کد خبر: 294609 A

فانی اعلام کرد:

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال 38 هزار نیروی انسانی آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در سی و دومین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور  که هم اکنون در برج میلاد در حال برگزاری است، با تبریک به تیم هسته‌ای کشورمان اظهار داشت:‌ نمایندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات تلاش کردند تا خطوط قرمز مد نظر رهبر معظم انقلاب لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه در هیچ دوره‌ای به اندازه این دوره آموزش و پرورش مورد توجه بزرگان کشور قرار نگرفته است، گفت: معلمان ستون فقرات آموزش و پرورش هستند و هر توفیقی که مشاهده می‌کنیم مرهون مجاهدت‌های معلمان است و روسای آموزش و پرورش مناطق به عنوان لایه اجرایی مدیریتی نقش کلیدی دارند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه رای مجدد نمایندگان مجلس به بنده تکلیف مضاعفی را برای من ایجاد کرد، گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری آموزش و پرورش 40 میلیون نفر از جامعه را درگیر خود کرده است.

فانی با بیان اینکه در نقشه راه  سند تحول به پیش‌نیازهای برنامه ششم توجه شده است، اظهار داشت: در طول 5 سال هر سال 100 فعالیت ذیل 131 راهکار در نقشه راه پیش‌بینی شده است و امیدواریم در برنامه ششم توسعه احکام و تکالیف دیده شود.

وی با اشاره به اینکه مهر 94 نظام 3-3-6 همه دوره‌های تحصیلی را در بر می‌گیرد، افزود: در مهر 94 پایه اول متوسطه دوم را نداریم و این موجب می‌شود که در دوره متوسطه دوم با تورم نیروی انسانی مواجه شویم، چرا که یک پایه کم شده و از سوی دیگر در پایه متوسطه اول ممکن است با کمبودهایی رو به رو شویم. در نتیجه بحث ساماندهی نیروی انسانی در سال تحصیلی 95-94 از اهمیت بالایی برخوردار است.

فانی با اشاره به اینکه امسال 38 هزار نیروی انسانی آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند، خاطرنشان کرد: دانشگاه فرهنگیان امسال هیچ خروجی نخواهد داشت و اولین فارغ‌التحصیل این دانشگاه در مهر 95 وارد آموزش و پرورش می‌شوند.

وی با اشاره به مشکل فضای آموزشی در مهر 94 گفت: در کنار مشکل نیروی انسانی مشکلات فضای آموزشی نیز مورد توجه ماست و با توجه به اینکه بسیاری از مسکن‌های مهر تحویل داده خواهد شد با مشکل فضای آموزشی مواجه خواهیم بود، اما مدیریت خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: توسعه عدالت آموزشی مورد توجه ماست به طوری که در سال گذشته در کشور 110 مدرسه تک دانش‌آموز و 4800 مدرسه با کمتر از 5 دانش‌آموز داشتیم که این نشان دهنده این است؛ دولت مصمم است بازمانده از تحصیل نداشته باشیم.

فانی ضمن اشاره به اینکه هنوز یک درصد از دانش‌آموزان دوره ابتدایی تحت پوشش ما نیستند، گفت: این افراد شامل کسانی می‌شوند که توسط خانواده‌ها به مدارس اعزام نشده‌اند و یا دانش‌آموزانی هستند که عقب‌ماندگی ذهنی دارند و مدرسه استثنایی در منطقه آنها وجود ندارد و یا اینکه خانواده‌ها به لحاظ اقتصادی و فرهنگی در شرایط خوبی نیستند.

فانی در ادامه با اشاره به اجباری کردن آموزش در دوره ابتدایی در برنامه ششم گفت: مصوبه خوبی در دولت یازدهم در خصوص سوادآموزی وجود دارد و آن استفاده از توانمند جامعه برای کاهش بیسوادان به خصوص افراد کمتر از 50 سال است.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش دختران  مورد تاکید ماست اظهار کرد: در حال حاضر اعلام می‌کنیم که مابه عنوان کشوری پیشرو در این زمینه در منطقه توسط یونسکو شناخته شده‌ایم.

فانی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه علاوه بر تحقق سند تحول  باید نیم نگاهی به تکالیف جهانی داشته باشیم و در اجلاس کره اعلام شد که سهم آموزش از کل هزینه دولت‌ها باید به مرز 30 درصد برسد.

وی اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای فرایند یاددهی و یادگیری و پژوهش محور کردن آموزش  باید به عنوان یک هدف در ستاد و مناطق دنبال شود  و دانش آموز نیز باید چیستی، چرایی و چگونگی را بیاموزد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید در طول برنامه ششم تلاش کنیم استفاده از فناوری‌های نوین را در آموزش و پرورش تعمیق دهیم، گفت: قدم اول آماده سازی نیروی انسانی برای استفاده از فناوری‌های نوین است و نیروی انسانی لازم، تجهیز مدارس به سخت‌افزار از نکات دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

فانی اضافه کرد: توجه به نخبگان و استعدادهای برتر که مورد تاکید بزرگان کشور است باید رشد یابد و تجربه خوبی که تحت عنوان المپیادهای درون مدرسه‌ای داشته‌ایم، باید استمرار داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه فعالیت‌های پرورشی در فعالیت‌های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی دانش آموزان می‌تواند موثر باشد، گفت: آشنایی دانش‌آموزان با ائمه اطهار، ورود قران به زندگی آنها، اقامه نماز و انس آنها با نماز مواردی است که در سال تحصیلی آینده به آن بیشتر توجه خواهد شد.

آموزش و پرورش جامعه دولت مشکلات نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا