کد خبر: 298166 A

در جلسه امروز شورای شهر مطرح شد:

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر گفت: نگذاریم برای شوراها تصمیم‌سازی کنند.

به گزارش ایلنا، رحمت الله حافظی صبح امروز در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه در آستانه سومین سال از عمر شورا و مهیای انتخاب سومین رئیس از چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران هستیم و بهانه خوبی است برای مروری سطحی بر آنچه که طی دو سال گذشته پشت سر گذاشتیم و آنچه که در نیمه دوم عمر شورا برعهده داریم گفت: در دوسال گذشته دو عضو عزیز و دوست داشتنی و محترم شورا تقبل مسئولیت کردند و اداره امور را به عهده گرفتند که در اینجا از زحمات آنان تشکر می‌کنم،‌ در زمان ریاست هر دو بزرگوار، نامگذاری خیابانها و معابر انجام شد، ‌موارد ارجاعی توسط کمیسیون باغات به صورت محرمانه به تصویب رسید.

وی افزود: در مورد خریدن یا نخریدن خانه فلان عالم یا انتخابات شورایاریها، ده‌ها ساعت از وقت صحن را صرف کردیم. موارد مربوط به برنامه پنج ساله دوم، گزارش حسابرس، تلفیق، تفریغ و بودجه سنواتی با تمام نقاط قوت و ضعف به تصویب رسید و مصوبات دیگری نیز از صحن عبور کرد، ولی سوال مهم و قابل تامل این است که این اقدامات تا چه حد از مشکلات مردمی که ما را به نمایندگی خود انتخاب کرده‌اند و در این کلان شهر بی در و پیکر زندگی می‌کنند، کاسته است؟ دغدغه‌های آنان چیست و آیا دغدغه‌های آنان در الویت قرار داشته است؟ بیشترین خسارتی که مردم متحمل می‌شوند ناشی از چیست و ما چه اقدام موثر و به دور از شعارزدگی برای کاهش و حذف این خسارت‌ها داشته‌ایم؟

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر ادامه داد: آیا قصد داریم دو سال آینده را نیز به همین منوال پشت سر بگذاریم؟ آیا فکر نمی‌کنیم که هنوز هم فرصت باقی است و می‌توان زمان از دست رفته را جبران کرد و تحولی عظیم در زیر ساخت‌ها به وجود آورد که منشاء خیر و برکت و افزایش رضایت شهروندان شود؟.

حافظی گفت: آقای رئیس سال سوم،‌ این سال، سالی مهم تلقی می‌شود اگر این سال را از دست بدهیم جبران آن بسیار مشکل خواهد شد و پاسخ قانع کننده‌ای در پیشگاه خداوند و در برابر موکلین خود نخواهیم داشت، پس اگر قصد ورود به این عرصه را دارید با نیت دگرگونی اساسی در زیر ساخت‌های سنتی، ناکارآمد و پوسیده فعلی شورا و شهرداری که مورد پسند و حمایت عده‌ای قرار دارد، به نحوی گام بردارید که منافع مردم و اجرای قانون در الویت قرار گرفته و از پرداختن به دستورات از قبل تعیین شده برای شورا برحذر باشید. نقش نظارتی شورا و لزوم تجهیز آن به انواع فناوری‌های در دسترس همه اعضاء، انعکاس علنی عملکرد شورا و شهرداری در دوره‌های سه ماهه به افکار عمومی و ایجاد امکان حضور برای اصحاب رسانه در تمام جلسات علنی شورا که دلیلی برای عدم حضور آنان متصور نیست را جدی بگیرید.

وی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر و با وجود حضور عده قابل توجهی از پرسنل خدوم و متعهد در لایه‌های مختلف مدیریتی و کارشناسی در شهرداری متاسفانه یکی از اصلی‌ترین علل نارضایتی مردم، فساد اداری و مالی حاکم بر این سازمان و زیرمجموعه های آن است که طی سنوات گذشته نه تنها ریشه کن نشده، بلکه دامنه آن وسعت نیز داشته و انجام سریع برخی امور از دو مسیر، داشتن رابطه یا پرداخت رشوه قابل حصول می‌باشد.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر افزود: وجود خطوطی گاه روشن و گاه پیچیده و مبهم از برخی موارد فساد مالی حاکم بر این دستگاه که نتیجه بی‌کفایتی و فقدان ساز و کارهای مناسب نظارتی توسط شورا است، قابل انکار نمی باشد. این تهدیدات در اثر نبود نظارت موثر و قوی توسط شوراها و سایر نهادهای نظارتی، ضعف و نقایص موجود در قوانین، مقررات، رویه ها، گردش کار، نوع طراحی فرایندها و نبود سامانه های کنترل داخلی از یک سو و محرمانه تلقی کردن بودجه و گزارشهای مالی و عملکرد شهرداری از سوی دیگر، در حال تشدید است.

حافظی گفت: به کسانی که از این جمله اخیر برآشفته‌اند توصیه می‌کنم پیام مقام معظم رهبری به همایش مقابله با فساد اداری را یکبار دیگر مرور نموده و راه را برای اصلاح امور باز کنند، زیرا طی سال سوم این اقدامات و اصلاحات یک ضرورت است، نه یک انتخاب.

وی افزود: می‌توان طی دوسال آینده با مدیریتی مبتنی بر علوم روز که بحمدالله در سفرهای متعدد شاهد آن بوده اید، ایجاد زیرساخت‌هایی که ارتباط مستقیم و چهره به چهره مردم با مبادی متعدد شهرداری را حذف کند، بخش عظیمی از این مشکلات را مرتفع کرد.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر اظهار کرد: حال که تمامی ما مدعی پیروی از رهبری هستیم، باید تامل کنیم که از زمان پیام مذکور تا این لحظه چه اقدام عملی برای مقابله با فساد اداری و حاکم بر شهرداری و شرکت‌ها و سازمانهای تابعه آن انجام داده‌ایم؟ چه کسی و چه زمانی قرار است مرهمی بر این زخم رو به رشد بگذارد؟ معتقدم این موارد از مطالبات رهبری است که هنوز پاسخی به آن داده نشده است.

حافظی تصریح کرد: طی دو سال گذشته و هر دو دوره ریاست روسای اصلاح طلب و اصولگرای شورا، سوال از شهردار تهران کلید خورد و لذا احتمال می‌رود عده‌ای از حضور مجدد هر کدام از این دو بزرگوار بر کرسی ریاست سال سوم شورا دلخور و ناراحت بوده و عبور از چمران و مسجدجامعی را کلید زده و بخواهند با بازی های سیاسی بی‌ارزش تلاش نمایند از خارج شورا، سازوکارهای مدیریتی این نهاد را عهده دار شوند و برای شورا تصمیم سازی کنند. قطعا صاحبان زر و زور و تزویر نیز که منافع خود را در تهدید ببینند با استفاده از تمام ظرفیت های سه گانه خود وارد عرصه خواهند شد، لذا ضروری است که هوشیار بوده و ضمن توجه به اهمیت و ظرفیت بسیار بالای سال سوم و فرصت باقیمانده برای ایجاد تحولات زیربنایی، به سوگندی که در آغاز نمایندگی یاد کرده‌ایم پای بند بوده و مصالح و صرفه و صلاح مردم را فدای روابط دوستانه، حزبی و جناحی و سایر موارد شبهه ناک نکنیم.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر در پایان گفت: خداوندا ما را برای لحظه‌ای به خودمان وامگذار و ما را به آنچه خیرو صلاح و مورد رضای توست رهنمون ساز.

بودجه شورای اسلامی شهر تهران شهرداری مقام معظم رهبری افکار عمومی
نرم افزار موبایل ایلنا