگیرند، قطعا مجدد در چرخه اعتیاد قرار خواهند گرفت.

وی در پایان گفت: معتادان بهبودیافته برای اشتغال باید در اولویت قرارگیرند و موجبات پذیرش آنها در جامعه فراهم شود تا شاهد بازگشت مجدد این افراد به چرخه اعتیاد نباشیم.

اشتغال اعتیاد ترک اعتیاد اولویت بهبودیافتگان اعتیاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر