کد خبر: 296478 A

در دیدار معاون آموزشی با هیات لبنانی تاکید شد؛

معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست مشترک با هیأت لبنانی راه اندازی دانشکده های تربیت پزشک خانواده را از برنامه های آتی معاونت آموزشی این وزارتخانه عنوان کرد.

به گزارش ایلنا, باقر لاریجانی ضمن اعلام این خبر و با اشاره به اهمیت طرح پزشک خانواده افزود: طی چند سال گذشته در ایران به برنامه تربیت پزشکان خانواده توجه ویژه ای شده که ‌از آن جمله می توان به تربیت دانشجو در دوره MPH  پزشک خانواده اشاره کرد.

لاریجانی راه اندازی رشته تخصصی پزشک خانواده را از برنامه های آتی معاونت آموزشی وزارت بهداشت خواند و گفت : برنامه تربیت پزشک خانواده در پاسخ به نیاز کشور طراحی شده و مقدمات اولیه کار جهت اجرای این برنامه  در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: پس از بازدید اعضای هیات لبنانی و نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از دانشگاه های علوم پزشکی منتخب این وزارتخانه، طی نشستی که در روزهای آتی برگزار خواهد شد جزئیات برنامه تربیت پزشک خانواده  و راه های همکاری مشترک بررسی خواهد شد.

‌بر اساس این گزارش ،نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از باقر لاریجانی برای برنامه های تحول آموزش پزشکی قدردانی کرد و در خصوص حضور اساتید دانشگاه بیروت در ایران گفت :یکی از ماموریت هایی که سازمان بهداشت جهانی با همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت و گروه تخصصی تربیت پزشک خانواده وابسته به این وزارتخانه دنبال می کند، برنامه پزشک خانواده است که طبق آن باید مردم مناطق روستایی از خدمات سلامت بهره مند شوند.

جیهان طویلا در خصوص اهداف این نشست یاد آور شد :انتظار می رود که در این جلسه بتوانیم فرآیند فعلی تربیت پزشک عمومی و پزشک خانواده را بازنگری و در راستای ارتقای طرح پزشک خانواده چالش های این طرح را شناسایی و مذاکراتی در جهت نهایی کردن کوریکولوم(برنامه درسی) آموزشی این طرح بعمل آوریم.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران ادامه داد:  امیدواریم در هفته آینده و پس از بازدید از دانشگاه های علوم پزشکی منتخب ، برنامه هایی برای گسترش آتی نظام ارائه خدمات سلامت با راه اندازی دانشکده های تربیت پزشک خانواده ارائه دهیم و نقشه عملیاتی مناسبی برای ایجاد برنامه مشترک پزشک خانواده بین ایران و لبنان ترسیم شود.

همچنین آبتین حیدر زاده،‌ دبیر شورای تخصصی و دکتر طاهره چنگیزی ،دبیر شورای آموزش پزشک عمومی به برخی از سوالات اساتید لبنانی پاسخ گفتند و بر ترسیم کامل اهداف عملیاتی مشترک دو کشور در راستای تربیت پزشک خانواده تاکید نمودند.

گفتنی است باقر لاریجانی با هیاتی متشکل از اساتید دانشگاه بیروت، دکتر قسان حماده و دکتر مونا عثمان هاگ (AUB)،  وخانم  دکتر جیهان طویلا، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران صبح روز گذشته  در خصوص  همکاری مشترک در زمینه برنامه های تربیت پزشک خانواده دیدار و گفتگو کردند.

پزشک خانواده ایران و لبنان تربیت پزشک
نرم افزار موبایل ایلنا