کد خبر: 290457 A

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو:

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تغذیه صحیح از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری می‌کند، گفت: چنانچه تغذیه صحیح و مناسب نباشد، در آینده انواع بیماری ‌ها افرایش خواهد یافت.

به گزارش ایلنا، حسین رستگار افزود: با تغذیه ناسالم، سن بیماری های قلبی و عروقی کاهش می یابد؛ تغذیه ناسالم موجب می شود که روز به روز بیماری های صعب العلاج و لاعلاج افزایش یابد؛ همچنین آمارها نشان می دهد که 30 درصد از عوامل بیماری های صعب العلاج، مرتبط با بیماری های ناشی از تغذیه ناسالم است.

وی ادامه داد: بیماری های مرتبط با غذای ناسالم گسترده هستند و سالانه هزینه های درمانی بی شماری برای جوامع به بار می آورند.

رستگار افزود: تعریف غذای سالم همواره مشخص است، غذای سالم، غذایی است که انرژی لازم برای فعالیت های روزانه را به بدن می رساند، همچنین با این تفسیر نمک، شکر و روغن های جامدی که بی رویه مصرف می شود در شمار غذای ناسالم به حساب می آید و بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو گفت: صبحانه مهمترین وعده غذایی است و چنانچه همراه با پنیر، گردو، خرما، نان سنتی کم نمک و بدون جوش شیرین و بویژه سبزی مصرف شود می تواند به عنوان صبحانه سالم نیز مصرف شود.

رستگار از سوسیس، کالباس، کیک، بیسکوییت و شیرینی های پرشکر و حاوی خامه با چربی بالا به عنوان صبحانه ناسالم نام برد.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ما، حفظ سلامتی آحاد جامعه است، خاطرنشان کرد: همچنین با مصرف لبنیات می توان به راحتی از پوکی استخوان در دوران کهولت و کهنسالی پیشگیری کرد.

رستگار افزود: انواع بیماری ها در کشور از 40 سالگی آغاز شود و این در حالیست که در کشور های توسعه یافته حدود 70 سالگی است که تغذیه مناسب به همراه تحرک بدنی و سبک زندگی در آن کشورها دلیل طولانی شدن سن به شمار می رود.

وی ادامه داد: والدین باید نسبت به آموزش تغذیه صحیح فرزندان در کودکی اهتمام ورزند زیرا اگر کودکان را آموزش ندهیم، کودکان در آینده به دلیل استفاده از غذاهای ناسالم در سنین بالا به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

رستگار خاطرنشان کرد: حس چشایی کودکان را باید از همان آغاز کودکی به مزه های غذایی سالم عادت داد و چنانچه به شوری و شیرینی زیاد خو بگیرند در بزرگسالی نمی توانند به راحتی از آن دل بکنند، همچنین استفاده از روغن های مفیدی مانند زیتون و کنجد در حد وسع به جای روغن های معمول، سطح سلامتی بدن را ارتقا می دهد.

ابتلا به بیماری تغذیه درست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر