کد خبر: 294066 A

هشدار کارشناسان؛

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم اعلام کرد: بررسی های صورت گرفته در خصوص شیوع دیابت نشانگر آن است که ایران تا 15 سال آینده شمار مبتلایان به دیابت در ایران از چهار به 9 میلیون نفر افزایش یافته و ایران به دومین کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر شمار مبتلایان به دیابت تبدیل می شود.

به گزارش ایلنا، علیرضا استقامتی در دومین همایش بین المللی "دیابت و میزان شیوع آن در ایران" که در تهران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: از حدود 400 میلیون نفر دیابتی در جهان بیشترین آمار مربوط به جنوب شرقی آسیا (چین و هند) است، ضمن اینکه درصد مبتلایان به دیابت در منطقه خلیج فارس نیز بسیار بالاست.

وی با اشاره به روند افزایشی جمعیت مبتلا به دیابت در جهان گفت: افزایش آمار دیابتی ها علاوه بر کشورهایی مانند چین که طی دهه های اخیر سه برابر شده، در کشورهای پیشرفته نیز رو به افزایش است به طوری که طی دوره 1995 تا 2005 تعداد افراد دیابتی در کانادا 70 درصد رشد داشته است.

استقامتی، دیابت را یکی از بیمارهای پرهزینه دانست و افزود: طبق بررسی های انجام شده در ایران در 10 سال قبل حدود 10 درصد هزینه های بهداشت و درمان کشور مربوط به دیابت بود ، ضمن اینکه باید هزینه های غیرمستقیم را هم به آن اضافه کرد.

وی با بیان اینکه چاقی و مصرف کالری بیش از حد به شیوع دیابت دامن می زند، اظهار کرد: طی 15 سال اخیر شمار افراد چاق از 13 درصد به 32 درصد جمعیت رسیده که این مساله سبب می شوند آمار افراد مبتلا به دیابت هم افزایش یابد.

وی به بررسی های انجام شده طی سال های اخیر در ایران در زمینه دیابت و چاقی اشاره کرد و گفت: در مطالعات انجام شده توسط دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 2005 که شامل جمعیت 25 تا 64 ساله بود، حدود 7.7 درصد جمعیت ( دومیلیون نفر) به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا بودند.

این فوق تخصص غدد افزود: در سال 2007 نیز مطالعات دیگری که توسط دانشگاه های علوم پزشکی ودرسنین 15 تا 65 سال صورت گرفت، 8.7 درصد جمعیت به دیابت مبتلا بودند، 26.6 درصد فشار خون داشتند و حدود 54 درصد هم افراد چاق بودند.

وی ادامه داد: همچنین در بررسی های انجام شده در سال 2011 که در گروه سنی 25 تا 70 ساله انجام شد، حدود 11.5 درصد آنها مبتلا به دیابت نوع 2 بودند که به طور عمده مربوط به بانوان و جمعیت شهرنشین بود.

این مدرس دانشگاه افزایش آگاهی مردم را در جلوگیری از ابتلا به دیابت بسیار مهم خواند و تصریح کرد: در مطالعه اول که سال 2005 انجام شده بود، نیمی از افراد از بیماری خود اطلاع نداشتند، اما در مطالعه سال 2011 که آگاهی مردم افزایش یافته بود، حدود 24 درصد از بیماری خود بی اطلاع بودند.

وی با اشاره به پیش بینی آمارمبتلایان به دیابت در کشور در سال 2030 بر لزوم برگزاری دوره های آموزشی و بالابردن سطح آگاهی عموم تاکید کرد وگفت: برگزاری این دوره ها همچنین سبب کاهش هزینه های کشور درحوزه دیابت خواهد شد.

دیابت بیمار دیابتی هزینه درمان
نرم افزار موبایل ایلنا