کد خبر: 298344 A

فرمانده یگان حفاظت‌از‌جنگل‌ها و مراتع کشور در گفت‌وگو با ایلنا:

فرمانده یگان حفاظت‌از‌جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به اینکه مساله زمین‌ خواری در گردنه حیران در حال بررسی است، گفت: علیه تصرف اراضی ملی چه در گردنه حیران و چه در مناطق دیگر شکایت می‌کنیم.

سرهنگ قاسم سبزعلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در مورد زمین خواری‌های صورت گرفته در گردنه حیران گفت: ما به همراه مشاور معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از منطقه بازدید کردیم، قسمت عمده‌ای از زمین‌‌های این منطقه املاک شخصی افراد است. بنابراین در بحث تغییر کاربری‌ جنگل‌ها و تبدیل آنها به ویلا و... باید ورود و از این تغییر کاربری‌ها جلوگیری کرد.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود؛ برخی از این زمین‌ها متعلق به افراد بوده سپس تحت تملک منابع طبیعی درآمده  و سپس مجددا به شخصی دیگر واگذار شده است، اظهار کرد: در برخی موارد براساس قانون در زمانی که اراضی ملی اعلام می‌شود، افرادی که صاحب سند هستند به مراجع قانونی مراجعه می‌کنند و اگر بتوانند؛ ادله‌ای ارائه دهند، ممکن است که ادله آنها مورد موافقت قرار بگیرد و بر اساس مستنداتی که ارائه می‌کنند؛ زمین از ید دولت خارج و بازگردانده شود.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور تصریح کرد: مهم‌ترین برنامه‌ای که در سطح کلان کشوری در جهت مبارزه با زمین خواری، در حوزه کاری سازمان مراتع و جنگل‌ها  و سازمان امور اراضی وجود دارد، سنددار کردن اراضی ملی که می‌تواند؛ موضوعات این چنینی را به حداقل برساند.

سبزعلی با اشاره به اینکه هر آنچه که از اراضی ملی چه در گردنه حیران و چه در دیگر مناطق تصرف شده باشد، قطعا مورد طرح دعوی قرار می‌گیرد، افزود: این طرح دعوی زمان خود را می‌طلبد تا گروهها و کارشناسان مختلف در مورد آن بررسی‌های کافی را انجام دهند، اما در ماحصل قضیه این مراجع قضایی هستند که مشخص می‌کنند که این ملک ملی است و یا از مستثنیات است.

زمین خواری گردنه حیران جنگل خواری
نرم افزار موبایل ایلنا